Lietuvoje

2017.01.31 18:27

Argentinoje gimusi ir augusi E. Valentinas Vilniaus senamiesčio nekeistų į nieką

LRT TELEVIZIJOS laida „Stilius“, LRT.lt2017.01.31 18:27

Vilniaus senamiesčio nekeisčiau į nieką, prisipažįsta verslininkė Eva Valentinas. Pagrindo taip sakyti ji turi, mat pernai, po aštuonerių metų Argentinoje, Eva vėl grįžo gyventi į Lietuvą. Įdomus sutapimas, kad moteris įsikūrė tame pačiame name, kuriame gyveno iki išvykimo. Tačiau įdomiausia tai, kad prieš kelerius metus Eva atrado kitokį būdą keliauti – tarsi filme ji ryžosi keistis namais su užsieniečiais. 

Argentinoje gimusi ir augusi verslininkė E. Valentinas Lietuvoje gyvena antrą kartą. Pirmąkart į Lietuvą reportažo herojė atvyko 1992 m. ir liko keliolikai metų. Ir nors Argentina paviliojo atgal, moteris vasaras vis vien leisdavo Lietuvoje. Kol vieną dieną čia ir pasiliko.

„Man namai – ir ten, ir čia. Vis tiek aš ten gimiau, ten augau, ten mokiausi, ten yra draugai. Man viskas yra pažįstama, visas jų beprotiškas mentalitetas, kurį kitiems nelabai lengva suprasti“, – sako E. Valentinas.

Vis dėlto pašnekovė prisipažįsta, kad europietiška kultūra jai artimesnė negu Pietų Amerikos. Ten, pasak E. Valentinas, vyrauja nuolatinis nepastovumas ir infliacija, drastiškas valdžių keitimasis. Lietuva verslininkei – pabėgimas nuo didmiesčio, mat triukšmingoje Argentinos sostinėje Buenos Airėse gyvena 13 mln. žmonių.

Vilnių Eva vertina ne tik dėl nedidelio mastelio, ramybės, bet ir dėl turtingo kultūrinio gyvenimo. Per dvi savaites pardavusi didžiulį namą Buenos Airėse Eva Vilniuje įsikūrė tame pačiame senamiesčio name, kuriame gyveno ir anksčiau. Moters teigimu, čia pažįstami kaimynai, pakankamai erdvės už lango, viskas – ir turgus, ir kavinės – šalia.

„Dabar tai jau visi supranta tą, bet kai aš atvažiavau 1992 m. ir sakiau – aš noriu senamiesty [gyventi], tai buvau sunkiai suprasta“, – pasakoja verslininkė.  

Dar gyvendama Argentinoje Eva pradėjo keliauti keisdamasi namais su užsieniečiais pagal namų keitimosi (angl. home exchange) projektą. Moteris vardija privalumus – niekas niekam nemoka, o gauni daug erdvės, patogią kasdienybę ir gali niekur neskubėti.

„Man blogos patirties su savo butu nebuvo nė vienos. Atvirkščiai, su žmonėmis palaikai kontaktą. Dažniausiai aš tų žmonių nematau, mano šeimininkė juos įleidžia, išleidžia, paaiškina, kaip kas veikia. Ir kai aš pas juos nuvažiuodavau, jų nebūdavo. Dauguma žmonių yra pensininkai, kurie nori keliauti savo malonumui, ilgai, be streso. Ir dauguma jų yra labai įdomūs žmonės“, – apie keitimosi namais patirtį pasakoja pašnekovė.

Pokalbis apie jaukius namus Vilniuje ir keliones – laidos „Stilius“ reportaže.