Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.14 22:40

Diskutavo, kaip populiarinti tautinį kostiumą

Šie metai Lietuvoje paskelbti tautinio kostiumo metais. Tačiau etnologai pripažįsta, kad įsigyti tautinį kostiumą – sudėtinga, nes sunku rasti išmanančių siuvėjų. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad taip pat atsisakąs idėjos kitąmet vaikus aprengti tautiniais kostiumais. Pasak jo, 150 tūkst. Lietuvos vaikų bus dovanoti stilizuoti drabužiai.

Pažaisti su lėlėmis, aprengtomis tautiniais Lietuvos regionų drabužiais, šiandien galima Lietuvos nacionaliniame muziejuje, kuris kaupia ir saugo liaudies aprangos pavyzdžius. Jame nuolat eksponuojami ir originalūs 19-ojo amžiaus kostiumai, audiniai. Dvi dienas Vilniuje vykstančioje konferencijoje, skirtoje tautiniam kostiumui, pripažinta, kad šiandien norint įsigyti tikrą tautinį kostiumą teks pakloti iki 500 eurų, sunku rasti kas tokius siuva.

„Mes pripažįstam, kad galimybės įsigyti tautinį kostiumą – nekokios, susipažinti ką žmogus gali išsirinkti, kur ir kaip praktiškai be konsultanto neįmanoma. Žmonių, galinčių pakonsultuoti ne tiek daug, tokios tarnybos, kuri būtų ir konsultuotų nėra“, – sakė Lietuvos nacionalinio kultūros centro Tautodailės poskyrio vadovė Teresė Jurkuvienė.

Specialistai ir valdininkai siūlo įvairių būdų, kaip populiarinti kostiumą.

„Neverta daryti tautinio kostiumo kopijų, kaip to dabar kai kurie nori. Reiktų stengtis žiūrėti kūrybiškai ir nevisiškai atkartoti kiekvieną muziejuje esantį eksponatą“, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja Elvyda Lazauskaitė.

Kol institucijos sprendžia, kaip sukurti tautinių kostiumų sertifikatus gamintojams, ir kuris kostiumas tautinis, o kuris – ne, Lietuvos mokyklos pačios ieško būdų, kaip tokius drabužius pasisiūti.

„Kai kurios juostos yra tautodailininkų darbo, kai kurias juostas bandėm su dainininkėmis austi pačios, rankom pinti“, – pasakojo Joniškio M. Slančiausko progimnazijos mokytoja Virginija Pučkuvienė.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis paskelbęs, kad kiekvienam vaikui iki septynerių metų dovanos po tautinį kostiumą, šiandien jau teigia, kad tai bus tik stilizuotas drabužis. O reikalingas lėšas – apie 3 mln. eurų sukaupsiąs iš privačių rėmėjų.

„Tai yra privati iniciatyva, jokių valstybės lėšų neplanuojame naudoti, dėl to aš manau, kad tikriausiai mes niekam nepakenksime, o dovana vaikus turėtų pasiekti kitais metais“, – sakė R. Karbauskis.

Drabužius vaikams kurs dizaineris Juozas Statkevičius. Pasak jo, svarbiausia, kad vaikams dovanojamuose drabužiuose būtų lietuviško kvapo:  „Svarbiausia, kad rūbas būtų patogus, lengvai skalbiamas, nešiojamas, pagaliau, jūs nesvajokite apie kažkokį tautinį kostiumą už 20 eurų. Už 20 eurų jūs bulkutę suvalgysite su kompotu mūsų šalyje.“

Siekdamas 150 tūkst. Lietuvos vaikų pasiūdinti tautinius kostiumus R. Karbauskis susitarė su J. Statkevičiumi. Dizaineris sako, kad eskizus parodys, kai pasirašys sutartį. Drabužiai esą bus siuvami Lietuvoje ir vaikus turėtų pasiekti kitąmet, Lietuvos 100-mečio proga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi