Naujienų srautas

Lietuvoje2017.02.06 16:32

Teismas iš dalies tenkina H. Daktaro skundą ginče su kalėjimu

LRT.lt 2017.02.06 16:32

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs nuteistojo iki gyvos galvos Henriko Daktaro ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo ginčą, nusprendė iš dalies tenkinti pareiškėjo skundą, teigiama pranešime spaudai. 

H. Daktaras prašė teismo panaikinti Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo atsisakymą nuvežti jį pas odontologą arba leisti gydytojui atvažiuoti į Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą dantų implantavimo procedūrai; įpareigoti Lukiškių TI-K administraciją leisti atvežti gydytoją odontologą. Pareiškėjas taip pat prašė panaikinti Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo administracijos ir Kalėjimų departamento raštus, kuriais buvo atsisakyta perduoti jam artimųjų siųstas rašymo pirmones. Pasak pareiškėjo, antstolių potvarkiais yra areštuotos jo sąskaitos, todėl jis negali kalėjimo parduotuvėje nusipirkti rašiklių. Kalėjimo administracija nedraudžia gauti siuntinius iš namų kartu su laikraščiais, žurnalais, popieriumi ir vokais, bet tušinukų gauti neleidžia.

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi administracinę bylą, nutarė panaikinti kaip neteisėtus Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo 2016-03-22 raštą „Dėl dantų implantų“ ir Kalėjimų departamento 2016-04-25 raštą „Dėl prašymo nagrinėjimo“, įpareigojant Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą iš naujo nagrinėti pareiškėjo prašymą dėl dantų protezavimo, sudaryti sąlygas įvertinti pareiškėjo sveikatos būklę ir, esant poreikiui, užtikrinti galimybę gauti odontologo paslaugas dantų implantavimui. Teismo vertinimu, Lukiškių TI-K turėjo įvertinti aplinkybes, susijusias su dantų protezavimo būtinumu, o ne aplinkybes, susijusias su šios paslaugos kompensavimu. Teismo sprendime pažymima, kad, vadovaujantis EŽTT praktika, jeigu pareiškėjui odontologo paslaugos negali būti suteikiamos laisvės atėmimo vietoje, turi būti sudaromos sąlygos tas paslaugas gauti ne laisvės atėmimo vietoje.

Teismas taip pat priėjo išvadą, kad naikinti Lukiškių TI-K 2016-03-22 raštą ir Kalėjimų departamento 2016-04-25 raštą dėl rašiklių neperdavimo nėra pagrindo, todėl jie paliekami galioti. Tačiau teismas įpareigojo Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą per 14 dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos užtikrinti pareiškėjui galimybę  turėti rašymo priemones.Teisėjų kolegijos, kurios pirmininkė Rasa Ragulskytė-Markovienė, vertinimu, netoleruotina situacija, kai pareiškėjas negali kasdieninėje savo veikloje naudotis rašymo priemonėmis, nors jos nėra įtrauktos į nuteistiesiems draudžiamų turėti ar įsigyti daiktų sąrašą. Rašiklis laikytinas būtiniausiu reikmeniu, kurio turėjimas užtikrina bent minimalias galimybes bendrauti su kitais asmenimis, ar esant reikalui, teikti prašymus, skundus ar pasiūlymus Lukiškių TI-K administracijai ir kitiems viešojo administravimo subjektams.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per vieną mėnesį nuo jo paskelbimo apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui paduodant skundą šiam teismui arba per Vilniaus apygardos administracinį teismą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi