Lietuvoje

2017.03.06 20:44

Progresuojanti ir nepagydoma išsėtinė sklerozė nesirenka pagal amžių

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2017.03.06 20:44

Išsėtinė sklerozė – liga, kuria suserga vis jaunesni žmonės. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pateikiami pagrindiniai ligos simptomai ir patarimai, kaip gyventi su šia liga.

Pasaulyje šia liga serga apie 2 mln. žmonių. Išsėtine skleroze serga dvigubai daugiau moterų nei vyrų. Jei jūsų šeimoje kas nors serga išsėtine skleroze, jūsų rizika susirgti šia liga padidėja.

Nors išsėtinę sklerozę pranašauja daug ir įvairių simptomų, ne visada į juos deramai reaguojama, sako LSMU profesorius Alvydas Unikauskas.

Liga yra nepagydoma, bet suvaldoma, kaip pabrėžia daktaras, ir vardija esminius simptomus:

silpnumas galūnėse, regėjimo sutrikimai, dvejinimasis akyse, dilgčiojimas ar skausmas kurioje nors kūno vietoje, sutrikusi pusiausvyra, spazmuojantys raumenys. Jei jums sulėtėjo mąstymas, kalba, kurį laiką persekioja negatyvios mintys, nerimas, reikėtų atkreipti į tai dėmesį. Lytiniai, šlapimosi ar tuštinimosi sutrikimai taip pat gali reikšti išsėtinę sklerozę. Į išvardytus simptomus būtina reaguoti ir kreiptis į medikus. Pabrėžtina, kad išvardyti simptomai fiksuojami ne vienu metu ir ne toje pačioje kūno dalyje.

Yra keli veiksniai, kurie gali turėti įtakos vystytis išsėtinei sklerozei. Pavyzdžiui, virusiniai susirgimai, genetiniai veiksmai. Tačiau medikams genetikos ir išsėtinės sklerozės santykis dar nėra aiškus. Mėnuo, kurį gimėte, taip pat turi įtakos, ar susirgsite šia liga. Vieni tyrimai rodo, kad gegužę gimę žmonės dažniau serga šia liga, o lapkričio – rečiau. Rūkymas ir saulės stoka taip pat kelia didesnę grėsmę sirgti šia sudėtinga liga.

Daugiau apie šią nepagydomą, bet suvaldomą ligą – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.