Lietuvoje

2017.02.07 18:13

Kyšiams atsispyrusiems kelių patruliams – komisaro premija ir premjero palinkėjimas

Jau septintus metus iš eilės apdovanoti daugiausiai kartų kyšiams atsispyrę šalies policijos pareigūnai. Antradienį Martyno Mažvydo bibliotekoje susirinko būrys policijos pareigūnų, kuriems pagyrų negailėjo generalinis komisaras Linas Pernavas, Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, Dakaro ralio varžybų dalyvis Antanas Juknevičius, Vilniaus Lietuvos Tūkstantmečio Rotary klubo valdytojas Rolandas Statulevičius bei premjeras Saulius Skvernelis.

Tačiau tik 11 pareigūnų sulaukė rėmėjų prizų ir vidutinio atlyginimo dydžio premijos, kurią vienkartiniu įsakymu skyrė policijos generalinis komisaras.

Komisaras džiaugėsi, kad korupcijos suvokimas teigiamai pasikeitė – tiek tarp pareigūnų, tiek tarp pažeidėjų. Tačiau visuomenės palaikymas vis dar reikalingas policijai, o ypač tiems, kurie praktiškai kasdien susiduria su kyšininkų pagundomis.

„Per pastaruosius 10 metų – 5 tūkstančiai atveju, kai bandyta mus papirkti. Su kuo galime palyginti? Su Nemenčine? Tiek žmonių bandė papirkti policijos pareigūnus“, – sakė L. Pernavas.

Vien per pastarąjį mėnesį užfiksuota 30 bandymų papirkti kelių patrulius – po vieną bandymą kasdien.

Svarbu – geras pavyzdys

Tam pritarė ir ministras pirmininkas, kuris pabrėžė, koks svarbus apdovanotų pareigūnų pavyzdys, siekiant persilaužimo kovoje prieš korupciją.

„Labai džiaugiuosi, kad tokių žmonių yra. Gal verta nenueit nuo tos scenos ir likti čia? Matėm pareigūnų, kurie nusifotografavo čia, tačiau, iš tiesų, tik prisidengė ta akcija. Tokie gal geriau neateitų ir nepasiimtų to prizo, nes mes turėjom pora atvejų iš tų apdovanotų asmenų... Čia esantys yra kitokie, tai nėra vienadienė sėkmė, tai yra nusiteikimas, psichologinis nusiteikimas – nesipurvinti, neparsidavineti“, – sakė S.Skvernelis.

Palaikymą pareigūnams išreikšdamas Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, prisiminė savo dienas Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT).

„90 proc. pranešimų apie kyšininkavimą girdėjome iš policininkų – nė vieno aplinkos apsaugos inspektoriaus. Policija – puikus pavyzdys, kaip sistemiškai galima tvarkytis ir spręsti situaciją“, – sakė E. Misiūnas.

Apdovanojimuose dalyvavęs lenktynininkas A. Juknevičius ryžosi palyginti Lietuvą su Švedija, kurioje gyveno ne vienerius metus. Pasikeitimai korupcijos klausimu jam – akivaizdūs.

„Kažkada pora metų dirbau Švedijoj. Jūs galit įsivaizduot tą skirtumą 1993 metais, kai grįžau iš Švedijos į Lietuvą – labai stipriai gerėja. Policija ta pirmoji vieta, kur tai labiausiai matosi“, – sakė A. Juknevičius.

Apdovanojimų nesureikšmina

Patys policijos pareigūnai nesureikšmino savo laimėjimų, pasiimdami apdovanojimus buvo kuklūs ir lipdami nuo scenos sutartinai tardavo – „Tėvynės labui“.

Apie darbą gatvėje 15min teiravosi Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) pareigūno, kasdien dirbančio skirtinguose šalies kraštuose. Jam įsimintiniausias kyšininkas – Marijampolės apskrityje įkliuvęs pažeidėjas.

„Vairuotojas viršijo leistiną greitį daugiau nei 50 km/val. Jis intensyviai prašė „pasigailėti“, jis „neturėjo laiko“. Aš jį įspėjau tris, gal keturis kartus ir paprašiau palaukti automobilyje. Jisai priėjo, sako – čia draudimą turiu. Matau, kad ten 500 eurų“, – sakė praėjusiais metais 8 kartus kyšininkams atsispyręs LKPT Specialios paskirties skyriaus specialistas Donatas Jaraminas.

Apdovanotų pareigūnų sąrašas:

Vytautas Kazokevičius;

Rokas Laukutis;

Aidas Karmonas;

Justas Žukauskas;

Aurimas Šimkus;

Mindaugas Rimavičius;

Karolis Daugėla;

Audrius Budreckas;

Marius Vaičiūnas;

Aurimas Jakštonis;

Donatas Jaraminas.

Akcijos „Aš neimų kyšių“ apdovanojimus kasmet rengia Lietuvos Tūkstantmečio Rotary klubas ir Policijos departamentas.