Lietuvoje

2013.04.24 13:01

TS-LKD pirmininko rinkimai: kuo patrauklus V. Landsbergis?

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2013.04.24 13:01

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje praūžus pirmajam pirmininko rinkimų turui, imta spėlioti, kas nutiko, kad konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – nurungė dabartinį pirmininką Andrių Kubilių.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje praūžus pirmajam pirmininko rinkimų turui, imta spėlioti, kas nutiko, kad konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – nurungė dabartinį pirmininką Andrių Kubilių.

Juk būtent didmiesčiai ištempė konservatorius Seimo rinkimuose. Kaip tik didmiesčiuose per pastaruosius metus susiformavo aukštesnes pajamas gaunančių jaunesnių rinkėjų ratas, balsuojantis arba už konservatorius, arba už liberalus. Buvo manoma, kad tokių rinkėjų pritraukimas į konservatorių pusę – A. Kubiliaus nuopelnas.

Pats A. Kubilius, komentuodamas partijos lyderio rinkimus, spaudos konferencijoje kalbėjo apie objektyvius skirtumus partijos skyrių viduje. Jo šalininkė Rasa Juknevičienė pabrėžė demografinę skyrių situaciją – esą senajai Sąjūdžio kartais, kuri net nebedalyvauja aktyvioje partinėje veikloje, ištikimybė V. Landsbergiui yra garbės reikalas.

Tuo metu politologas K. Girnius sakė, kad jį stebina tik Vilniaus skyrių balsavimas, o Kauno skyriai, jo nuomone, visuomet buvo tradicionalistų, arba V. Landsbergio, bastionas.

V. Landsbergis pirmavo 4-iuose iš 5 didžiųjų miestų

Preliminariais duomenimis, kurie nėra iki galo tikslūs, Vilniuje V. Landsbergis surinko 618 balsų, A. Kubilių sostinėje parėmė 537 žmonės, o V. Stundį – 120 partijos kolegų.

Kaunas taip pat labiau palaikė V. Landsbergį. Už A. Kubilių balsavo 458 žmonės, o už V. Landsbergį – 550. V. Stundys laikinojoje sostinėje surinko 91 balsą.

Klaipėdoje irgi pirmavo V. Landsbergis – uostamiestyje jį parėmė 162 partijos nariai. A. Kubilius šiame mieste surinko 104 balsus, V. Stundys – 20.

Šiauliuose jau pirmavo A. Kubilius, surinkęs 84 balsus, V. Landsbergis – 70, V. Stundys – 9 balsus.

Panevėžyje V. Landsbergis surinko 170 balsų, A. Kubilius – 98, V. Stundys – 36.

Pats V. Landsbergis DELFI leido suprasti neketinantis pasitraukti prieš antrąjį rinkimų ratą.

„Aš nekovoju – iki šiol nekovojau ir toliau prieš nieką nekovoju, tik siūlau partijai permainas. Aš toliau siūlysiu permainas partijai“, – sakė V. Landsbergis.

Klausiamas, kaip vertina savo sėkmę didmiesčiuose, europarlamentaras neatsakė, tik siūlė paklausti tų, kuriems atrodė, jog didieji miestai yra A. Kubiliaus bastionas. Kaip reikšmingą dalyką V. Landsbergis įvertino V. Stundžio surinktus balsus.

V. Stundžio rinkėjai gali pereiti pas V. Landsbergį?

„Aš kaip tik manau, kad Kaunas visuomet buvo tradicionalistų, arba V. Landsbergio, bastionas. Vilnius buvo laikomas A. Kubiliaus bastionu, nes per pastaruosius rinkimus esminis lūžis įvyko Vilniuje. Visos analizės rodė, kad konservatoriams sostinėje pasiseka pritraukti jaunus, geriau išsilavinusius rinkėjus. Todėl mane stebina, kad Vilnius pasisakė už V. Landsbergį“, – teigė politologas Kęstutis Girnius.

Jo teigimu, reikia atkreipti dėmesį, kad nemažai partijos narių iš viso nebalsavo, todėl antrojo turo kova vyks dėl pasyviųjų partijos rinkėjų.

„Galbūt yra galimybė, kad tas jaunimas, kuris nėra įsijungęs stipriai į partinę veiklą, nebalsavo šį kartą. Kitaip sakant, galbūt V. Landsbergiui iš dalies Vilniuje pasisekė, kadangi A. Kubiliaus rinkėjai to nelaikė pakankamai svarbiu dalyku, arba gal manė, kad A. Kubilius laimės pirmame ture“, – svarstė K. Girnius.

Klausiamas apie Klaipėdos rezultatus K. Girnius sutiko, kad šiame mieste galėjo lemti aktyvi Seimo nario Naglio Puteikio parama V. Landsbergiui ir neigiamas nusistatymas A. Kubiliaus atžvilgiu.

„Ko gero, ta teorija yra teisinga. Kitaip sakant, daug kas priklauso ir nuo vietinių sąlygų“, – sakė politologas.

K. Girnius taip pat svarstė, kad dauguma V. Stundžio rėmėjų balsuos už V. Landsbergį, tačiau A. Kubilius gali mobilizuoti pasyvius partijos narius, todėl galutinė rinkimų baigtis yra visiškai neaiški.

Klausiamas, kaip įsivaizduoja partijos ateitį, jeigu konservatoriai savo lyderiu išsirinktų V. Landsbergį, K. Girnius svarstė, kad situacija tokiu atveju būtų sudėtinga.

„Būtų sudėtinga. Kiltų du klausimai. Pirma, ar A. Kubiliaus šalininkai priimtų pralaimėjimą. Manau, kad priimtų, nes tie, kurie palaiko A. Kubilių, be abejo, gerbia V. Landsbergį. Bet tada klausimas, kokia bus partijos ateitis. Jai sekasi pritraukti jaunų rinkėjų, o atėjus V. Landsbergiui tai bus gerokai sunkiau. Sakoma, kad jei V. Landsbergis laimės, didžiausią balių kels Liberalų sąjūdis“, – teigė K. Girnius.

R. Juknevičienė: didmiesčiuose nulėmė senoji karta

A. Kubilių pirmininko rinkimuose palaikanti parlamentarė Rasa Juknevičienė socialiniame tinkle „Facebook“ svarstė, kad V. Landsbergio rezultatai pirmininko rinkimuose gali būti vertinami dvejopai – viena vertus, už patriarchą balsavo daug partijos narių, kita vertus – tik trečdalis partijos.

Politikės nuomone, V. Landsbergio pirmavimą didmiesčiuose nulėmė demografinė situacija: skyriuose jaunų ir viduriniosios kartos žmonių yra mažiau nei senjorų, kurie realiai jau nebedalyvauja partijos gyvenime, tačiau vis tiek atėjo prie balsavimo urnų, nes jiems ištikimybė V. Landsbergiui yra garbės reikalas.

„Viskas daug paprasčiau. Nulėmė demografinė situacija. Labai vyresni žmonės, kuriuos galima vadinti garbingais, bet tikrai ne moderniais, nulėmė rezultatą Vilniuje ir Kaune. Tai senoji Sąjūdžio karta, kuriems ištikimybė V. Landsbergiui yra jų garbės reikalas. Atėjo balsuoti tie, kurie jau aktyviai nebedalyvauja skyrių darbe, daugelio jų skyrių pirmininkai nebeprisikviesdavo dėl sveikatos. Pagarba jiems, kad išgirdo, atėjo, pajuto pareigą ir apsisprendė taip, kaip suprato. Dar prisidėjo kritiškai nusiteikę. Naujų, jaunų žmonių ateina, vidurinioji karta sudaro aktyviausių žmonių branduolį, tačiau kol kas jų miestų skyriuose yra šiek tiek mažiau“, – aiškino R. Juknevičienė.

„Suprantama, kad daliai senosios kartos į emocijas nukreiptas V. Landsbergio kalbėjimas yra artimesnis, o energetika, finansai, krašto modernizavimas, naujausios technologijos ir kiti svarbiausi šio laikotarpio klausimai neužgauna jausmų“, – pridūrė politikė.

R. Juknevičienė sako buvusi šalia abiejų partijos pirmininkų, tačiau, jos nuomone, V. Landsbergis neturi vadybinių gebėjimų, be to, jam kyla problemų su žmonių pažinimu.

„Buvau šalia abiejų pirmininkų – V. Landsbergis stiprus daugelyje dalykų, bet tikrai ne vadyboje. O ir su žmonių pažinimu turi problemų“, – reziumavo A. Kubiliaus šalininke aiškiai save įvardijanti parlamentarė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.