Lietuvoje

2017.02.18 19:00

JAV patvirtino įsipareigojimą Baltijos šalių saugumui

LRT.lt, ELTA2017.02.18 19:00

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė Miunchene susitiko su Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentu Mike`u Pence`u. Susitikime, kuriame taip pat dalyvavo Latvijos, Estijos ir Lenkijos vadovai, aptartas bendradarbiavimo su JAV ir transatlantinių ryšių stiprinimas.

Susitikime pabrėžta tvirto transatlantinio ryšio svarba saugumo ir taikos užtikrinimui, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

Pasak prezidentės, JAV yra strateginė Lietuvos partnerė, kuri aktyviai ir labai konkrečiais darbais prisideda stiprinant viso regiono saugumą. Šalies vadovė padėkojo viceprezidentui už jo šalies sprendimą Lenkijoje ir Baltijos šalyse dislokuoti JAV karių bei karinę techniką, tarp jų ir tankus „Abrams“. 

Tačiau, šalies vadovės teigimu, geopolitinė įtampa neslūgsta. Atsinaujinusi Rusijos agresija Ukrainoje, intensyvi Kaliningrado militarizacija, vasarą planuojamos itin plataus masto karinės pratybos „Zapad 2017“ labai aiškiai demonstruoja, jog taika ir pagarba tarptautinei teisei nėra šios valstybės interesas. 

Pasak Lietuvos vadovės, išaugusi karinių incidentų bei provokacijų rizika verčia labai rimtai galvoti apie papildomas gynybos ir atgrasymo priemones. Visų pirma tobulinti ir greitinti NATO sprendimų priėmimo procesą, turėti pagal realias grėsmes nuolatos atnaujinamus gynybos planus Baltijos valstybėms, įgyvendinti Aljanso priemones, kurios užkirstų kelią galimai Baltijos šalių karinei izoliacijai, sukurti regioninę oro gynybą. 

Prezidentė taip pat pabrėžė, jog atgrasymas visados yra pigesnis nei karas. Todėl kiekvienas sąjungininkų karys Lietuvoje yra labai reikšmingas. Taip siunčiama aiški žinia, kad NATO yra stiprus, vieningas ir prireikus gins kiekvieną savo narę. 

Tačiau, pasak prezidentės, negalima kliautis vien tik didžiųjų NATO šalių parama. Kiekvienai Aljanso narei būtina ir pačiai rūpintis savo saugumu – visų pirma skirti tinkamą finansavimą krašto gynybai. 

Šalies vadovė akcentavo, jog pagal skiriamas lėšas Baltijos valstybės ir Lenkija yra pirmajame NATO valstybių aštuntuke. Estija jau dabar yra pasiekusi 2 proc. BVP, o Lietuva ir Latvija 2 proc. pasieks kitąmet. 

Lietuva taip pat aktyviai modernizuoja savo karines pajėgas. Perka naują karinę techniką, sukūrė nacionalines greitojo reagavimo pajėgas, atkūrė šauktinių tarnybą, vykdo aktyvų karinių dalinių komplektavimo procesą. 

Tai pirmasis Lietuvos vadovės susitikimas su vienu aukščiausiu JAV naujosios administracijos atstovu.

Prezidentūra: JAV rūpi Baltijos šalių saugumas

Kaip Eltai teigė D. Grybauskaitės patarėjas užsienio politikai Martynas Lukoševičius, susitikimas truko apie valandą, jo metu viceprezidentas itin domėjosi saugumo padėtimi regione ir Baltijos šalių aktualijomis.

„Iš M. Pence`o išgirdome labai aiškų patikinimą, kad Amerikai rūpi Baltijos šalių saugumas ir jokie Amerikos įsipareigojimai Baltijos šalių saugumui nesikeičia. (...) Kaip ir savo kalboje Miuncheno konferencijoje, jis pabrėžė, kad tai yra prezidento Donaldo Trumpo įsipareigojimas ir jis perduoda šią žinią“, – telefonu iš Miuncheno Eltai teigė M. Lukoševičius.

M. Lukoševičiaus teigimu, M. Pence`as Baltijos šalių investicijas į gynybą pavadino pavyzdžiu visam Aljansui.

„Mes patys suvokiame, kad šis padidinimas skirtas ne kažkam, o mūsų pačių saugumui“, – sakė prezidentės patarėjas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.