Lietuvoje

2017.02.27 21:12

Galutinis ir neskundžiamas teismo sprendimas: „q“ lietuviškame pase

BNS2017.02.27 21:12

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pirmadienį priėmė galutinę ir neskundžiamą nutartį dėl „q“ rašybos Lietuvos Respublikos piliečių pasuose, rašoma „Europos Žmogaus Teisių Fondo“ pranešime spaudai.

Teismas, išnagrinėjęs Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos apeliacinį skundą „Jacquet“ byloje, nusprendė įpareigoti Migracijos valdybą išduoti Lietuvos Respublikos pasą Joranui Jacquet, kuriame jo pavardė būtų parašyta ne tik lietuviškais rašmenimis, bet ir nelietuviškais rašmenimis, t.y., nesugramatinta forma („Jacquet“).

Teismas pripažino, asmeniui yra apsunkinama galimybė pagal savo asmens dokumentus būti identifikuotam tiksliai pagal jo pavardę, kaip ji buvo apibrėžta registruojant pavardę apibrėžiantį civilinės būklės aktą, yra nesuderinama su teise į privataus ir šeimos gyvenimo apsaugą. Teismas konstatavo, kad nelietuviška raidė „q“ nėra itin išskirtinė ar neįprasta Lietuvoje šiuolaikiniame socialiniame kontekste.

VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“, kuris teikia nemokamą teisinę pagalbą asmenvardžių rašybos bylose, primena, kad „Jacquet“ byla yra puikiausias šių dienų Lietuvos atspindys – J. Jacquet yra vaikas gimęs mišrioje šeimoje (kai vienas iš tėvų yra Lietuvos pilietis, kitas – užsienio). Vaikas turi dvigubą pilietybę – Lietuvos ir Prancūzijos, kurių pasuose jo pavardė užrašyta originalia forma, t.y. su „q“. Deja, baigus galioti lietuviškam pasui, Migracijos valdyba atsisakė išduoti naują, ragindama priverstinai pakeisti pavardę atsisakant nelietuviškos raidės „q“.

Pareiškėjus teisme atstovaujanti advokato padėjėja Evelina Baliko pažymi, kad pirmadienį priimtas Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimas, deja, sukuria dviprasmišką situaciją, kai nėra aišku kokiu būdu šiam vaikui galėtų būti išduota asmens tapatybės kortelė ir kokie įrašai turėtų joje atsirasti. Taip pat, ar lietuviškas ir originalus pavardės užrašai būtų lygiaverčiai: jei ne – kokiu pagrindu gali būti nusvertas ir teisėtai egzistuojantis Gyventojų registre įrašas su „q“?

Nors teismas bylą išnagrinėjo itin išsamiai, taip pat vadovavosi tiek Europos Sąjungos Teisingumo Teismo, tiek Europos Žmogaus Teisių Teismo ir JTO Žmogaus teisių komiteto išaiškinamais, visgi priimta nutartis neišspręs egzistuojančios problemos – kitos bylos dėl originalios asmenvardžių rašybos nebus nutrauktos, kol Seimas nepriims atitinkamo įstatymo.

Skirtingos ar netinkamos asmenvardžių rašybos nepatogumus patiriančios šeimos ir toliau individualiai turės kovoti teismuose. Iki šios dienos laimėta aštuoniolika bylų pirmoje instancijoje dėl vardų ir pavardžių rašybos (tokių kaip Weston, Ouwens, Ogonowska, Wallner ir kt.), dar keliolika bylų laukia teismų sprendimų.

Gaisras Kaune
9
2021.05.07 11:55

Milžiniškas gaisras Kaune užgesintas: užsiliepsnojo metalo atliekos, didelis dūmų kamuolys buvo matomas iš toli

užterštas vanduo galimai tekėjo į Nemuną; atnaujinta 19.00
9
Saulius Skvernelis
2021.05.07 09:27

Skvernelis: rengiamas partnerystės įstatymas iš esmės įteisintų vienalyčių santuoką

palaiko „Šeimos maršo“ idėją; atnaujinta 17.18
Ingrida Šimonytė
Klaipėdos ritmas 23