Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.17 14:43

Žaliojo tilto skulptūroms ketinama ieškoti vietos muziejuje

Žaliojo tilto skulptūros buvo nukeltos dar 2015-ųjų liepą, tačiau iki šiol nenuspręsta, koks bus jų likimas. Skulptūros tebesaugomos Vilniaus savivaldybės įmonės „Grinda“ teritorijoje, o sostinės meras kategoriškas – jų restauruoti miestas tikrai neketina. Šiuo metu svarstoma, ar jos keliaus į valstybinį, ar vis dėlto atiteks kuriam nors privačiam muziejui.

Penktadienį šį klausimą su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi aptarė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson. Miestas svarsto du variantus Žaliojo tilto skulptūros priklauso Vilniaus savivaldybei. R. Šimašius apie jas visada kalbėjo griežtai: miestas jų tikrai neremontuos.

Po susitikimo su ministre meras sakė, kad Vilniaus miesto savivaldybė svarsto du variantus: „Arba artimiausiu metu bus baigtos rengti sąlygos ir bus paskelbtas konkursas dėl skulptūrų saugojimo ir eksponavimo, arba skulptūros bus perduotos Lietuvos dailės muziejui, sutarus dėl jų saugojimo ir eksponavimo principo.“ Pasak R. Šimašiaus, tam Kultūros ministerijos pritarimo nereikia, nors galutinis skulptūrų išbraukymas iš saugomų vertybių sąrašo palengvintų procesus. „Kadangi neplanuojame skulptūrų nei grąžinti į buvusią vietą, nei sunaikinti, tai atskirų sprendimų nereikia“, – teigė meras.

Ministrė atiduotų Grūto parkui

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson sako, kad sovietines skulptūras svarstoma perduoti Lietuvos dailės muziejui, kuris savo ruožtu galėtų jas atiduoti eksponuoti Druskininkų Grūto parkui.

„Mūsų pasiūlymas būtų perduoti šias skulptūras Lietuvos dailės muziejui, kuris tiria, kaupia meno vertybes, taip pat ir iš sovietmečio epochos. Tokiu būdu, jei miestas perduotų Dailės muziejui saugoti šias skulptūras, skulptūras išimtumėme iš valstybės saugomų nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašo. Kaip žinia, jos papultų į muziejaus rinkinį, taptų muziejaus rinkinio dalimi. Pagal Muziejų įstatymą, joms būtų suteikta teisinė apsauga, būtų saugoma deramai, kaip meno kūriniai“, – žurnalistams po susitikimo su meru penktadienį sakė ministrė.

Ministrė sako, kad muziejus tokiam galimam sprendimui nesipriešina. Kur eksponuoti skulptūras, anot jos, tokiu atveju spręstų muziejus, aptaręs tai su savivaldybę – dalį savo saugomų sovietmečio kūrinių Dailės muziejus jau yra perdavęs privačiam Grūto parkui.

Kaip BNS sakė už paveldosaugininkų darbotvarkę atsakinga Kultūros paveldo departamento vyriausioji specialistė Rita Kuncevičienė, visos procedūros įstrigo ministerijoje. „Kreipėmės į Kultūros ministeriją prašydami tęsti procedūras, kurios numatytos įstatyme, o procedūros yra skelbimas spaudoje apie tai. Tuomet reikėjo palaukti du mėnesius ir tada kultūros ministras turėjo išleisti įsakymą. Kultūros ministerija mums nedavė leidimo tęsti procedūrų, mes net nepadavėme skelbimo spaudoje“, – sakė ji.

Apie tai, kad mielai priimtų skulptūras, yra sakęs ir skulptūrų parko „Vilnoja“ įkūrėjas Vidmantas Martikonis, ir Grūto parko vadovas Vilumas Malinauskas, ir Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas. Skulptūros, vaizduojančios karius, darbininkus, kolūkiečius ir studentus, ant Žaliojo tilto buvo pastatytos 1952 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23