Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.20 15:47

Vilnius išsirinko paminklo J. Basanavičiui idėją

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius kartu su konkurso Ekspertų komisijos pirmininku, Lietuvos dailininkų sąjungos nariu skulptoriumi prof. Gediminu Karaliumi paskelbė, kuri dr. Jono Basanavičiaus skulptūros idėja yra geriausia. Tiesa, tai dar nereiškia, kad ši skulptūra ir stovės Vilnius senamiestyje.

Aikštėje priešais Nacionalinę filharmoniją turėtų stovėti aukštas J. Basanavičius, pasirėmęs lazdele. Bent jau šis projektas laimėjo konkursą. Idėjos autoriai yra Gediminas Antanas Sakalis, Gediminas Piekuras ir Algirdas Rasimavičius.

Autoriai siekė išraiškingai įprasminti Jono Basanavičiaus asmenybę, charakterį, jo ryžtą, valią ir dvasingumą, anuometines politines peripetijas, todėl pasirinko klasikinį portretinį figūrinį sprendimą su stipriu vidiniu judesiu, rašoma pranešime spaudai.

Paminklo kompozicijos pagrindą sudaro bronzinė figūra ant granitinio kubo, stovinčio ant apvalios granitinės formos, kuri apjungs ir subalansuos netaisyklingos formos aikštę, sukurs darnų architektūrinį ansamblį su greta esančiais pastatais. Ant kubo priekinės plokštumos – užrašas bronzinėmis raidėmis – JONAS BASANAVIČIUS.

Skulptūros reprezentacinė ašis orientuota į gausiausią žmonių srautą surenkančią Didžiąją gatvę. Aikštės priešais Filharmoniją privalumas – pro ją driekiasi pagrindinis pėsčiųjų ir turistų srautas link Aušros Vartų, todėl paminklas bus matomas ir nuolat lankomas.

Pasak komisijai pirmininkavusio Lietuvos dailininkų sąjungos nario, skulptoriaus prof. Gedimino  Karaliaus, pasirinktas darbas geriausiai tiko aikštei, tačiau jį dar galima tobulinti toliau, siekiant brandaus darbo.

Antrąją vietą konkurse laimėjo UAB „Studija2a“ pristatyta idėja „J. Basanavičius – vėliavnešys“, trečiąją – UAB „Vilniaus architektūros studijos“ skulptūra „Lietuva – Lietus – Basanavičius“. Ketvirtosios vietos prizininkai – dr. Jono Basanavičiaus paminklo idėjos autoriai Gintautas Jonkus, Petras Grecevičius, Edmundas Andrijauskas, Jonas Abromas, penktosios vietos – UAB „Klaipėdos komprojektas“ pristatyta idėja „Aušros bokštas“.

Penkiems projekto konkurso prizininkams bus skirtos piniginės premijos: pirmosios vietos laimėtojui – 5 tūkst. Eur, antrosios – 4 tūkst. Eur; trečiosios – 3 tūkst. Eur, dvi paskatinamosios premijos po 2 500 Eur –  ketvirtos ir penktos vietų laimėtojams.

Vilniaus rotušėje eksponuoti 16 skulptorių ir architektų sukurtų idėjų įamžinti dr. Jono Basanavičiaus atminimą.

Savivaldybė pasirūpins, kad iki kitų metų rudens būtų puikiai sutvarkyt vieta skulptūrai – Jono Basanavičiaus vardo aikštė. 

Kritikuotas konkursas

Šis konkursas, paskelbus jo dalyvių darbus, sulaukė itin daug kritikos ir net pašaipų. Meno ekspertų organizacijos – Tarptautinės dailės kritikų asociacijos Lietuvos sekcija, Lietuvos dailės istorikų draugija, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga ir Modernaus meno centras, išplatino viešą pareiškimą, kuriame ne viena dešimtis meno ir kultūros žmonių išsakė savo nuomonę, kad paminklo konkurse kai kurie projektai Joną Basanavičių greičiau paniekina, nei įamžina jo atminimą.

Šių organizacijų atstovai kvietė J.Basanavičiaus atminimo įamžinimo konkurso organizatorius ir žiuri pripažinti, kad meniniu požiūriu konkursas nepavyko ir nė vienam iš pristatytų prieš savaitę darbų neskirti premijos. Tačiau R. Šimašius į tai atsakė, kad vienas iš konkursui pasiūlytų paminklų tikrai bus pastatytas aikštėje priešais Nacionalinę filharmoniją.

G. Karalius BNS yra pripažinęs, kad nors formaliai geriausi darbai atrinkti, jis nė vieno jų nemato sostinėje.

„Šitas konkursas yra silpnas. Ne, iš to, kas yra, aš nematau Vilniuje“, – sakė G. Karalius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi