Lietuvoje

2017.02.05 16:25

Ko darbdaviams reikės 2020-aisiais?

STEM (science, technology, engineering and mathematics – angl.) – keturių raidžių raktažodis, atskleidžiantis, ko darbdaviai ieškos ateityje. Lietuviškai šis raidžių derinys reiškia gamtos mokslus, technologijas, inžineriją ir matematiką.

Parodoje „Studijos 2017“ pranešėja „Invest Lietuva“ atstovė, „Sėkmės mokyklos“ lektorė Agila Barzdienė pabandė pažvelgti į ateitį.

„Jeigu esate gabūs gamtos mokslams, rinkitės biologiją, chemiją, fiziką“, – ragino A. Barzdienė. Gamtos mokslų grupei priklauso ir jūrų biologija, aplinkotyra, geologija. Tuos, kuriuos domina technologijos mokslų sritis, turi visą pasirinkimo puokštę: „Tai ir kompiuterių ir informacinės sistemos, žaidimų kūrimas, programavimas, internetiniai ir programinės įrangos sprendimai, 3D modeliavimas“, – vardijo A. Barzdienė. Inžinerija gali būti civilinė, kompiuterių ir pan. Tuo metu į matematikos sritį patenka ir statistikos mokslai.

Ateitis priklauso laisvai samdomiems specialistams

Anot pranešėjos, pasaulis pereina prie laisvai samdomų darbuotojų, vadinamųjų freelancer'ių (freelancer – angl.). Šiandien nemažai žmonių neturi nuolatinės darbo vietos biure prie stalo: „Įsivaizduokite, kai kurie žmonės sėdi ir dirba kavinėje, prie jūros, namuose. Jie neturi pastovios darbo vietos“, – sakė A. Barzdienė. 35 proc. JAV darbo rinkos, jos pateiktais duomenimis, sudaro laisvai samdomi specialistai. Šiam skaičiui esą yra tendencija augti.

Įgūdžiai, be kurių neapsieisite ateityje

Pasak pranešėjos, būsimi studentai savo gyvenimo aprašymuose turės atskleisti visiškai kitus įgūdžius, nei tuos, kuriuos įrašė ji savo pirmuosiuose CV.

„Svarbus skaitmeninis mąstymas – mokėjimas parodyti, kad galima suprogramuoti, sukoduoti, suvokti, kaip iš skaičių gauti naudą“, – aiškino pranešėja. Ne mažiau svarbūs esą ir naujų medijų įgūdžiai. Anot specialistės, internetas tampa vaizdinis ir šie įgūdžiai tampa svarbūs, nes dideliame informacijos sraute pasitelkus vaizdines priemones galima atkreipti dėmesį. Reikšmingas, anot jos, yra ir tarpdiscipliniškumas: „Jei inžinieriui anksčiau reikėjo tik nubraižyti brėžinius ir juos suprasti, šiandien jam reikia kur kas daugiau – komunikuoti, sumotyvuoti komandą, paskaičiuoti biudžetą ir t. t.“ A.Barzdienės teigimu, kuo toliau, tuo labiau viskas bus automatizuojama, todėl mūsų, žmonių, pranašumas – empatija.

Šalia šių įgūdžių reikia nepamiršti ir to, kad mokytis reikia visą gyvenimą. „Sutikime, jeigu aš išėjusi prieš keliolika metų iš universiteto per tą laiką nieko nesimokius būčiau, mano žinios šiandien visiškai būtų pasenusios ir prieš jus nestovėčiau“, – pripažino pranešėja. Ne mažesnę reikšmę turi ir virtualus bei tarpkultūrinis bendradarbiavimas: „Jeigu nesugebėsite suvokti, kodėl Indijoje žmogus šiuo metu su jumis nebendrauja – galbūt pas juos kažkokia nacionalinė šventė, toli nežengsite“.

Prie reikšmingų įgūdžių ateityje turėtumėte įsirašyti ir dizainerišką mąstyseną. Ką tai reiškia? Tai – netradicinių būdų ieškojimas: „Aš neieškočiau būdo pagerinti tą patį stalą, o kurčiau naują gaminį, ant kurio pasidėti daiktus. Reikia suprasti, kaip geriausia pagerinti daiktą“, – aiškino pranešėja. Pasak jos, be šių įgūdžių dar svarbi ir intuicija bei prasmės matymas.

Pranešimo pabaigoje ji pateikė keletą technologijos prognozių iki 2025 m. Pranešėjos pateiktais duomenimis, yra tam tikras žmonių procentas, kurie tiki, kad žmonės tuomet vilkės išmaniuosius drabužius, automobiliai keliuose bus savaeigiai. Taip pat tikimasi, kad atsiras pirmasis dirbtinio intelekto valdybos narys.

Pranešėjos teigimu, žvelgiant į šias tendencijas ir matant, kaip greitai pasaulis keičiasi, svarbiausia nebijoti suklysti. Vienas jūsų pasirinkimas esą kainuos visai nedaug.