Lietuvoje

2017.02.27 23:27

Kokią reikšmę turi skautų kaklaraištis ir uniformos spalva?

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2017.02.27 23:27

„Draugystės mazgą skautai naudoja surišti kaklaraiščiui. Dažniausiai jį užriša draugai. Yra tokia tradicija, kad tą mazgą gali atrišti tik tas draugas, kuris užrišo“, – kaip užmegzti draugystę, kad ji „neatsirištų“, pasakoja Ukmergės „Šventosios“ tunto jūrų skautė Džiugilė Valiukevičiūtė. Lietuvos skautija šiuo metu vienija beveik 3 tūkst. skautų ir visi jie turi tam tikros reikšmės atributikos.

Žodis skautas, išvertus iš anglų kalbos, reiškia žvalgas. Tai yra žmogus, kuris pastebi, kada ir kam reikia jo dėmesio ir pagalbos.

„Mūsų šūkis yra budėti, tai reiškia, kad mes budime kiekvieną dieną, darome geruosius darbus ir ant kaklaraiščių turime mazgelius. Aš, kaip vadovė, nenešioju, bet vaikams yra rišamas mazgelis ant kaklaraiščio, kad jis nepamirštų kiekvieną dieną gerojo darbelio“, – sako vyriausioji skautininkė Ieva Leiputė.

Kalbėdama apie skautų veiklos reikšmę, Kauno krašto skautų seniūnė Renata Grubinskė sako, kad ja siekiama auginti savarankišką, stiprų, gyvenimui pasiruošusį žmogų.

„Skautybėje yra patyrimo laipsnių sistema, kur kiekvienas vaikas ir jaunuolis gauna per tą sistemą tam tikrų įgūdžių: jis išmoksta, kaip gamtoje pasigaminti maisto, užkurti laužą, kaip pasistatyti gultą, jeigu neturi palapinės, kaip apdirbti medį, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Mokoma gyvenimui reikalingų įgūdžių“, – vardija R. Grubinskė.

Skautų ryšimas kaklaraištis skirtas ne tik draugystės mazgams rišti ir geruosius darbus pažymėti.

„Kaklaraištis atspindi ir amžiaus grupę, ir tavo patirtį, ir įgūdžius. Kad tu gautum kitos spalvos kaklaraištį, turi atitikti patyrimo laipsnio sistemos reikalavimus ir patobulėti“, – aiškina Kauno krašto skautų seniūnė.

Pirmieji skautai Lietuvoje susibūrė prieš 100 metų, tačiau sovietams okupavus šalį organizacijos veikla nutrūko. Lietuvai atgavus nepriklausomybę Felikso Šakalio iniciatyva skautų judėjimas buvo atkurtas.

„Tai yra žmogus, kuris mus išjudino, ir dabar mūsų organizacijai šiais metais bus 22 metai. Jo dėka mes dar esame čia“, – džiaugiasi vyriausioji skautininkė I. Leiputė.

F. Šakalys skatino skautus dainuoti liaudies dainas ir sukūrė Lietuvos skautijos himną. Jo atminimui kasmet organizuojamas skautų dainų konkursas.

„Tai nėra ta tikroji dainų dainelė, kurioje balsas turi atitikti visus kriterijus. Skautų judėjimas tuo ir yra žavus, kad priimame visus, kokie esame, ir niekada nesakome, kad tu blogai dainuoji, blogai sportuoji ar dar kažko nemoki. Viską gali išmokti“, – tikina I. Leiputė.

Lietuvos skautiją sudaro sausumos, jūrų, oro ir netgi raitųjų skautų grupės, kurioms būdinga skirtinga uniformos spalva. Sausumos skautai vilki rusvos, oro skautai – melsvos, o jūrų skautai – tamsiai mėlynos spalvos uniformas.

Plačiau apie Lietuvos skautiją – laidos „Septynios Kauno dienos“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.