Lietuvoje

2017.03.04 13:31

K. Lozoraičio žmona: Lietuva buvo mūsų aktualija, mes ja gyvenome

LRT TELEVIZIJOS dokumentinė istorinė laida „Lietuvos kolumbai“, LRT.lt2017.03.04 13:31

Naujausių laikų Lietuvos istorijoje ryškiai įrašytas Stasio Lozoraičio jaunesniojo vardas. Jis kandidatavo tapti pirmuoju atkurtosios nepriklausomos Lietuvos prezidentu. Sprendimas pretenduoti į aukštą postą buvo dėsningas, nes visos šeimos, ypač tėvo Stasio Lozoraičio vyresniojo ir brolio Kazio Lozoraičio, gyvenimas buvo neatsiejamas nuo Lietuvos reikalų.

„Nepriklausomos Lietuvos diplomatinė tarnyba ryžosi tęsti savo veiklą ir toliau atstovauti teisėtai Lietuvos valstybei, nes sovietų okupacijos nepripažino pasaulis. Mūsų diplomatai tose atstovybėse, kurias dar buvo galima kurį laiką išlaikyti, tiesiog budėjo Lietuvos laisvės sargyboje – kaip simboliai ir kartu veikdami notomis, pareiškimais. Vieša diplomatinė veikla irgi buvo labai svarbi – Vašingtone, Romoje ir Vatikane“, – pasakoja pirmasis Lietuvos Respublikos vadovas Vytautas Landsbergis.

Pasak V. Landsbergio, paskutinis okupuotos Lietuvos atstovas Jungtinėse Valstijose buvo aktyvus politikas S. Lozoraitis jaunesnysis.

„Jis turėjo ryšių su [JAV] Valstybės departamento diplomatais. Labai svarbi gija, kad jo tėvas S. Lozoraitis vyresnysis buvo labai žymus nepriklausomos Lietuvos diplomatas ir kurį laiką užsienio reikalų ministras. Jis, Lietuvą okupuojant, liko Lietuvos diplomatijos vadovu. S. Lozoraitis vyresnysis užaugino du sūnus. Vyresnysis perėmė jo pareigas ir Vatikane, ir Vašingtone, o jaunesnysis Kazys Lozoraitis dirbo Vatikano radijuje, vėliau irgi tapo Lietuvos diplomatu atkūrus valstybę“, – apie Lozoraičius pasakoja V. Landsbergis.

Romoje gyvena Kazio Lozoraičio žmona Giovanna Pignatelli-Lozoraitis. Jų dukra Diana puikiai kalba lietuviškai ir palaiko ryšius su tėvo gimtine.

G. Pignatelli-Lozoraitis papasakojo apie lietuviškas tradicijas, restauratorės profesiją ir pažintį su būsimuoju vyru K. Lozoraičiu. Jai, kilmingos šeimos atstovei, tai buvo nauja, kitokia patirtis.

„S. Lozoraitis buvo geras mano vyresniojo brolio draugas. Kai susitikau Kazį, jis turėjo anglę merginą, kuri norėjo Londone išnuomoti butą ir buvo labai laiminga, kai aš jį išsinuomojau. Ir kai jau vėl susitikau su Kaziu, jų reikalai buvo pakrikę. Tie vaikinai buvo labai puikūs: gražūs, stilingi, populiarūs, išsilavinę, bet ir truputėlį kitokie nei visi, nes jie atvyko iš svetimos šalies“, – prisimena G. Pignatelli-Lozoraitis.

Tai, kad K. Lozoraitis atstovavo šaliai, kurios oficialiai nebuvo, pasak jo žmonos, išryškėdavo važiuojant į užsienį. Tačiau moteris tikina, kad juodu su vyru sutikdavo daugybę lietuvių, kuriems Lietuva visada egzistavo.

Išsamiau apie Lozoraičių šeimą – dokumentinės istorinės laidos „Lietuvos kolumbai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11