Lietuvoje

2012.06.28 08:31

Prezidentė pasirašė atominės elektrinės statybos įstatymus

ELTA2012.06.28 08:31

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Branduolinės (atominės) elektrinės, Koncesijos suteikimo ir Lietuvos Respublikos esminių turtinių įsipareigojimų prisiėmimo Visagino atominės elektrinės projekte įstatymus, taip pat Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymą bei lydimuosius įstatymus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Branduolinės (atominės) elektrinės, Koncesijos suteikimo ir Lietuvos Respublikos esminių turtinių įsipareigojimų prisiėmimo Visagino atominės elektrinės projekte įstatymus, taip pat Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymą bei lydimuosius įstatymus.

Šiuo įstatymų paketu, pasak Prezidentės, tik sukuriamas teisinis pagrindas ir galimybė pradėti didelį, ilgametį, Lietuvai ir visam Baltijos regionui svarbų projektą. Tolesnius sprendimus ir projekto tęstinumą turės užtikrinti ateinanti Vyriausybė ir Seimas. Projektas turi būti vykdomas skaidriai, informuojant visuomenę ir atsižvelgiant į regiono valstybių interesus.

„Atsakomybę už energetinę šalies ateitį turės prisiimti kelių kadencijų politikai. Nuo jų priklausys, ar Visagino AE projektas bus skaidrus, kokybiškas ir naudingas Lietuvos žmonėms. Tik toks projektas susilauks palaikymo“, – sako Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, atsakingai vykdomas Visagino AE projektas gali tapti viso Baltijos regiono ekonomikos stimulu keliems dešimtmečiams.

„Neturėdami nė vieno rimto projekto regione tampame ES ekonomine provincija. Visagino projektas – šansas Baltijos šalims suteikti stiprų ilgalaikį impulsą šalių ekonomikai ir užtikrinti spartesnį žmonių gerovės kūrimą. Ar gebėsime juo pasinaudoti – mūsų pačių, visų Baltijos šalių, pasirinkimas“, – pabrėžia Prezidentė.

Atominės elektrinės projektas taptų didžiausia Lietuvos istorijoje tiesiogine užsienio investicija. Įgyvendinant šį projektą būtų sukurta apie 6000 naujų darbo vietų, šalies verslas gautų milijardinės vertės užsakymų.

Europos Komisija, atlikusi nepriklausomą vertinimą dėl regioninio Visagino AE projekto, pareiškė, kad šis projektas padidins energijos tiekimo Baltijos regione saugumą ir prisidės prie visapusiškos Baltijos valstybių integracijos į Europos energijos vidaus rinką.

Paramą projektui yra išreiškusi ir Japonija bei JAV.

Kaip ELTA jau skelbė, 25 Seimo nariai kreipėsi į Prezidentę prašydami vetuoti Seimą priimtą Atominės elektrinės įstatymo pakeitimą bei įstatymą, patvirtinantį koncesijos sutartį.

Parlamentarai apgailestauja, kad per referendumą nebuvo paklausta tautos nuomonės šiuo klausimu.

Trečiadienį mitinge „Už teisingumą“ šalies vadovė D. Grybauskaitė raginta nepasirašyti įstatymo dėl VAE, jai priminta Konstitucijos nuostata, kad svarbiausi valstybės ir tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.

Apklausos rodo, kad VAE projektui pritaria tik trečdalis šalies piliečių, tačiau Seimas, priimdamas įstatymą dėl koncesijos suteikimo šiame projekte, 20 mlrd. litų įsipareigojimą patvirtino kiekvieno šalies gyventojo vardu.

Apie 100 mitinguotojų su plakatais susirinkę prie Prezidentūros piktinosi, kad milžiniškas skolų jungas užkraunamas piliečiams, jų vaikams ir vaikaičiams nė neatsiklausus, ar jie nori brangaus atominio monstro ir jo šalutinės produkcijos – radioaktyviųjų atliekų.

Mitinge kalbėjęs Kovo 11-osios Akto signataras Romualdas Ozolas priminė Konstituciją, kuri sako, kad svarbiausius valstybės ir tautos klausimus valdžia turi spręsti referendumais. Mitingo dalyviai priėmė memorandumą, reikalaujantį šiuo svarbiu klausimu atsiklausti tautos valios.

Gyventojų, pritariančių referendumo dėl VAE organizavimui, parašus nuo pavasario renka dvi iniciatyvinės grupės. Žaliosios politikos instituto organizuota akcija vakar baigėsi, o Lietuvos žaliųjų sąjūdžio aktyvui surinkti 300 tūkst. parašų liko dar 20 dienų. Jeigu jiems pavyks, tai bus pirmas toks atvejis Lietuvos istorijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt