Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.15 23:23

R. Karoblis ir S. Skvernelis pasisakė apie J. Mattiso pareiškimą

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis JAV gynybos sekretoriaus Jameso Mattiso reikalavimą Europai didinti išlaidas gynybai sako suprantantis kaip objektyvų situacijos vertinimą, o ne kaip Vašingtono politikos pokytį.

Kartu jis pabrėžė, kad JAV ir Lietuva vienodai supranta kylančias grėsmes, o Amerika yra įsipareigojusi ginti Aljanso nares.

„Aš nemanyčiau, kad tai politikos pasikeitimas, aš vadinčiau tai objektyviu situacijos vertinimu“, – BNS Briuselyje sakė R. Karoblis, trečiadienį dalyvavęs NATO gynybos ministrų susitikime.

„Mano interpretacija, ką aš girdėjau iš J. Mattiso pareiškimo, yra tolesni JAV įsipareigojimai NATO ir kolektyvinei gynybai. Antra, akivaizdu, kad mes vienodai suprantame grėsmes, o J. Mattisas užtikrino ne tik atgrasymą iš JAV pusės, bet ir gynybą, jeigu to reikėtų“, - pridūrė jis.

„Taip, kita žinutė buvo, kad NATO šalys turi didinti savo finansavimą gynybai ir tai iš tikrųjų seniai turėjo būti žadintuvu kitoms NATO šalims narėms, nes ta diskusija nėra nauja“, – kalbėjo ministras.

„Tai nebuvo pasakymas, kad mes nieko daugiau nebedarysime, bet daugiau manyčiau, jog tai jis įvardijo kaip problemą, kurią reikia spręsti“, – pabrėžė R. Karoblis.

JAV gynybos sekretorius trečiadienį perspėjo NATO nares, kad Vašingtonas gali sumažinti savo įsipareigojimus Aljansui, jeigu sąjungininkės neskirs daugiau lėšų gynybai.

Savo kalboje NATO gynybos ministrams jis teigė, kad „amerikiečiai mokesčių mokėtojai nebegali nešti neproporcingos Vakarų vertybių gynybos naštos dalies“ ir „jeigu jūsų valstybės nenori, kad Amerika mažintų savo įsipareigojimus Aljansui, kiekvieno jūsų sostinė turi parodyti palaikymą mūsų bendrai gynybai“.

Šis pareiškimas ir JAV įsipareigojimai bus aptariami ketvirtadienį R. Karoblio, J. Mattiso, Vokietijos, Kanados ir Jungtinių Valstijų gynybos ministrų susitikime.

Premjeras: signalai dėl 2 proc. įsipareigojimo iš JAV siunčiami jau seniai

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad JAV gynybos sekretoriaus Jameso Mattiso perspėjimas NATO narėms dėl 2 proc. įsipareigojimo buvo tikėtinas, nes signalai iš JAV šiuo klausimu siunčiami jau seniai.

Kartu iš dviejų dienų vizito Briuselyje grįžtantis premjeras telefonu BNS sakė, kad Lietuva jau kitąmet pasieks 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) lygį ir šiuo metu dėl dėmesio gynybai yra įvardijama kaip pavyzdys kitoms valstybėms.

„To buvo galima tikėtis ir nujausti, tai ne naujiena, iš Jungtinių Valstijų tie signalai jau seniai pasiekia. Mes apie tai kalbėjome ir su Europos Komisijos pirmininku Jeanu – Claude`u Junckeriu, apie gynybos reikalus, Europos reikalus, galimybes efektyviau naudoti lėšas gynybai“, – sakė premjeras.

„Manau, kad kiekviena valstybė tuos įsipareigojimus turi vykdyti, Lietuva yra viena iš tų, kuri kitais metais turės 2 proc., savo įsipareigojimą įvykdys, ir kitoms valstybėms kryptis yra aiški“, – pridūrė Vyriausybės vadovas.

JAV gynybos sekretorius J. Mattisas trečiadienį kalbėdamas NATO gynybos ministrams Briuselyje perspėjo NATO nares, kad Vašingtonas „mažins savo įsipareigojimus“ Aljansui, jeigu narės nedidins savo finansinio indėlio.

Vašingtonas seniai reikalauja, kad NATO narės turi skirti gynybai du procentus BVP, bet šį lygį palaiko tik nedaugelis, nors dėl to susitarta per NATO viršūnių susitikimą Velse dar 2014 metais.

Pernai 2 proc. BVP arba daugiau skyrė JAV, Didžioji Britanija, Estija, Graikija ir Lenkija. Rumunija teigia šį rodiklį pasiekusi 2017 metais. Kitais metais 2 proc. BVP gynybai žada skirti Lietuva ir Latvija.

Per dviejų dienų vizitą Briuselyje gynybos bei kitus klausimus S. Skvernelis aptarė su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku, Europos Komisijos pirmininku Jeanu – Claude`u Junckeriu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi