Lietuvoje

2017.02.14 16:19

Seimas stabtelėjo dėl psichologų dalyvavimo vaikų apklausose įteisinimo

ELTA2017.02.14 16:19

Seimas kitam posėdžiui nukėlė prezidentės Dalios Grybauskaitės pateiktų Baudžiamojo proceso kodekso pataisų, kuriomis siekiama įteisinti privalomą psichologų dalyvavimą vaikų apklausose, svarstymą.

Už pataisas po svarstymo vienbalsiai balsavo 98 Seimo nariai. Tačiau pataisoms pastabų turėjo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Pertraukos iki kito posėdžio „tvarkiečių“ frakcijos vardu paprašė Petras Gražulis. Tam buvo pritarta.

Kaip Seimo tribūnoje aiškino prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė, be psichologų ir profesionalių vaiko teisių apsaugos specialistų dalyvavimo atliekamos vaikų apklausos dažnai neleidžia užtikrinti visapusiškos informacijos apie nusikalstamą veiką surinkimo, todėl ikiteisminiai tyrimai yra nutraukiami arba atliktos apklausos yra kartojamos ir vaikai iš naujo traumuojami.

„Šios priežastys paskatino parengti teikiamo įstatymo projektą, kurio tikslas yra užtikrinti tinkamą nepilnamečių liudytojų ir nukentėjusiųjų apsaugą apklausų baudžiamajame procese metu. Pataisomis siūloma nustatyti, kad nepilnamečių nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausos būtų vykdomos tik specialiai tam pritaikytose patalpose, ir tai būtų daroma visais atvejais privalomai dalyvaujant psichologui, kuris padėtų vaiką apklausti, ir vaiko teisių specialistui, kuris stebėtų apklausą“, – sakė R. Svetikaitė.

Pasak prezidentės vyriausiosios patarėjos, šiam įstatymui įgyvendinti nereikia didelių lėšų.

„Kitas dalykas, ir šiandien teismuose, ir kitose įstaigose yra įrengti apklausų kambariai, galbūt ne visur jie iki galo įrengti. Tą reikia sutvarkyti. Parengtų psichologų taip pat yra, teismų duomenimis, penki teismų psichologai per 2016 metus dalyvavo vidutiniškai 500 nepilnamečių apklausose, vadinasi, tai nėra neįveikiamas uždavinys“, – sakė R. Svetikaitė.

Kita vertus, pasak prezidentės vyriausiosios patarėjos, įstatymo įsigaliojimą būtų galima nukelti, ir numatyti ne nuo rugsėjo, kaip dabar, o nuo sausio.

„O dėl biudžeto lėšų galima diskusija, kad įstatymo įsigaliojimas galimas ir nuo sausio, tai nėra esminis dalykas. Svarbu, kad įstatymas būtų priimtas ir būtų laiko pasirengti jį įgyvendinti, priimti poįstatyminius teisės aktus“, – sakė R. Svetikaitė.

Seime antradienį neeilinėje sesijoje svarstomi įstatymai apsaugoti vaikus nuo smurto.

Nukentėjusių nepilnamečių kasmet daugėja. Pernai jų buvo 2 777, iš jų fizinį smurtą patyrė 1 051 vaikas. Tačiau iš 1 048 pradėtų tyrimų net 489 buvo nutraukti, teismui perduoti 346.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.