Lietuvoje

2017.03.02 14:28

Vilniuje pradėjo griauti savavališkai pastatytas tvoras prie Neries

LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.03.02 14:28

Vilniuje, Žvėryno mikrorajone, Neries pakrantėje pradėtos griauti savavališkos tvoros – kai kurie gyventojai yra pasididinę savo kiemus valstybinės žemės sąskaita. 

Sostinės savivaldybė nusprendė Neries pakrantėje tiesti dviračių taką, tačiau tai padaryti trukdė savavališkai užtverti metaliniai tinkleliai, tinklo užtvarai, tankiai susodintų tujų gyvatvorės.

Anot Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus, ši problema nesprendžiama jau dešimt metų.

„Pernai pradėję tvarkyti natūralius Neries krantinių takus, projektuoti dviračių trasas, aptikome užgrobtų, savo reikmėms akivaizdžiai naudojamų valstybinės žemės sklypų. Paaiškėjo, kad jau dešimtmetį ši problema nesprendžiama, nors visos institucijos mato akivaizdžius žemės grobimo faktus, tačiau nieko nedaro. Akivaizdu, kad tai savavaliai apsitvėrimai ir tai turi pagaliau pasibaigti. Nesulaukėm reakcijos į savivaldybės siųstus raginimus atlaisvinti želdiniais aptvertas miesto teritorijas, imamės iniciatyvos patys ir jau greit pakviesim drąsiai ateiti pasivaikščioti prie Neries Žvėryne, nes šis takas bus grąžintas vilniečiams“, – sakė R. Šimašius.

Kaip teigiama Vilniaus savivaldybės pranešime, ties sklypu Birutės g. 18C ketvirtadienį pradėta šalinti tiek metalinės tinklinės tvoros, tiek valstybinėje žemėje užaugintos aukštos tankios gyvatvorės, trukdančios nutiesti apie 2 km dviračių ir pėsčiųjų takus, kurie drieksis nuo Senojo Žvėryno tilto iki Vingio parko tilto. Vaizdingoje teritorijoje palei Nerį suprojektuotas 3 m pločio dviračių takas ir nuo 2,25 m kintamo pločio pėsčiųjų takas. Šis naujas dviračių takas – didesnio dviračių takų statybos ir atnaujinimo projekto dalis, nes per artimiausius porą metų Vilniuje iš viso planuojama pradėti tiesti apie 45 kilometrus dviračių takų.

Dėl savavališkai užimtų ir naudojamų valstybinės žemės plotų ties Birutės g. namais 18D, 18B ir 18C savivaldybė ne kartą kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą. Tarnyba atliko patikrinimus vietoje: Birutės g. 18C savininkui praėjusį rugpjūtį buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl užimtos valstybinės žemės želdiniais ir statiniais, o Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nurodė pašalinti savavališkos statybos padarinius iki 2017-02-28, nugriaunant savavališkai pastatytus statinius.

S. Žiūros nuotr.

Kitų dviejų sklypų savininkai NŽT aiškinosi, kad valstybine žeme esančia greta žemės sklypo nesinaudoja, nėra jos užtvėrę tvoromis, želdinių, kurie yra suaugę į gyvatvorę jie nesodinę, želdiniai greta jo žemės sklypo yra ne jų nuosavybė. Tačiau paupio teritorijos yra akivaizdžiai savavališkai užimtos, valstybinės žemės sklypuose tvarkomasi lyg savo kieme: nuo praeivių apželdintos tankios tvoros, įsirengtas apšvietimas, nepalikta praėjimų prie upės, auginami vaismedžiai, puoselėjamos vejos. Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atsakyme savivaldybei teigiama, kad prie žemės sklypų Birutės g. 18B ir Birutės g. 18C, Vilniuje, valstybinėje žemėje augančiose gyvatvorėse ištiesti metaliniai tinkleliai bei tinklo užtvarai nelaikomi statiniais ir jiems netaikomi Statybos įstatymo reikalavimai.

Ketvirtadienį pradėjusi parengiamuosius pėsčiųjų dviračių tako įrengimo darbus, savivaldybė planuoja, kad naujais takais vilniečiai galės vaikščioti ir dviračiais minti dar šią vasarą.