Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.30 12:03

Kauno policijos viršininkas: tiriant mušimo atvejį vaikas nebuvo apklaustas

Kauno vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas, pirmadienį iškviestas į Seimo Savižudybių prevencijos komisijos posėdį, pripažino, kad pernai lapkritį tiriant galimo smurto prieš keturmetį atvejį jis net nebuvo apklaustas. Anot pareigūno, policininkai patikėjo, kad vaikas užsigavo pats, todėl tyrimas buvo nutrauktas.

„Duomenys buvo renkami kitais būdais“

„Vaikas nebuvo apklaustas, duomenys buvo renkami kitais būdais. Gal vaikas nepakankamai raiškiai kalbėjo. Ir be vaiko apklausos yra renkami duomenys, yra bendraujama su kaimynais, vaiko aplinka, mamos ir patėvio artimaisiais“, – parlamentarams aiškino Kėdainių policijos komisariato tyrėja. Tai sukėlė komiteto posėdyje dalyvavusių parlamentarų pasipiktinimą.

Apie tai paklaustas generalinis policijos komisaras Linas Pernavas sakė, kad tyrimai vykdomi kelis mėnesius, policininkai rašo šimtus lapų dokumentų, viskas yra biurokratizuota, todėl reikėtų supaprastinti procedūras.

„Dabar mes mokame galvas kapoti“, – spaudžiamas pasakyti, ką policija ketina daryti šiuo konkrečiu atveju, sakė L. Pernavas. Jis teigė, kad policija aiškinasi, ar policininkai dirbo tinkamai, jo išvados turėtų būti paskelbtos po mėnesio. „Šiuo atveju mes netekome vaiko, tai yra labai blogai“, – sakė policijos komisaras.

Darželio auklėtoja: motinos veidas buvo smarkiai sumuštas

Kėdainių darželio, kurį lankė nužudytas keturmetis, auklėtoja Ilona Rusilienė pirmadienį parlamentarams pasakojo, kaip pastebėjo, kad vaikas buvo mušamas. Pasak auklėtojos, prieš atsikraustydamas į Kėdainius vaikas gyveno su seneliais, vėliau Matą motina pasiėmė gyventi su savimi į Kėdainius, tuo metu ji jau buvo susiradusi sugyventinį.

BNS nuotr.

„Pradžioje nebuvo jokių požymių, kad kažkas ten netvarkoje. Vaikas buvo besišypsantis, kvepiantis ir aprūpintas“, – kalbėjo ji. Pernai spalio pradžioje ji teigė pastebėjusi mėlynę ant motinos veido. „Ji pasakė, kad pati susižeidė, veidas buvo juodas, labai smarkiai sumuštas“, – prisiminė ji.

Pasak auklėtojos, bėgant laikui vaiko nuotaika keitėsi, kartais berniukas stovėdavo ramus ir jam imdavo riedėti ašara. „Aš įtariau, kad šeimoje yra kažkas ne taip ir kad reikia stebėti tą šeimą“, – sakė ji. Pasak auklėtojos, yra pasitaikęs atvejis, kad vaikas darželyje buvo labai mieguistas. Jai kilo įtarimas, kad tokia būklė pas vaiką galėjo būti dėl galvos sutrenkimo. I. Rusilienė aiškino, kad lapkričio 23 dieną Matas buvo be galo liūdnas, o kalbinamas ėmė smarkiai verkti.

„Jis nesiliovė verkti, maisto atsisakė, numoviau jam batelius ir paguldžiau, vis klausdama: kodėl tu verki? Vaikas tiesiog rietėsi, skausmas buvo begalinis, ne fizinis – jis buvo iš vidaus ir labai giliai. Beglostant galvą pajutau guzą“, – pasakojo ji.

Auklėtoja teigė, kad tada vaikas prisipažino, kad jį mušė patėvis. „Springdamas jis pasakė, tokioje situacijoje niekas nemeluotų“, – pridūrė ji.

Auklėtoja apie tai pranešė darželio auklėtojai, buvo kreiptasi į savivaldybės vaikų teisių apsaugos skyrių. Auklėtoja teigė, kad darželis atskirai į policiją nesikreipė – tai darė vaikų teisių apsaugos skyriaus darbuotojai. Tą dieną į darželį iškviesta motina, ji klausinėjo vaiko, kas nutiko, bet jis jai nieko nesakė. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, po 8 dienų prokuratūroje buvo priimtas sprendimas jį nutraukti.

Policija patikėjo sugyventinio žodžiais

Kaip jau dabar yra žinoma, policija po šio pranešimo pradėjo ikiteisminį tyrimą, po 8 dienų prokuratūroje buvo priimtas sprendimas jį nutraukti.

Kaip aiškino D. Žukauskas, tyrimo metu mušimo įrodyti nepavyko: „Tyrimo metu nustatyti nepavyko, kad vaikas buvo mušamas. Iš darželio pranešimų negauta nei vieno, iš namo, kur gyvena, irgi nei vieno, pranešimų negauta ir artimųjų.“ Policijos atstovas teigė, kad patėvis paaiškino, jog vaikas nukrito. „Negalime vadovautis vidine nuostata, turime vadovautis įstatymu“, – paaiškino jis.

E. Žiobienė: niekas nežinojo, kad jis teistas už smurtinius nusikaltimus

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė atkreipė dėmesį, kad šiuo konkrečiu atveju nebuvo pritaikytas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, kuris būtų leidęs iškeldinti patėvį iš namų, nors vaikams taip pat kaip ir suaugusiems yra taikoma apsauga pagal šį teisės aktą.

Ji pabrėžė, kad nei policija, nei vaiko teisių apsaugos specialistai negalėjo apklausti vaiko – tam yra būtinos specialios psichologinės žinios. Be to, ji pabrėžė, kad negalima vaiko apklausinėti prie mamos, kuri gali ginti savo sugyventinį ir yra suinteresuota bylos baigtimi. Be to, vaiko teisių apsaugos specialistai negavo jokios informacijos apie tai, kad sugyventinis buvo teistas už smurtinius nusikaltimus.

„Ten buvo švarus baltas lapas, lyg apie normalų žmogų“, – sakė ji.

L. Kukuraitis: berniukas visą mėnesį nebuvo darželyje

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad akivaizdu, jog informacija tarp institucijų nebuvo tinkamai dalijamasi.

Anot jo, vien tai, kad keturmetis visą sausį nebuvo darželyje, turėjo užkliūti jo auklėtojoms. Ministras pakartojo tai, ką sakė praėjusią savaitę: reikia sukurti algoritmą, pagal kurį būtų aišku, kas ką ir kada turi daryti. Ministro teigimu, trūksta kompleksinės pagalbos vaikams, be to, trūksta vietų, kur padėti iš šeimos paimtus mažylius.

Matai smurtą – netylėk, skambink 112 – galbūt Tu išgelbėsi vaiko gyvybę! Mes kiekvienas esame atsakingi.

Nebijokite pranešti – rizikuoti vaiko gyvybe baisiau. Jei kiekvienas iš mūsų atsilieps bent į vieno vaiko pagalbos šauksmą, mes apsaugosim kiekvieną Lietuvos vaiką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi