Lietuvoje

2017.02.28 21:05

Pasieniečiai mini Tarptautinės jūrų perkėlos iš sovietų perėmimą

Tarptautinėje jūrų perkėloje iškilmingai paminėta 25-ųjų pasienio kontrolės perėmimo iš sovietų pasieniečių metinių sukaktis. Vienas strateginių šalies pasienio postų – Tarptautinė jūrų perkėla perimta taikiai, tačiau tik Lietuvos pasieniečiams paskelbus bado akciją.

Pietinėje uostamiesčio dalyje iškilusi Tarptautinė jūrų perkėla veikti pradėjo 1986-ųjų pabaigoje. 

„Ši perkėla buvo svarbi tarybiniais laikais, tuomet per ją gabenta karinė technika tiesiai iš buvusios Sovietų sąjungos į Vokietiją, o vėliau iš Vokietijos tranzitu atgal į Sovietų Sąjungą“, – sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotojas Vidas Mačaitis.

1992-ųjų vasarį Tarptautinėje perkėloje dar tebebuvo sovietų kariuomenė. Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos ir tuometės Sovietų Sąjungos vadovai buvo sutarę dėl perkėlos perdavimo Lietuvai, tačiau jo išvakarėse Rusijos pasienio kariuomenės vadas pranešė, kad bus panaudoti ginklai jei lietuvių pasieniečiai bandys perimti perkėlos kontrolę.

„Jie čia mus pirmiausiai pasitiko automatų papliupom, šaudė į viršų. Mes vis dėlto patekom čia į vidų ir pareiškėm kad mes – Tarptautinės jūrų perkėlos direktorius Vytautas Vaičekauskas, rinktinės vadas Algirdas Leišius, rinktinės vado pavaduotojas Vincas Pažarskas ir aš – iš čia neišeisim tol, kol jūs neišeisit“, – savo prisiminimais dalijosi buvęs pasienio apsaugos tarnybos viršininkas Stanislovas Stančikas.

Pasieniečiai paskelbė bado akciją ir penkias dienas gėrė tik vandenį.

„Atnešdavo kokį gardžiai kvepiantį patiekalą, gundydavo, o Stanislovas sako, negalima gert nei jų siūlomos arbatos, nei maisto valgyti, gal migdomieji įmaišyti ar kokie vaistai. Vėliau paims, išneš“, – pasakojo buvęs Tarptautinės jūrų perkėlos vadovas Vytautas Vaičekauskas.

Per keletą dienų Lietuvos pasienio struktūroms pavyko perimti Lietuvos oro uostą, Lazdijų kontrolės punktą ir Tarptautinę jūrų perkėlą. Per pastarąją jau buvo išgabenama Sovietų kariuomenė, todėl Lietuva, kaip nepriklausoma valstybė, siekė pati kontroliuoti svetimos kariuomenės judėjimą.