Lietuvoje

2017.03.03 07:45

Artėja pajamų deklaracijų maratonas – VMI žada ir naujovių

Ernestas Naprys, 15min.lt2017.03.03 07:45

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kovo 16 d. žada pateikti preliminarias deklaracijas ir tikisi šiemet sulaukti 1,2 mln deklaracijų. Už praėjusius laikotarpius VMI tebeturi 34 tūkst. GPM skolininkų, jų bendra nepriemoka siekia 68 mln. eurų. Kas antras deklaruojantysis pernai nepasinaudojo galimybe dalį mokesčių skirti paramai, o pasinaudoję rėmė partijas ir gyvūnų globėjus.

Deklaruoti pajamas už praėjusius metus gyventojai galės iki gegužės 1 d.

„Šiuo metu įmonės dar teikia informaciją, tikslina deklaracijas apie išmokėtus atlyginimus. VMI paruoštose preliminariose deklaracijose bus sukeltos trečiųjų šaltinių, darbdavių, bankų ir kitų, duomenys“, – 15min teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Anot jos, planuojama, kad šiais metais pajamų deklaracijas už 2016 m. teiks 1,2 milijono gyventojų – panašiai tiek deklaracijų gauta ir pernai. Pernai GPM permoka buvo grąžinta 654 tūkstančių gyventojų, tuo tarpu susimokėti neatitikimą teko 266 tūkst.

Prieš preliminarių deklaracijų pateikimą, kuris numatytas kovo 16 d., VMI žada pristatyti ir naujovių.

Kada kyla prievolė?

Daliai gyventojų deklaracijas teikti – privaloma.

„Daugiausiai gyventojų privalo pateikti pajamų deklaracijas dėl vykdytos individualios veiklos pagal pažymą ar verslo liudijimą, gautų turto nuomos pajamų, gautų turto pardavimo pajamų, dėl pritaikyto per didelio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD)“, – tikina S. Šnirienė.

Deklaracijų teikti nereikia, jei parduotas NT kaip nuosavybė buvo išlaikytas 3 arba 5 metus – priklausomai nuo to, kada jis buvo įsigytas. O kilnojamojo turto, pavyzdžiui automobilio, pardavimo sandoriai pajamų mokesčiu apmokestinami, kai nuosavybė neišlaikoma bent 3 metus.

Dėl pajamų deklaracijų būtinumo turėtų pasitikrinti visi asmenys, kurie gavo kitokių pajamų nei darbo pajamos. O dirbantieji turėtų pasitikrinti, ar nebuvo pritaikytas per didelis NPD.

Tiksi terminas skolininkams

GPM mokesčio nepriemokas pagal pateiktas deklaracijas vasarį turėjo 170 tūkst. gyventojų, o bendra jų skola siekė apie 68 mln. eurų. Tačiau daugiau nei 5 eurus skolingi buvo tik 34 tūks. gyventojų – jiems teko beveik visa ši skola.

S. Šnirienė tikina, kad VMI su skolininkais tariasi gražiuoju. Pirmiausia siunčiami priminimai, raginimai padengti nepriemoką. Pasibaigus deklaravimo terminui gyventojams bus siunčiami elektroniniai laiškai, kuriuose VMI primins apie neįvykdytas GPM prievoles.

„Jei mokesčių mokėtojai turi finansinių sunkumų, visuomet yra raginami kreiptis į VMI specialistus, kurie pasiūlys išeitį: mokestį atidėti ar sumokėti dalimis. O iš VMI raginimų nepaisančių skolininkų, administratorius skolas išieško laikydamasis numatytų teisės aktų – nurašant skolą iš gyventojo turimų lėšų banke ar išieškant iš turto“, – sako S. Šnirienė.

Už 2015 m. mokestinį laikotarpį liko skolingi 9 tūkst. gyventojų, kurie iš viso turės padengti 1,3 mln. eurų.

Keičiasi lengvatos

Nuo šių metų uždėtas apynasris lengvatoms, kurios aktualios taupantiesiems pagal investicinio arba kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis, ar trečios pakopos pensijų fonduose.

Nuo 2017 m. apribota įmoku suma nuo kurios grąžinama sumokėto GPM dalis – ji negali būti didesnė nei 2000 eurų. Taip pat įvesti ir naudos gavėjo apribojimai – jei naudos gavėjas nuo sutarties pradžios keitėsi, mokesčio lengvata taikoma nebebus. Ši taisyklė pradėta taikyti nuo 2017 m. pradžios.

Išimtis taikoma tokiu atveju, jei naudos gavėjas keistas dėl mirties, santuokos pabaigos ar pradžios, taip pat jei naudos gavėjas savo vaikas (įvaikis, globotinis), keičiamas kitu vaiku.

Daugiausiai paramos – partijoms ir gyvūnų globėjams

Gyventojai kasmet turi galimybę dalį sumokėto pajamų mokesčio skirti paramai, tačiau vos kas antras pajamas deklaravęs užpildo papildomą formą ir pasinaudoja šia galimybe. Jei pernai VMI sulaukė 1,2 mln. gyventojų deklaracijų, paramai dalį mokesčio skyrė 627 tūkstančiai.

Nors politinėms partijoms paramą pernai skyrė 85 tūkst. gyventojų, jos surinko didžiausias paramos sumas, lyginat su kitais gavėjais.

Dosniausiai pernai paremti liberalai, jiems beveik 8 tūkst. gyventojų skyrė 262 tūkst. eurų. Antri buvo socialdemokratai, gavę 212 tūkst. eurų paramos ir konservatoriai – 211 tūkst. eurų.

Tarp kitų paramos gavėjų daugiausiai surinko Lietuvos kariuomenė – jai skirta 201 tūkst. eurų, Paramos ir labdaros fondai „Mamų unija“ ir „Bėdų turgus“ (atitinkamai 178 ir 177 tūkst. eurų), toliau dešimtuke rikiuojasi „VšĮ „Penkta koja“, „Lesė“, „SOS Gyvūnai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.