Lietuvoje

2017.02.28 15:53

Tiriant smurto prieš kūdikį atvejį, tikrinama, kodėl buvo nutrauktas ankstesnis tyrimas

LRT.lt2017.02.28 15:53

Visuomenę sukrėtus dar vienam smurto prieš septynių mėnesių kūdikį atvejui ir Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriuje pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl sunkaus mažamečio vaiko sveikatos sutrikdymo, Generalinėje prokuratūroje peržiūrimas praėjusių metų gruodžio 8 d. Kauno apylinkės prokuratūroje nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl šios mergaitės nežymaus sveikatos sutrikdymo, teigiama pranešime spaudai.

Šis nutarimas buvo tikrintas aukštesniųjų prokurorų du kartus: pirmą kartą iš karto po nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą, antrą – vykdant generalinio prokuroro Evaldo Pašilio pavedimą patikrinti visus pernai ir šiemet nutrauktus ikiteisminius tyrimus, kuriuose buvo tiriami įtarto smurto prieš vaikus atvejai. Sužinojus apie tragišką įvykį Šiauliuose, tyrimo medžiagą bei priimtą nutarimą nutarta dar kartą įvertinti ir Generalinėje prokuratūroje.

Šiuo metu turimais duomenimis, nutrauktas ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2016 m. spalio 14 d. po to, kai motina kreipėsi konsultacijos dėl nedidelio dviejų su puse mėnesių amžiaus dukters sveikatos sutrikimo. Vaiką apžiūrėjusi gydytoja pastebėjo poodines kraujosruvas abiejų kūdikio žandų srityje ir įvertinusi, kad jos negalėjo atsirasti vaikui tiesiog muistantis, informavo Vaiko teisių apsaugos specialistus. Mergaitė buvo paimta, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tyrimo metu nustatyta, kad mergaitę auginę nepilnametė motina bei savo pavardę vaikui suteikęs vyras neturi tinkamų socialinių, tėvystės įgūdžių, juos lankė socialinis darbuotojas, tačiau įtarimų dėl smurto nebuvo. Mergaitę auginęs vyras, apklausiamas specialiuoju liudytoju, papasakojo, kad išvakarėse žaidė su vaiku ir buvo suėmęs ją už žandukų. Jo teigimu, vaikas į tai reagavo juoku, todėl jis nepagalvojęs, kad daro kažką blogai. Šios versijos nepaneigė Valstybinės teismo medicinos tarnybos specialisto išvada, kitų apklaustų asmenų parodymai, todėl įsitikinus, kad kitų įtarimą keliančių aplinkybių nėra, tyrimas buvo nutrauktas nenustačius nusikalstamos veikos požymių. Apie šį sprendimą buvo informuotas Vaiko teisių apsaugos skyrius. Po kurio laiko mergaitės motinos ir šio vyro santykiai nutrūko, moteris su dukra grįžo gyventi į Šiaulius, kur socialinė pagalba buvo teikiama toliau.

Pirmadienį pradėtame tyrime dėl sunkaus mažamečio sveikatos sutrikdymo įtarimai buvo pareikšti 17-metei kūdikio motinai ir 24 metų šiauliečiui, su kuriuo moteris pradėjo gyventi kartu maždaug prieš mėnesį. Šiandien teismas motiną leido suimti vienai savaitei, jos sugyventinio suėmimo klausimas šiuo metu sprendžiamas.

Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Laimutė Martinavičienė.

Matai smurtą – netylėk, skambink 112 – galbūt Tu išgelbėsi vaiko gyvybę! Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.