Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Nemalonios pavasarinių orų išdaigos: vėjai, tarša, lietūs ir peršalimo rizika

Savaitgalį gali užklupti netikėtas lietus, todėl klimatologė Audronė Galvonaitė ragina nepamiršti skėčio ir tinkamai apsirengti, nes peršalti dabar – juokų darbas.

Savaitgalį gali užklupti netikėtas lietus, todėl klimatologė Audronė Galvonaitė ragina nepamiršti skėčio ir tinkamai apsirengti, nes peršalti dabar – juokų darbas.

Šiuo metu gamtai būtinas geras, stiprus, šniokščiantis lietus, nuplaunantis visą purvą. Tuomet greičiau sužaliuotų žolė, išsprogtų lapai, visa gamta atsigautų. Vis dėlto artimiausi lietūs bus nesmarkūs, nors ir gana dažni, užeinantys properšomis, netikėtai: vienose vietose – naktį, kitose – dieną ar rytmečiu.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėja Audronė Galvonaitė ragina beatodairiškai nedžiūgauti iš pirmo žvilgsnio aukšta oro temperatūra – 16–18 laipsnių. Dėl pučiančių žvarbių vėjų, iki šiol įšalusios žemės didelės šilumos nebus. Anot jos, tai metas, kai peršalti labai lengva: nors dienomis, ypač saulės atokaitoje, šilta, naktys ir vietos pavėsyje tebėra šaltos. Siekdami apsisaugoti nuo nakties ir ryto vėsos neretai apsirengiame šilčiau, įdienojus – peršylame, o pūstelėjus žvarbiam vėjui nejučia „pasigauname“ slogą, gerklės uždegimą ar kitas peršalimo ligas.  

Klimatologė pataria atidžiai įsiklausyti į rytines orų prognozes ir apsirengti taip, kad atšilus būtų paprasta aprangą pasikeisti į kiek lengvesnę – rytais gali pagelbėti skara, kurią dieną būtų galima nusiimti, o atėjus vakarui užsimesti vėl. Apranga turėtų būti nepralaidi žvarbiam vėjui, bet ir neleidžianti perkaisti.

Pastarosiomis dienomis siaučiantis vėjas ne tik kelia peršalimo riziką, bet ir dulkes, kurių nenuplovė stipresnis lietus. Atmosferoje prisikaupę daug taršos šaltinių, nes ir po žiemos, ir šiuo metu buvo sausa. Oras šiuo metu gerokai užterštas. Klimatologė viliasi, kad ateinantys lietūs, nors ir nesmarkūs, situaciją turėtų šiek tiek pagerinti.