Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.21 15:37

JAV senatorius: JAV karinės pajėgos Lietuvoje turi būti nuolatos

LRT.lt, ELTA 2017.02.21 15:37

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų senatoriumi Richardu Durbinu. Susitikime aptarti iššūkiai mūsų regiono ir transatlantiniam saugumui, Lietuvos ir JAV bendradarbiavimas gynybos srityje bei transatlantinių ryšių stiprinimas, rašoma prezidentūros pranešime spaudai.

R. Durbinas V. Putiną laiko pavojingu žmogumi

JAV karinės pajėgos Lietuvoje ir kitose Baltijos valstybėse turi būti nuolatos kaip dalis NATO pastangų atgrasant Rusiją, po susitikimo sakė JAV senatorius.

Susitikimo metu R. Durbinas prezidentę patikino, kad Vašingtonas yra įsipareigojęs Baltijos šalių saugumui ir šią nuostatą palaiko tiek demokratų, tiek respublikonų partijos.

„Norėčiau matyti nuolatinį JAV karių buvimą Baltijos šalyse, kuris papildytų mūsų NATO sąjungininkų, kuriais mes tikime ir pasitikime, pastangas. Tai aiškiai parodytų, kad JAV yra įsipareigojusios Baltijos valstybių suverenumui ir saugumui“, – po susitikimo žurnalistams sakė R. Durbinas.

R. Durbino teigimu, D. Grybauskaitė pokalbio metu kėlė ir Baltijos šalių oro gynybos klausimą.

„Aš tai remiu (...), aš manau, kad tai svarbus įsipareigojimas, kuris turėtų būti atliktas. Lenkijoje, Baltijos šalyse oro gynyba laipsniškai turėtų atsirasti“, – sakė senatorius.

R. Durbinas pabrėžė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną laikąs pavojingu žmogumi, kurio keliama grėsmė jaučiama Baltijos šalyse ir Lenkijoje.

„Aš jo nelaikau didvyriu ar politiniu lyderiu, kuriuo būtų galima žavėtis. Jis buvo agresyvus, pažeidė suverenių valstybių sienas“, – sakė R. Durbinas.

D. Grybauskaitė: tai – patikimas ir svarbus atgrasymo elementas

Šalies vadovės teigimu, JAV kariai ir karinė technika mūsų regione yra svarbus bei patikimas atgrasymo elementas, padedantis užtikrinti Lietuvos ir viso Aljanso saugumą.

Lietuvoje jau dislokuota JAV karių kuopa ir karinė technika, Lenkijoje taip pat yra JAV brigada, kuri esant būtinybei padėtų ir Lietuvai. NATO sąjungininkų buvimą mūsų šalyje teigiamai vertina 81 proc. Lietuvos žmonių.

Tačiau, pasak prezidentės, neslūgstant geopolitinei įtampai, būtina ir toliau stiprinti NATO gebėjimus atgrasyti bei atremti grėsmes – spartinti sprendimų priėmimą, nuolat atnaujinti gynybos planus, užtikrinti regioninę oro gynybą. Tam itin svarbi ne tik JAV lyderystė, bet ir kiekvienos šalies pasiryžimas tinkamai finansuoti savo gynybą.

Lietuva – viena sparčiausiai investicijas į gynybą didinančių NATO narių. Numatoma, kad jau kitąmet Lietuvos išlaidos gynybai pasieks NATO sutartą 2 proc. nuo BVP ribą.

Susitikime taip pat aptartas bendradarbiavimas kovoje su hibridinėmis grėsmėmis. Abiejose Atlanto pusėse dažnėja bandymai kurstyti nesantaiką ir nepasitikėjimą demokratinėmis vertybėmis, kartojasi išpuoliai prieš laisvus rinkimus. Prezidentės teigimu, JAV Senato vaidmuo yra svarbus stiprinant transatlantines pastangas atremti informacines ir kibernetines atakas.

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog tvirta JAV Senato parama Ukrainai, jos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui yra būtina, tęsiant principingą transatlantinės bendruomenės poziciją sankcijų Rusijai klausimu.

Lietuvoje R. Durbinas pastarąjį kartą lankėsi 2015 m., jis priklauso JAV Senato Asignavimų, Teisingumo ir Administravimo komitetams, Gynybos pakomitečiui ir laikomas įtakingu demokratų politiku.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi