Lietuvoje

2017.02.06 15:53

Teisingumo ministerija imasi tirti galimus pažeidimus Kauno tardymo izoliatoriuje

BNS2017.02.06 15:53

Po ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pavedimo Teisingumo ministerija pirmadienį ėmėsi tirti galimus pažeidimus Kauno tardymo izoliatoriuje.

Bus tiriama jo vadovo Edvardo Kviatkausko ir Kalėjimų departamento direktorės Živilės Mikėnaitės atsakomybė, pranešė Teisingumo ministerija.

„Šiandien ministrės sprendimu pradėtas tarnybinis tyrimas“, – BNS sakė teisingumo ministrės Mildos Vainiutės atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

Daugiau detalių ministerija žada pateikti vėliau pirmadienį.

Skirtingos institucijos nusprendė tirti pažeidimus Kauno tardymo izoliatoriuje, tą atsisakius daryti teisėsaugai. Situaciją nagrinės Viešųjų pirkimų tarnyba, Valstybės kontrolė ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Jos tirs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateiktą informaciją.

Pati STT atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo Kauno tardymo izoliatoriuje pagal jo darbuotojos, Buhalterinės apskaitos skyriaus viršininkės Rasos Kazėnienės  pareiškimą. Pareigūnė šį sprendimą yra apskundusi prokurorams.

Kontrolės institucijos nagrinės viešųjų pirkimų pažeidimus Kauno tardymo izoliatoriuje, taip pat galimus viešųjų ir privačių interesų konfliktus ir neefektyvų valstybės turto naudojimą. R. Kazėnienės skunde STT, be kitų dalykų, rašoma, kad Kauno tardymo izoliatoriuje pirties vedėja vadovauja pirčiai, kurios nėra, paslaugos ir prekės gali būti perkamos iš įmonių, galbūt susijusių su izoliatoriaus darbuotojais, o kai kurios prekės galėjo būti įsigyjamos už kelis ar keliolika kartų didesnę nei rinkos kainą.

Savo pareiškime teisėsaugai R. Kazėnienė taip pat nurodė, kad įstaigoje daug metų iš eilės viešuosius pirkimus laimi tos pačios įmonės: „Oro parametrai“, „Niklita“, „Vipita“, „Tis“, „Tis LT“, „Globinta“, „Arvirita“ ir „Garfus“. Pareiškime teigiama, kad iš šių bendrovių prekės ir paslaugos kai kuriais atvejais perkamos keliolika kartų didesne nei rinkos kaina. Pavyzdžiui, iš įmonės „Arvirita“ nupirktas guolis staklėms taisyti. Anot izoliatoriaus buhalterės, šio guolio rinkos vertė siekia maždaug keturis eurus, tačiau jis nupirktas už 700 eurų.  

„Įvertinus STT surinktą medžiagą, (...) institucijų pateiktas išvadas ir Teisingumo ministerijos tyrimo rezultatus, bus sprendžiama dėl Kalėjimų departamento bei Kauno tardymo izoliatoriaus vadovų tarnybinės atsakomybės“, – rašoma Teisingumo ministerijos pranešime spaudai.

Teisingumo ministrės M. Vainiutės teigimu, bus siekiama išaiškinti visus įstatymui nusižengusius darbuotojus, nepaisant jų praeities nuopelnų ar užimamų pareigų: „Valstybės tarnyboje bus daugiau skaidrumo ir neliks galimybių piktnaudžiauti, jeigu patys darbuotojai netoleruos negerovių. Sieksime kuo greičiau parengti pranešėjo apie korupcines veiklas apsaugos teisinę sistemą. Valstybė turi skatinti ir branginti visuomenei sąžiningai dirbančius žmones.“

Tarnybinį patikrinimą inicijavo ir Kauno tardymo izoliatorių valdantis Kalėjimų departamentas. Kadangi institucija nėra gavusi jokių dokumentų iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, ji nurodė tarnybinį patikrinimą pradėjusi po penktadienį BNS pateiktų klausimų.

„Pagrindu pradėti tyrimus buvo iš jūsų gauti klausimai, kur konkrečiai klausėte apie darbuotojų ryšius, konkrečias bendroves ir taip toliau. Tokios informacijos Kalėjimų departamente neturėjome. Norėdami išsiaiškinti situaciją ir pradėjome tyrimus“, – BNS sakė Kalėjimų departamento atstovas Tomas Čepelevskis.

Jis teigė, kad Kalėjimų departamentas nenutrauks tarnybinio tyrimo po Teisingumo ministerijos sprendimo pradėti savąjį patikrinimą.

Tuo metu R. Kazėnienė sako susidurianti su Kalėjimų departamento ir Kauno tardymo izoliatoriaus vadovų spaudimu.

„Šiandien sulaukiau skambučio iš kriminalinės žvalgybos pareigūno, sulaukiau dar vieno skambučio iš Imuniteto skyriaus pareigūno su prašymu pateikti man pirminių dokumentų, tai yra sąskaitų faktūrų kopijas. Aš tada paprašiau pagrindo, kodėl tai turėčiau daryti, nes aš nesu supažindinta su jokiu tarnybiniu patikrinimu. Tai jis teigė, kad turi nurodymą iš Kalėjimų departamento direktorės“, – BNS sakė R. Kazėnienė.

„Aš pasakiau, jog mano požiūriu, tai nėra visiškai objektyvu ir kad, kiek girdėjau, ministras pirmininkas išreiškė aiškią poziciją, kad tokį tyrimą turėtų atlikti Teisingumo ministerija, o ne šališkas Kalėjimų departamentas. Tada jis man pasakė, kad man tokį nurodymą duos mano vadovas. Po kelių minučių aš sulaukiau jo vizito ir jis iš manęs pareikalavo tam tikrų dokumentų kopijų. O aš turiu vykdyti“, – pridūrė ji.

„Aš tai vertinčiau kaip spaudimą ir bandymą įbauginti, įvesti tokį pasimetimą ir tiesiog, kad nesijausčiau aš taip drąsiai ir tokia argumentuota“, – kalbėjo Kauno tardymo izoliatoriaus darbuotoja.

Apie pažeidimus izoliatoriuje viešai pranešusi jo darbuotoja R. Kazėnienė abejoja, ar Kalėjimų departamento patikrinimas gali būti objektyvus, nes jos pateikti duomenys apie pažeidimus apima laikotarpį, kai izoliatoriui vadovavo šiuo metu Kalėjimų departamento direktorės pareigas einanti Živilė Mikėnaitė.

Pati Ž. Mikėnaitė žada, kad patikrinimas bus atliktas objektyviai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.