Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.25 16:10

Miškininkai po suvažiavimo kreipiasi į šalies vadovus

Valdančiajai koalicijai rimtu išbandymu gali tapti daug prieštaringų vertinimų ir aistringų diskusijų sukėlusi valstybinių miškų valdymo reforma. Koalicijos partneriai – socialdemokratai – ir urėdai piktinasi, esą reforma naudinga stambioms verslo grupėms.  Nors urėdijas korupcijos simboliu vadinanti prezidentė sako, kad valdantieji turi parodyti valią pertvarkyti miškų sistemą, miškininkai neeiliniame suvažiavime priimtame kreipimesi į šalies vadovus prašo pagrįsti ekonominę pertvarkos naudą. Plačiau – reportaže: 

Į suvažiavimą susirinkę per 300 miškininkų išsakė nemažai kritikos numatytai valstybinių miškų reformai. Pagal Aplinkos ministerijos parengtą projektą, jau kitų metų pradžioje valstybės miškus tvarkytų viena valstybės įmonė, įsteigta sujungus 42 miškų urėdijas, Miškotvarkos institutą ir Generalinę miškų urėdiją. Taip planuojama sutaupyti 13 milijonų eurų. Tačiau miškininkai sako, kad skaičiai nepagrįsti, pati reforma skubota ir griaus pelningai dirbančių urėdijų darbą. 

Miškininkų nuogąstavimus, esą dalis jų per  reformą neteks darbo, ministras neigia – sako, įkūrus bendrą įstaigą bus atleista apie dešimtadalis dirbančiųjų ne miškuose, o kabinetuose.

„Nelabai aišku, ką veiks centras, ką padaliniai, vis skubama pirmoje sesijoje priimti, kad [būtų] viena įmonė, o paklausus, kaip bus, sako „na, pamatysime, bus paskirta valdyba, paskirtas direktorius, jis ką nors pasiūlys“. Šitaip neatsakingai elgtis su tokiu valstybiniu turtu kaip miškai yra tiesiog neatsakinga“, – pabrėžia Miškininkų sąjungos prezidentas Edmundas Bartkevičius.

„Mes paliekame 25 urėdijas, valdomas vienos įmonės. Dėl ko valdomos vienos įmonės? Dėl to, kad XXI amžiuje yra ir technologijos, ir vadybos principai pasikeitę ir tai tikrai nuimtų administracinę naštą, būtų galima greičiau priimti sprendimus“, – aiškina aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Miškininkų sąjungos prezidentas sako, kad viena įstaiga bus naudinga tik stambiesiems medienos perdirbėjams, siekiantiems medienos pirkti kuo pigiau. Kad centralizuotas urėdijų modelis palankus stambiesiems, kalba ir reformos iniciatorių koalicijos partneriai socialdemokratai, siūlydami palikti daugiau urėdijų paliekant vienai valdyti po 25–60 tūkst. hektarų valstybinių miškų.

„Mes patys jautėme tą spaudimą [...]. Praeitoje vyriausybėje buvo beveik prieita prie tos nuomonės, kad reikia atsižvelgti tik į stambiųjų nuomonę, bet iš tikrųjų, įsiklausius į tuos argumentus, kurie čia dėstomi, labai aišku, kad negalima vien tik žmonių sąskaita, vien tik miško sąskaita, šiandien sudaryti šiltnamio sąlygų vienai pramonės grupei“, – sako Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnės pavaduotojas Juozas Olekas.

„Jeigu bus vienas aukcionas, tai pirmiausiai nupirks stambieji perdirbėjai, o tie mažieji liks, jiems bus sunkiau įsigyti“, – aiškina Miškininkų sąjungos prezidentas.

 „Nesuprantu tokio nuogąstavimo priežasčių, nes sujungus dabar vykdomus 42 aukcionus į vieną, pati prekybos struktūra, Kuri dabar vyksta anonimiškai ir biržos principu, nesikeistų“, – atkerta aplinkos ministras.

Jis tikisi, kad kitą savaitę miškų valdymo reformos projektui pritars vyriausybė, o pavasarį – Seimas. Socialdemokratas J. Olekas tikisi, kad koalicijai sutarimą iki tol pavyks rasti. 

Imtis miškų reformos valdančiuosius ragina ir opozicijos esantys konservatoriai, ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji pabrėžė,  kad valdantieji turi parodyti valią pertvarkydami urėdijas – vieną iš kovos su korupcija simbolių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi