Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.31 20:26

Vilniuje atidarytas naujas vaikų darželis iš modulinių patalpų

LRT.lt 2017.01.31 20:26

Sostinės Santariškių mikrorajone oficialiai atidarytas vienas pirmųjų Lietuvoje iš modulinių patalpų pastatytas vaikų darželis. Ugdymo įstaigos „Mini darželiai“ vaikų darželyje įkurdintos keturios grupės, kurių kiekvieną lanko 15–17 vaikų. Maždaug 350 kv. m ploto patalpas sumontavo ir įrengė įmonė „Cramo“, rašoma pranešime spaudai.

Panašių darželių Vilniuje per šiuos metus gali išdygti dar ne vienas, kadangi sostinės valdžia taip pat svarsto galimybę kartu su verslu modulinių patalpų statiniais spręsti vietų vaikų darželiuose trūkumo problemą.

Darželio Santariškėse atidarymo renginyje dalyvavęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius sakė, kad moduliniai darželiai gali tapti efektyviu ir šiuolaikišku sprendimu įsisenėjusiai vaikų darželių problemai sostinėje spręsti. Meras sveikino verslininkus, žengus pirmuosius žingsnius, ir pabrėžė, kad gerinant ikimokyklinio ugdymo sąlygas sostinėje reikalingos bendros viešojo ir privataus sektorių pastangos. 

„Šiemet Vilniaus darželiuose sukūrėme papildomus daugiau nei 700 naujų vietų, pritaikant savivaldybės turimas patalpas darželiams. Bent tūkstantį vietų tikimės sukurti ir šiemet bei kitąmet, užsukant mieste tikrą modulinių darželių statybos bumą. Pirmieji projektai jau pradėti įgyvendinti. Privataus verslo iniciatyva ir pastangos taip pat kurti naujus darželius labai sveikintinos ir reikalingos. Tikiu, kad savivaldybė ir verslas dirbdami drauge gali pasiekti reikšmingų pokyčių“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. 

Anot Vilniaus mero, priestatas iš modulinių patalpų šiemet turėtų iškilti šalia savivaldybės darželio „Medynėlis“ Karoliniškių mikrorajone, o projektui pasiteisinus su rangovais būtų deramasi ir dėl daugiau tokio tipo statinių.

Pastatyti darželį naudojant modulines patalpas trunka gerokai trumpiau ir kainuoja pigiau nei statant įprastą pastatą. Naujasis darželis Santariškėse buvo sumontuotas ir įrengtas vos per dvi savaites. 

Ugdymo įstaigos „Mini darželiai“ plėtros vadovas Vygantas Šepetis atidarymo renginyje džiaugėsi jaukiai ir šiuolaikiškai įrengtu darželiu ir tikino, kad juo patenkinti yra tiek mažieji jo lankytojai, tiek jų tėvai.

„Vaikai naujosiose patalpose jaučiasi puikiai. Čia jie turi visas sąlygas augti, žaisti, mokytis, tobulėti, smagiai ir turiningai leisti laiką. Tokio tipo darželiai plačiai naudojami daugelyje Vakarų valstybių, todėl pamanėme, kad ir čia, Lietuvoje, galime išmėginti tokį modelį. Manau, toks sprendimas tikrai pasiteisino. Ilgiausiai – beveik pusmetį – užtruko visų leidimų derinimas ir gavimas, o darželis iš modulinių patalpų išdygo vos per dvi savaites“, – sakė V. Šepetis.

Anot darželio plėtros vadovo, įprasto pastato statybos reikalauja didelių ilgalaikių investicijų, todėl tokiu būdu vykdyti darželių tinklo plėtrą yra sudėtinga. Be to, neaišku ar po kelerių metų vietų poreikis vaikų darželiuose išliks toks pats didelis, todėl pasistačius tradicinį pastatą, nebūtų jokių garantijų, kad jis ateityje bus toks pat reikalingas. Darželio atstovo įsitikinimu, modulinės patalpos šiuo atžvilgiu yra kone ideali išeitis, nes jas galima greitai praplėsti ar sumažinti pagal esamą poreikį.

V. Šepetis taip pat pasakojo, kad dar šiemet esamą darželį ketinama plėsti įrengiant antrąjį jo aukštą, o tai padaryti naudojant modulines patalpas, anot jo, yra itin paprasta, todėl, kai šie darbai, vyks darželis net nebus uždarytas.

Darželio Santariškėse statyboms iš viso buvo panaudota 14 „Cramo Adapteo“ naujo tipo C90 modulių. Iš jų suformuotos vaikų žaidimų, miego zonos, rūbinės, tualetai ir kitos patogiam gyvenimui reikalingos erdvės.

„Darželio patalpos atitinka A klasės energetinio efektyvumo statiniams taikomus reikalavimus, čia yra užtikrinamos visos sveikam ir pilnaverčiam vaikų gyvenimui bei ugdymui reikalingos sąlygos. Galimybės formuoti įvairios paskirties erdves naudojant modulius taip pat yra didelės. Galbūt todėl Skandinavijoje ir Vakarų Europos šalyse modulinėse patalpose įrenginėjami ne tik vaikų darželiai ir mokyklos, bet netgi ligoninės“, – sakė vaikų darželį Santariškėse įrengusios ir prižiūrinčios įmonės „Cramo“ vadovas Darius Norkus.

Vilniaus savivaldybės vertinimu, sekant privačių darželių pavyzdžiu, 10 priestatų iš modulinių patalpų galėtų atsirasti tose miesto vietose, kur šiuo metu labiausiai trūksta vietų darželiuose – Pašilaičiuose, Šeškinėje, Justiniškėse, Antakalnyje, Žirmūnuose, Baltupiuose, Naujuosiuose Verkiuose, Karoliniškėse. Pirmąjį 2 aukštų modulinį priestatą prie lopšelio-darželio „Medynėlis“ savivaldybė planuoja pastatyti dar iki šių metų rugsėjo. Priestate įkūrus 6 naujas grupes, darželį galės lankyti apie 120 vaikų. Pastačius visus 10 modulinių darželių, planuojama sukurti apie 1 000 naujų vietų darželinukams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi