Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Gyvsidabriu apkrėsti Ukmergės prokurorai reikalauja kompensacijų

Dainius Sinkevičius, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Keturi Ukmergės prokurorai, kurių kraujyje rasta gyvsidabrio, siekia, kad Generalinė prokuratūra jiems išmokėtų maksimalias įstatyme numatytas pašalpas dėl sveikatos sutrikdymo darbo metu.

Keturi Ukmergės prokurorai, kurių kraujyje rasta gyvsidabrio, siekia, kad Generalinė prokuratūra jiems išmokėtų maksimalias įstatyme numatytas pašalpas dėl sveikatos sutrikdymo darbo metu.

Prokurorai Julius Gelumbauskas, Darius Krogertas, Liudas Žuklys ir Darius Žvirblis teigia, kad dažnai darbo reikalais lankydavosi Ukmergės rajono apylinkės teisme – baudžiamosiose bylose palaikydavo valstybinį kaltinimą, be to, susipažindavo su įvairiais procesiniais dokumentais.

Kadangi Generalinė prokuratūra nesutiko prokurorams sumokėti pašalpų, Ukmergės prokurorai kreipėsi į teismą – jų skundą trečiadienį išnagrinėjo Vilniaus apygardos administracinis teismas.

Prokurorų pareiškime nurodyta, kad praėjusių metų pabaigoje, kai paaiškėjo, jog Ukmergės rajono apylinkės teisme buvo rastas didelis kiekis gyvsidabrio, buvo atlikti kraujo tyrimai. Jų rezultatai patvirtino, kad prokurorų kraujyje rasta gyvsidabrio, kuris viršijo leistiną normą organizme.

Pasak pareiškėjų, gyvsidabrio negalima iš organizmo pašalinti medicininiu būdu – jis pasišalina savaime itin lėtai.

„Mūsų organizme rastas gyvsidabris neigiamai veikia mūsų sveikatą“, – Ukmergės prokurorai nurodė, kad kol kas neaišku, kaip gyvsidabris ateityje paveiks jų sveikatos būklę.

Be to, prokurorai neslėpė, kad medikams nustačius, jog kraujyje rastas leistiną normą viršijantis gyvsidabrio kiekis, jie patyrė didelę neturtinę žalą.

Pasak prokurorų, įstatymuose numatyta, kad dėl profesinio susirgimo darbdavys turėtų išmokėti iki 5 MGL dydžio (650 litų) pašalpą, todėl Generalinės prokuratūros prašė skirti maksimalaus dydžio išmokas.

Su prašymu skirti pašalpas Ukmergės prokurorams į prokuratūros vadovybę kreipėsi profsąjungų atstovai, tačiau jiems buvo atsakyta, kad dėl pašalpų skyrimo turėtų kreiptis asmeniškai kiekvienas galimai nukentėjęs prokuroras.

Be to, prokuratūros atstovai pažymėjo, kad neatsisakoma išmokėti įstatyme numatytas pašalpas, kol nebus surinkta visa tam reikalinga medžiaga.

Generalinė prokuratūra taip pat pažymėjo, kad iš prokuratūros lėšų buvo padengti Ukmergės prokurorų tyrimai.

DELFI primena, kad keli kilogramai gyvsidabrio teisme buvo rasti gruodžio viduryje, darbininkams gręžiant sieną teismo patalpose. Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai atlikus oro taršos tyrimą, nustatyta, kad kai kuriose teismo patalpose gyvsidabrio garų ore koncentracija normą viršija beveik 6 kartus.

„Tokie atvejai dar kartą verčia pagalvoti apie papildomas saugumo priemones teismuose. Juolab, kai pavojus gresia visiems teisme esantiems – teismų darbuotojams, proceso dalyviams, visuomenės atstovams“, – susirūpinimą esama situacija yra išreiškęs Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.