Lietuvoje

2017.02.19 21:14

Seniūnai kratosi pareigos bausti pažeidėjus

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.02.19 21:14

Nuo šių metų pradžios įsigaliojęs Administracinių nusižengimų kodeksas atrišo rankas bausti pažeidėjus ir seniūnams. Anksčiau jie turėjo teisę gyventojus bausti tik už nedidelius pažeidimus, o dabar įpareigoti rašyti protokolus ir triukšmadariams, kelių eismo, prekybos, žvejybos bei kitų taisyklių pažeidėjams.

Jei anksčiau seniūnai galėdavo bausti už šiukšlinimą, palaidus šunis, dabar galės ir už kelių eismo, žvejybos taisyklių pažeidimus, triukšmavimą, kasos aparatų netinkamą naudojimą – iš viso už pusę iš devyniasdešimties naujajame kodekse įvardytų administracinių nusižengimų. Seniūnai sako nesuprantantys, kodėl turi dirbti už aplinkosaugininkus, policininkus ar net mokesčių inspekciją,

„Daug neaiškumų yra. Kadangi mes, seniūnai, nenorime būti baudėjais, nes dažniausiai į mus žmonės kreipiasi dėl smulkių nesutarimų tarpusavyje ir mes stengiamės juos sutaikyti“, – kalbėjo Anykščių seniūnas Eugenijus Pajarskas.

Anykščių rajono meras sako, kad seniūnai turėtų būti teisiškai išprusę, mokėti surašyti protokolą. Žmonės dažniausiai skundžiasi dėl baudos, neigia įvykio aplinkybes, todėl seniūnai neišeitų iš teismų. Savivaldybė jiems žada rengti mokymus.

„Mokymus užsakysime, kaip tie pažeidimai įforminami, kad nebūtų trūkumų, paskui teismų nepralaimėtume, kad mūsų neapskųstų ir kad mes patys neturėtume dengti nuostolių, kurie atsirado dėl mūsų surašymo“, – teigė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.

Kupiškio rajono meras sako, kad ir anksčiau seniūnai neskubėdavo rašyti protokolų, nors būdavo raginami. Todėl savivaldybėje įkurtas teisės ir viešosios tvarkos skyrius, jo darbuotojai bus tarpininkai tarp seniūno ir gyventojų.

„Toks skyrius aptarnaus žmones, kurie negyvena toje konkrečioje vietovėje. Kurie bus iš kitos vietos, turės galbūt daugiau tos valios pažiūrėti principingai į neigiamą reiškinį. Tiesiogiai nebuvo tokios koordinacijos, kad kažkas stebėtų ir prižiūrėtų, kaip vykdomi tarybos sprendimai apie viešąją tvarką“, – pasakojo Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.

Vienos didžiausių rajone Šimonių seniūnijos seniūnas sako, kad panaikinus policijos pareigūno etatą kaime, jiems užkrautos jų funkcijos. Esą seniūno pareiga ginti žmones, o ne bausti.

„Dirbu jau ketvirtus metus seniūnu, bet nesu surašęs nė vieno protokolo, nes stengiuosi su žmogumi surasti bendrą kalbą ir diskusijų būdu išspręsti problemą. Ar sakykim sutaikyti kaimynus, ar dėl palaido šuns, su žmogumi reikia kalbėtis, o ne bausti. Bauda galima, greitai kažką pasiekti, bet ar ji bus veiksminga tolimesniam gyvenimui,sunku pasakyti“, – abejojo Kupiškio rajono Šimonių seniūnas Žydrūnas Vanagas.

Seniūnai tikina, kad bausti žmones gal ir būtų už ką, tačiau sunkiai begyvenantiems ir taip sunku verstis.

Seniūnų asociacijos prezidentas žada pateikti pastabas dėl naujojo administracinių nusižengimų kodekso savivaldybių asociacijai, kad ši rekomenduotų savivaldybių vadovams kai kurių funkcijų, tokių, kaip kelių eismo, žvejybos taisyklių pažeidimų ar triukšmadarių baudimo neužkrauti seniūnams.  

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.