Lietuvoje

2017.03.01 13:15

Kėdainių tragedija: nesulaukus išvadų svarstoma galimybė reikalauti E. Pašilio atsistatydinimo

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.03.01 13:15

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija trečiadienį susirinko aiškintis, ką savo darbe po vaiko mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio Kėdainiuose pakeitė atsakingos institucijos. Komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas piktinosi, kad, nors jau praėjo mėnuo nuo tragiško įvykio, prokuratūra dar neturi tarnybinio tyrimo išvadų, o jos vadovas nė nesiteikė ateiti į posėdį.

Pristatyti tyrimų išvadas ir atsakyti į komisijos narių klausimus kviečiami generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius, Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius.

Tačiau į posėdį atvyko ne visi kviesti asmenys. Pavyzdžiui prokuratūra į posėdį delegavo generalinio prokuroro pavaduotoją Žydrūną Radišauską ir prokurorą Arūną Mešką.

Policijai atstovavo ne L. Pernavas, o jo pavaduotojas Edvardas Šileris. Kėdainių savivaldybei atstovavo administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis ir mero pavaduotoja Olga Urbonienė.

Komisijos pirmininkas konservatorius M. Majauskas pasipiktino prokuratūros sprendimu į posėdį deleguoti žemesnio rango atstovus ir pareikalavo komisijos sekretoriato nusiųsti prokuratūrai paklausimą ką iš tikrųjų trečiadienį veikia generalinis prokuroras E. Pašilis.

Jo neįtikino Ž. Radišausko paaiškinimas, kad generalinis prokuroras turi kito darbo. Konservatorius panoro konkrečiai sužinoti, koks tas darbas yra.    

Neatmetama, kad gavus išvadas gali būti reikalaujama E. Pašilio atsistatydinimo.

Pristatyti tyrimų išvadas ir atsakyti į komisijos narių klausimus kviečiami generalinis prokuroras E. Pašilis, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius, Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius. Tačiau į posėdį atvyko ne visi kviesti asmenys. Pavyzdžiui, prokuratūra į posėdį delegavo generalinio prokuroro pavaduotoją Žydrūną Radišauską ir prokurorą Arūną Mešką.

Prokuratūra sisteminių pažeidimų nerado

Po tragiško įvykio Kėdainiuose prokuratūra ir policija ėmėsi vidinių patikrinimų dėl pareigūnų veiksmų reaguojant į lapkričio pranešimą apie galimą smurtą prieš vaiką, kai tyrimas dėl smurto buvo nutrauktas nutarus, kad berniukas susižalojo pats.

Nei prokuratūra, nei policija kol kas šių išvadų nėra parengusi. Prokuroras A. Meška tikino, kad išvados bus parengtos per dvi savaites.

Tačiau komisijos nariai abejojo, ar tyrimui skiriama pakankamai dėmesio, mat prokuratūra komisijai esą yra žadėjusi darbą atlikti per mėnesį.

Ž. Radišauskas tikino, kad viskas vyksta pagal planą ir pabrėžė nenorintis gilintis į konkretaus ikiteisminio tyrimo detales.

Tačiau jis patikino, kad kol kas neatrodo, jog bus nustatyta sisteminių pažeidimų.

„Buvo pasiųsta komanda iš Generalinės prokuratūros atlikti kompleksinį patikrinimą penkto skyriaus, Kauno apylinkės prokuratūros, kur patenka Jonava ir Kėdainiai. Kėdainiuose patikrinimas buvo atliktas, Jonavoje dar neatliktas, yra surašyta tarpinė išvada – esminių sisteminių pažeidimų Kėdainių skyriuje, kas susiję su prokuratūros, policijos, vaiko teisių apsaugos bendradarbiavimu, esminių sisteminių pažeidimų, kiek susiję su prokuratūros darbu, nebuvo nustatyta“, – sakė Ž. Radišauskas.

G. Kontenį apklausęs policininkas susirgo

Policija taip pat pranešė komisijai, kad tyrimo dar nebaigė. Taip pat buvo pranešta, kad pareigūnas, buvęs kaltinamojo Gedimino Kontenio bendraklasis Aurimas Mickevičius, dėl kurio veiksmų pradėtas tyrimas, šiuo metu serga. Tai esą taip pat trukdo tyrimą baigti greičiau.

Policija tikisi tyrimą baigti per dvi savaites. E. Šileris tikino, kad tyrimas atliekamas norint numatyti konkrečius pokyčius – su smurtu prieš vaikus susijusių ikiteisminių tyrimo baigtį per 48 val.

Komisijos narys socialdemokratas Juozas Olekas klausė, kodėl šio termino negalima laikytis jau dabar, neįteisinus to specialiais aktais.

E. Šileris teigė, kad yra pavydžių, pavyzdžiui Kaune, kur daugiau nei 100 tokių ikiteisminių tyrimų buvo perduoti teismams per dvi paras. Tačiau jis pripažino, kad tūkstančiai tyrimų vis dėlto trunka ilgiau.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Ž. Radišauskas pridūrė, kad svarbu ne tik greitis, bet ir tyrimo kokybė.

„Svarbu, kad nebūtų ir taip, jog nukentėjusieji neliktų be apsaugos tuomet, kai byla jau perduota į teismą“, – teigė jis.

Seimo pirmininkas ieškojo kaltų

Į komisijos posėdį atvyko ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jis teiravosi, ar kas nors dėl vaiko mirtimi pasibaigusios istorijos Kėdainiuose prisiėmė asmeninę atsakomybę.

„Ar yra kas nors su nuodėme, ar visi mes esame skaidrūs ir nekalti?“, – klausė jis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis priminė, kad iš pareigų pasitraukė Kėdainių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Vilima Jucevičiūtė. Ji dėl galimo tarnybinių pareigų neatlikimo apklausta kaip specialioji liudytoja.

Seimo narė Dovilė Šakalienė tikino, kad smurtas prieš vaikus nepasibaigs, jei bus „nukapota viena kita galva“, nes problemos yra sisteminės, jos kyla dėl nepakankamo bendradarbiavimo tarp institucijų. Ji pateikė konkretų pavyzdį, kur vaikas, įtariama, patyrė seksualinį smurtą, buvo paimtas iš šeimos, o prokurorai dėl to atsakomybėn bandė patraukti vaiko teisių apsaugos specialistę.

Generalinio prokuroro pavaduotojas tikino, kad ir jam ši situacija nepatinka. Anot jo, vis dėlto tai yra išimtis, o ne taisyklė. Pasak jo, dar pernai susitikę tarnybų vadovai nutarė, kad institucijos dėl vaikų teisių apsaugos bendradarbiauja tinkamai.

Viešai išvadas apie atliktą tyrimą yra paskelbusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė E. Žiobienė. Ji konstatavo, kad gindami keturmečio berniuko interesus Kėdainių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai dirbo aplaidžiai, savo pareigų iki galo neatliko ir Kėdainių medikai bei teisėsaugininkai.

Žiauriai sumuštas keturmetis itin sunkios būklės sausio 25-osios vakarą į ligoninę atgabentas iš namų Kėdainiuose. Sausio 27-osios rytą vaikas mirė. Berniuko nužudymu įtariami patėvis ir motina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt