Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.08 12:56

„Grinda“ kratosi senosios valdžios paveldo: visureigius pardavė, pirtį griaus

Bendrovės „Grinda“ kieme dar prieš kelias savaites puikavosi du prašmatnūs visureigiai, įsigyti buvusio ilgamečio įmonės direktoriaus Algimanto Vilūno. O administraciniame pastate tebėra įrengta pirtis, skirta tikrai ne eiliniams sostinės gatves prižiūrintiems darbininkams. Tačiau ir jos neliks – nuo pernai birželio „Grindai“ vadovaujantis Kęstutis Vaicekiūtis svarsto čia įrengti archyvą.

Pirtis „Grindos“ administraciniame pastate įrengta statant patį pastatą – 2011 metais. Tačiau praėjus apie šešeriems metams nei dušai, nei sauna, nei juolab baseinas neatrodo itin dažnai naudoti. Pirtis atsirado bendrovei vadovaujant A. Vilūnui, kuris čia dirbo kelis dešimtmečius. Kodėl nesinaudota ja, nežinia, nes A. Vilūnas darbo neteko 2016 metų pavasarį.

Kiek kainavo – nežino

Nuo pernai birželio „Grindai“ vadovaujantis K. Vaicekiūtis negalėjo pasakyti, kiek savivaldybės įmonei kainavo pirtis, tačiau jis teigė, kad nėra sunku suskaičiuoti katilo, saunos, baseino įrengimo įkainius. Pats jis tvirtina pirtyje nė karto nesikaitinęs, esą ir senieji darbuotojai vieningai tvirtina ten nebuvę.

„Kas maudėsi ir kiek kartų, tokių skaičių neturiu. Bet kad įmonei tokios patalpos nėra reikalingos, aišku visiems. Bandysime artimiausiu metu, kai tik turėsime laisvesnio laiko, eliminuoti tas patalpas, paversti kuo nors kitu, kas įmonei naudingiau“, – kalbėjo K. Vaicekiūtis.

Darbuotojams turėti tokią vietą, direktoriaus teigimu, poreikio nėra – dirbantieji turi dušus, kuriuose gali nusiprausti, o pirtis labiau skirta laisvalaikiui.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius tvirtina nežinojęs apie pirties egzistavimą, esą jis meru 2011 metais nebuvo, o kai juo tapo – A. Vilūnas jo į pirtį nekvietė. Savivaldybė tvirtina iš viso nežinojusi apie pirtį, nors Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius Virginijus Pauža ir prisipažino kartą pirtį apžiūrėjęs, kad ir neveikiančią.

A. Vilūno nurodymu bendrovė buvo įsigijusi ir bent kelis prabangius visureigius. Vieną iš jų, 2015 metais pagamintą „Toyota Land Cruiser“, „Grinda“ veiklos nuomos būdu išsinuomojo 2015 m. birželio 22 d. Juo naudojosi buvęs vadovas A. Vilūnas, o automobilio nuoma ir draudimas bendrovei per šį laiką kainavo ne vieną dešimtį tūkstančių eurų. 2016 m. Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito ataskaitoje pažymėta, kad „nuomos sutartyje nurodyta šio visureigio kaina su PVM yra 48 825 eurų“.

„Nelabai suprantama, kad įmonė pirko tokius brangius automobilius, kai atlyginimai darbuotojams vėluodavo du ir daugiau mėnesių“, – teigė K. Vaicekiūtis.

Tačiau A.Vilūnas, nedirbantis įmonėje nuo pernai pavasario, greičiausia kokios nors atsakomybės dėl savo veiksmų prisiimti neturės. Iš Vilniaus mero kalbų galima suprasti, kad informacijos, kuri leistų tyrimus pradėti teisėsaugai, nėra pakankamai. Tad nei tyrimo, nei juolab teismų ar nuobaudų dėl galimai netinkamai naudotų savivaldybės įmonės lėšų nebus.

Kilometrų daugiau, degalų mažiau

Ne tik pirtis ir automobiliai yra senosios valdžios palikimas. Anot K. Vaicekiūčio, vos atėjęs jis ėmėsi peržiūrėti įmonės pajamas ir išlaidas. Dabar jo pateikiami skaičiai tokie: 2015 ir 2016 metų įmonės pajėgumais atliktų darbų apimtys išaugo beveik dvigubai, o veiklos sąnaudos sumažėjo 31 proc. (7 mln. eurų). 2015 m. „Grinda“ baigė su 924 mln. eurų nuostolių, o 2016-uosius – sugebėdama uždirbti 840 tūkst. eurų. Beveik visiškai išnyko ir skolos tiekėjams (90 proc.), perpus sumažėjo ir ilgalaikiai įsipareigojimai.

K. Vaicekiūtis pateikė ir kitų nuostabą keliančių skaičių. Tarkim, 2016 m. birželio-gruodžio mėnesiais degalų sąnaudas pavyko sumažinti 100 tūkst. eurų, o tai yra 20 tonų degalų per mėnesį – viena cisterna.

„Palyginkime 2015-2016 m. lapkričio ir gruodžio mėnesius, šis žiemos sezonas prasidėjo gerokai anksčiau, buvo penkis kartus aktyvesnis negu praeitas, šį sezoną pravažiavome 133 tūkst. km sunaudodami degalų tiek pat, kiek prieš metus nuvažiuojant kelis kartus mažiau kilometrų“, – lygino skaičius „Grindos“ vadovas, kartu keldamas klausimą, kur tiek degalai dingdavo.

Dar vienas dalykas – transporto ir mechanizmų nuoma: „Širdis skaudėjo, kai pradėjau dirbti, kai įmonės transportas stovėjo nenaudojamas. Gilinomės, kodėl taip yra, paaiškėjo, kad transportas ir mechanizmai buvo samdomi iš įmonių, priklausančių „Grindos“ darbuotojams, o mūsų automobiliai stovėjo. Tai radikaliai pasikeitė.“

Daugiausia pajamų įmonė generuoja ir kelių bei šaligatvių remonto ir įrengimo. „Mus pačius nustebino tie skaičiai: 2015 m. įmonė atliko šių darbų už 3,6 mln. eurų, išleisdama medžiagoms 1,5 mln. eurų. Pernai atlikome už 5,7 mln. eurų, o išleidome medžiagoms 1,3 mln. eurų“, – sakė direktorius. Kodėl anksčiau medžiagos buvo tokios brangios, jis atsakyti irgi negalėjo.

R. Šimašius tvirtina, kad pakeisti šios ir kitų įmonės vadovus norėta ne dėl paties pokyčio, o siekiant konkrečių rezultatų. „Grindoje“ esą tai pavyko.

Druskos žiemai užteks

Rodydamas sandėlį, kuriame šiuo metu yra apie tūkstantis tonų druskos – tiek esą teks iki sezono pabaigos, direktorius užsimena apie ambicingus ateities planus. Dar iki vasaros ant sandėlio stogo bus įrengtos saulės baterijos, kurių pagamintos elektros energijos turėtų užtekti įmonės reikmėms. Per metus vien už elektrą „Grinda“ sumoka apie 30 tūkst. eurų, o įsirengti baterijas jiems kainuos apie 90 tūkst. eurų, tad investicija atsipirks gana greitai.

Miesto gatvėmis netrukus turėtų pradėti važinėti ir „Grindos“ elektromobiliai. Tiesa, ne jas barstys ar valys, bet avarinės tarnybos po Vilnių jau netrukus galės pradėti judėti tyliai ir ekologiškai.

Taip pat K. Vaicekiūtis pažadėjo, kad kelininkų darbas mieste matysis vis rečiau, tačiau rezultatų bus – esą dirbti ketinama ne darbo metu, kad kuo mažiau problemų kelių remontas keltų eiliniams vairuotojams.

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Grinda“ remontuoja ir valo Vilniaus gatves ir kiemus, prižiūri lietaus nuotekų tinklus, turi avarinę tarnybą. Joje dirba 430 darbuotojų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi