Lietuvoje

2017.02.02 12:46

V. Landsbergis gina G. Landsbergį: be jo iš partijos liks neadekvati, pavargusi mišrainė

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.02.02 12:46

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis šią savaitę parašė laišką partijos kolegoms, kuriame vasario viduryje vyksiančiuose partijos pirmininko rinkimuose ragina palaikyti dabartinį konservatorių vadovą, savo anūką Gabrielių Landsbergį. Pasak V. Landsbergio, nė vienas kitas kandidatas „netemps kaip vilties vardas“ ir partija liks tik „neadekvati, pavargusi mišrainė“.

15min gautame konservatorių nariams siųstame V. Landsbergio laiške, pavadintame „Tarp dvejų rinkimų“, aptariama politinė situacija ir teisinami dabartinio Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininko veiksmai derantis dėl koalicijos.

Savo laiške V. Landsbergis atsiliepia į G. Landsbergio kvietimą trumpinti partijos pavadinimą ir vadina ją tik Tėvynės sąjunga (TS) bei paaiškina, kad tokia santrumpa patogesnė.

Taip pat jis tikina, kad Tėvynės sąjungos likimas dabar įdomiausias, nes „Socialistiniai demokratai dar be sukauptos demokratinės patirties. Buvo pripratę, kad šefas taria, ir kvit. Valstiečiai – dar ne partija, tik parlamentinė dauguma. Jos demokratiniai procesai dar ateityje“.

Pasak jo, Tėvynės sąjungai pirmaeilis dabarties uždavinys būtų neapsijuokti.

„Jei mėgausimės tarpusavio priekabiavimais, tikrai palengvinsim darbą politiniams oponentams. Taip atsitiktų praradus orumą ir stilių. Tą jau matėme Seimo rinkimų interpretacijose“, – rašo V. Landsbergis.

Anot jo partijų viduje irgi vyksta asmenų bei grupių varžybos, ir nelaimėjusieji, užuot susitelkę, kitąkart ieško kaltų aplink save, puoselėja vidinius revanšus.

„Daug galimybių pakenkti sau kaip partijai, ir to nepraleidžiame. Dar vis gerai prisimenam kaip TS, neva laimėjusiai pirmąjį ratą nedidele persvara prieš valstiečius (o kur dar kiti – vis vien susidės kupeton), buvo atkakliai peršamas defetizmas. Pučiama bloga antroji, ne pirmoji, vieta, ir kai kurie įskaudinti asmeninės nesėkmės patys noriai kenkė partijos įvaizdžiui. Nepatenkintieji neseniai išrinktuoju nauju partijos pirmininku irgi pajuto progą įspirti. Tai jis kaltas, kad aš apygardoje nelaimėjau“, – teigia V. Landsbergis.

Kitu argumentu, pasak politiko, tapo priekaištai dėl neįsiprašymo į koaliciją.

„Arba vėl – kodėl neįsiprašėm į valdančią koaliciją, kur mūsų nekvietė? Gal būčiau gavęs ministro batus ir portfeliuką. Šiaip jau žmonės po pastarųjų skandalų tiesiog pasako: kaip gerai, kad neįsivėlėt“, – tęsia jis.

Anot V. Landsbergio, ši žalinga partijai paskirų veikėjų laikysena tęsiasi ir partijos pirmininko rinkimuose.

„Kol kas atrodo, kad trijulė turi bendrą uždavinį. Tai Gabrieliaus eliminavimas. Juk nepanašu, kad Žygimantas varžytųsi su Paulium ar Paulius su Mykolu. Puldinėjamas, priekabiaujamas Gabrielius.

Schemos žinomos: jokiu būdu neleisti nepageidautinojo pergalės pirmame rate. O paskui – jau trys resursai prieš vieną. Matėm. Šio manevro sėkmės atveju Tėvynės sąjunga netenka turėto visuomeninio proveržio. Nė vienas trijų pavienių pretendentų netemps kaip vilties vardas. Esamo atsisakius, partija liktų neadekvati, pavargusi mišrainė“, – konstatuoja Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininkas.

Savo laiške V.Landsbergis taip pat kritikuoja partijos frakcijos Seime poziciją balsuojant dėl pertraukos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo svarstyme, kai 11 frakcijos narių balsavo už pertrauką, o 8 – prieš.

„Nereikėjo leisti atidėliojimo. Ak, atiminės vaikus... Tada ateina giltinė ir atima savaip. Vienu lietuviuku mūsų išmirštančioje tautoje daugiau ar mažiau, tad dabar gal nesvyruok, frakcijos vienybe? Bet ir vėl sušvinta pasikartojąs reiškinys: doktrina prieš žmoniškumą. Doktrinas, beje, reikia tikrinti būtent žmoniškumo prasme, kitaip „vertybininkai“ išvirs fariziejais ir davatkomis. Galų gale – sekta. To nelinkėčiau“, – rašo V. Landsbergis.

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininkas mano, kad kandidatams į partijos pirmininko postą vertėtų suvažiavime pristatyti savo filosofinius pranešimus apie partijos tapatybę, kad būtų aišku, kiek juose demokratijos, o kiek – krikščionybės.

Konservatorių pirmininko rinkimų pirmasis turas vyks vasario 11-12 dienomis.

Paankstinti TS-LKD lyderio rinkimus paprašė G.Landsbergis, jis teigė norįs pasitikrinti pasitikėjimo mandatą partijoje.

Be jo, rinkimuose dalyvauja Seimo nariai Mykolas Majauskas, Paulius Saudargas ir Žygimantas Pavilionis.

Pirmą kartą šios partijos pirmininkas bus renkamas ketveriems metams. Iki šiol jo kadencija trukdavo dvejus metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.