Lietuvoje

2013.04.25 09:19

A. Krupavičius: A. Kubilius ir toliau lieka favoritu

ELTA2013.04.25 09:19

Politologas Algis Krupavičius sako, kad Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininko rinkimų favoritu išlieka dabartinis partijos lyderis Andrius Kubilius.

Politologas Algis Krupavičius sako, kad Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininko rinkimų favoritu išlieka dabartinis partijos lyderis Andrius Kubilius.

Tačiau, kalbėdamas su ELTA pažymėjo politologas, tikėtina, kad į antrąjį rinkimų turą nepatekusio Valentino Stundžio balsai didesne dalimi atiteks Vytautui Landsbergiui, todėl jei partijos narių aktyvumas rinkimuose bus panašus kaip pirmajame rate, galima laukti netikėtumų.

Tai, kad TS–LKD pirmininko rinkimuose prireikė antrojo turo, A. Krupavičiaus teigimu, jo nenustebino.

„Buvo aišku iš anksto, kad A. Kubilius yra favoritas rinkimuose, bet V. Landsbergis yra partijos įkūrėjas ir autoritetingas politikas partijos nariams, ir iš anksto buvo aišku, kad jis turės nemenką paramą. O V. Stundys atstovauja krikščioniškajam–demokratiškajam partijos sparnui, taigi taip pat buvo aišku, kad tam tikrą paramą turės. Tikimybė, kad bus antrasis rinkimų ratas, buvo labai didelė ir ją buvo galima prognozuoti“, – sakė A. Krupavičius.

Politologas svarstė, kad didelė dalis partijos narių, balsavusių ne už A. Kubilių, gali būti nusivylę demokratijos trūkumu partijos viduje.

„A. Kubilius turi gana stiprią komandą, bet ta komanda lyg ir užima tokią „pirmųjų tarp lygių“ poziciją partijos viduje. Ir dalis partijos narių nėra patenkinti tokia situacija, jiems atrodo, kad partijoje trūksta demokratijos. Tiek V. Stundys, tiek V. Landsbergis šnekėjo būtent apie partijos modernizaciją, apie partijos atsinaujinimą, ir tos pertvarkos idėjos, matyt, yra svarbios TS–LKD“, – kalbėjo A. Krupavičius.

Politologo teigimu, tai, kas taps partijos lyderiu, didele dalimi priklausys nuo partijos narių aktyvumo antrajame rinkimų ture.

„A. Kubilius prieš antrąjį rinkimų ratą išlieka lyderis: jis prieš V. Landsbergį pirmauja maždaug dešimčia procentų (...). Jeigu partijos nariai bus pasyvesni nei pirmajame rate, tuomet, matyt, A. Kubiliaus galimybės yra didesnės. Jeigu, tarkime, bus panašus aktyvumas kaip pirmajame rate, tokiu atveju gali būti įvairiausių netikėtumų. Nes tikėtina, kad vis dėlto V. Stundžio rėmėjų balsai daugiau pereis V. Landsbergiui nei A. Kubiliui“, – sakė A. Krupavičius.

Politologas taip pat pažymėjo kad prieš pirmąjį TS–LKD pirmininko rinkimų ratą A. Kubilius agitaciją partijos viduje vykdė pasyviai, ir tai jam galėjo pakenkti.

„A. Kubilius buvo pakankamai pasyvus agituodamas partijos viduje. Už A. Kubilių daugiau agitavo jo komandos nariai, pirmiausia Dainius Kreivys buvo itin aktyvus, ir kiti rėmėjai partijos viduje. A. Kubiliui, matyt, nėra jokios kitos išeities, kaip per tas kelias dienas iki antrojo rato būti itin aktyviam, daugiau pareikšti savo poziciją ir nuostatas, kaip turėtų keistis ir toliau vystytis TS–LKD“, – sakė A. Krupavičius.

Jei partijos pirmininku būtų išrinktas V. Landsbergis, partija pasuktų konservatyvesniu keliu, prognozavo A. Krupavičius. Taip pat, pasak politologo, V. Landsbergis greičiausiai partijos lyderio poste nesiektų išsilaikyti ilgai.

„Matyt, lyderiu V. Landsbergis būtų tik artimiausius dvejus metus. Realu, kad jis pamėgintų atnaujinti partijos vadovybę, įtraukti į vadovybę naujų žmonių, galbūt senesnių žmonių, bet kaip tai sektųsi padaryti, tikrai sunku nuspėti“, – sakė politologas.

Tuo tarpu perrinkus A. Kubilių, pasak politologo, tam tikras partijos atsinaujinimas galbūt irgi įvyktų, bet pokyčių būtų mažiau.

„Šiuo atveju pokyčių būtų mažiau ir TS–LKD judėtų ta pačia trajektorija, kuria juda šiandieną“, – teigė A. Krupavičius.

Politologas sakė manantis, kad ilgalaikėje perspektyvoje, žvelgiant į ateityje vyksiančius rinkimus, TS–LKD partijai naudingesnė būtų A. Kubiliaus pergalė.

„Nepaisant to, jog A. Kubilius, švelniai tariant, visuomenėje nėra populiarus politinis veikėjas, jo galimybės suteikti naujų impulsų dinamiškesnei partijos veiklai yra didesnės negu jų turi V. Landsbergis“, – sakė A. Krupavičius.

ELTA primena, kad TS–LKD pirmininko rinkimuose prireiks antrojo rato, kadangi nė vienas kandidatas nesurinko partijos narių balsų daugumos. Jame varžysis A. Kubilius ir V. Landsbergis. Antrasis ratas bus rengiamas balandžio 28–29 d.

A. Kubilius pirmajame rate surinko 46,03 proc. partijos pirmininko rinkimuose dalyvavusių TS–LKD narių balsų, už jį balsavo 4378 konservatoriai. V. Landsbergis susilaukė 37,38 proc. partijos narių palankumo, iš viso už jį balsus atidavė 3555 rinkėjai.

Trečias liko V. Stundys, surinkęs 16,59 proc. rinkimuose dalyvavusių konservatorių balsų. Už jį balsavo 1578 rinkimų dalyviai.

Iš viso rinkimuose dalyvavo 9511 TS–LKD partijos narių. Tai sudaro 57,68 proc. visų partijos narių.

TS–LKD pirmininko rinkimai vyko balandžio 22–23 d. Balsuoti rinkimuose skyriuose arba skyrių sueigose galėjo kiekvienas partijos narys.

TS–LKD pirmininko rinkimai laikomi įvykusiais, kai juose dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų TS–LKD narių. Pirmininku išrinktas laikomas tas kandidatas, kuris surenka daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusių TS–LKD narių balsų.

A. Kubilius gimė 1956 m. Jis Vilniaus universitete įgijo fiziko specialybę. Sąjūdžio veikloje jis dalyvavo nuo 1988 m., TS–LKD nariu buvo nuo pat partijos įkūrimo 1993 m.

A. Kubilius TS–LKD partijos pirmininku yra nuo 2003 m. 1999–2000 ir 2008–2012 m. šis politikas buvo Lietuvos Ministru Pirmininku.

Šiuo metu A. Kubilius taip pat yra TS–LKD frakcijos Seime seniūnas, Seimo opozicijos lyderis.

V. Landsbergis gimė 1932 m. Šis politikas TS–LKD pirmininko pareigas jau yra ėjęs 1993–2003 m.

Šiuo metu V. Landsbergis yra europarlamentaras. Į šias pareigas jis buvo išrinktas 2004 m., perrinktas – 2009 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.