Lietuvoje

2017.02.20 22:25

Šviestuvus iš perdirbtų žaliavų gaminantys menininkai: daiktas turi tarnauti ne metus ir ne dvejus

Kaip atrasti veiklą, kuri teiktų malonumą ir kurios liežuvis neapsiverstų vadinti darbu? Atsakymą žino kostiumų dailininkė ir mados redaktorė Justė Kubilinskaitė. Prieš kelerius metus ji su vyru menininku Simonu Tarvydu pasidavė „gerajai“ madai – aplinką tausojančiam ekodizainui. Pora ėmė kurti šviestuvus iš perdirbtų žaliavų. 

Kūrybinių eksperimentų J. Kubilinskaitės ir S. Tarvydo namuose apstu. Visuomet žavėjęsi interjero kūryba jie jau seniai vadovaujasi principu – jei ko nerandi įsigyti, pasigamink pats. Buvo etapas, kai juodu nemenkai įsitraukė į transformacijas ir nemažai senų daiktų atnaujino taip, kad jie tiktų šiuolaikiniame interjere.

„Kartais nustembi, kad daiktas, sukurtas prieš 50–100 metų, yra kokybiškesnis, negu sukurtas dabar. Jam tiesiog reikia šiek tiek meilės, pastangų, idėjos ir tu jį gali visiškai prikelti, jis net suskamba šiuolaikiniame interjere tarp industrinių ar minimalistinių daiktų, atsiskleidžia“, – tikina J. Kubilinskaitė.

Pasak kostiumų dailininkės, Švedijoje priimtas nutarimas finansuoti remonto studijas ir taisyklas – mokesčiai joms bus mažesni. Žmonės, kurie neš savo daiktus taisyti, taip pat galės susigrąžinti mokesčius. Tai gera tendencija, padedanti mažinti taršą, sako J. Kubilinskaitė.

„Daiktas vis dėlto turi tarnauti ne metus ir ne dvejus. Reikia atsakingai galvoti ir rinktis“, – priduria pašnekovė.

Šalia atsakingo mąstymo šioje šeimoje puoselėjamas estetikos pojūtis ir kūrybiškumas. Atrodo, kad tai yra šių dviejų kuriančių žmonių kraujyje. Tapybos specialybę baigęs Simonas ilgai dirba reklamos srityje, Justė yra mados dizaino docentė ir viena pirmųjų Lietuvoje mados redaktorių.

„Kalbant apie genetiką, mano senelis buvo muzikantas, Šiauliuose turėjo orkestrą, sukūrė daugybę maršų ir kitų muzikos kurinių. Tėvukas irgi buvo labai kūrybingas žmogus, visą laiką kupinas minčių, ką dar galima padaryti įdomaus šiame pasaulyje“, – pasakoja S. Tarvydas ir priduria, kad Justės senelis – garsus poetas.

Prieš beveik 20 metų pora susipažino Vilniaus dailės akademijoje. Pasak Justės, jiems pavyksta išvengti rutinos jos nesureikšminant ir stengiantis nevergauti nei daiktams, nei namams. Būtinos vertybės – pagarba ir humoro jausmas. Jei žmonės sugeba kartu juoktis, vadinasi, jie gali daug ką kartu nuveikti, įsitikinusi Justė.

Menininkai, auginantys dvi dukras, juokauja šiuo metu turintys ir trečią kūdikį – jie kuria daiktus interjerui, daugiausia šviestuvus. Patys konstruktyviausi pokalbiai, pasak jų, dabar vyksta prie vakarienės stalo, o šeimos namai tarnauja kaip eksperimentų aikštelė.

„Sakoma, kad gerame interjere turi būti bent penki šviesos šaltiniai. Tai mes taip ir žiūrime, bandome įvairias formas“, – sako Justė.

Kaip pora pasidalija darbais – laidos „Stilius“ reportaže.

Klaipėdoje demontuojamas sovietinis memorialas
Klaipėdos ritmas 35