Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.28 15:32

Vyriausiasis administracinis teismas galutinai leido įrašyti „w“ ir „x“ į pasą

LRT.lt 2017.02.28 15:32

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas antradienį priėmė galutinę ir neskundžiamą nutartį „Mickiewicz“ byloje dėl „x“ ir „w“ rašybos Lietuvos Respublikos pase, teigiama pranešime spaudai.

Teismas išnagrinėjęs bylą įpareigojo Migracijos valdybą išduoti Lietuvos Respublikos pasą Alexia Gorecki-Mickiewicz, užrašant jos vardą ir pavardę lietuviškais rašmenimis ir kartu pase vardą bei pavardę įrašant nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma. Teismas pripažino privataus gyvenimo apsaugos ir originalios asmenvardžių rašybos reikšmę šioje byloje.  

Nemokamą teisinę pagalbą asmenvardžių rašybos bylose teikianti VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“ informuoja, kad garsaus poeto Adam Mickiewicz proproanūkis, gindamas savo nepilnametės dukters teises, jau antrus metus kovoja dėl savo teisių teisme. Kliento (Roman Gorecki-Mickiewicz) dukra gimė Lietuvoje, atitinkamai nepilnametei buvo išduotas gimimo liudijimas, o vėliau – Lietuvos ir Prancūzijos pasai (mergaitė turi dvigubą pilietybę). Visose šiose dokumentuose nepilnametės vardas ir pavardė buvo užrašyti originalia forma, t. y. su raidėmis „x“ ir „w“. 2010 m. išduotas Lietuvos Respublikos pasas baigė galioti. Pateikus prašymą dėl naujo paso išdavimo Migracijos valdyba atsisakė tai padaryti.

Vilniaus apygardos administracinis teismas 2016 m. spalio 10 d. nusprendė panaikinti Migracijos valdybos sprendimą, kuriuo buvo atsisakyta išduoti pasą nepilnametei Alexia Gorecki-Mickiewicz, ir įpareigojo išduoti naują pasą išlaikant originalią asmenvardžio rašybą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas šį sprendimą pakeitė, įpareigojant įrašyti abi asmenvardžio versijas.

Pareiškėjai teisme atstovaujančios advokato padėjėjos Evelinos Baliko nuomone, šios dienos sprendimas įneša daugiau klausimų nei atsakymų į egzistuojančią situaciją. Nėra aišku, koks įrašas bus įrašytas asmens tapatybės kortelėje, ar originali vardo ir pavardės versija laikytina oficialia, jei ne – kokiu pagrindu yra sukuriama lietuviška versija, jei Gyventoju registre įrašyta „w“ ir „x“?

Pažymėtina, kad dar keliasdešimt bylų laukia teismų sprendimų. Š.m. kovo pradžioje Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbs galutinius sprendimus Wardyn ir Pauwels bylose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi