Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.30 13:04

R. Šimašius: dvikalbės lentelės nebus nuimamos

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.01.30 13:04

Vilniaus apygardos administracinis teismas pirmadienį turėjo svarstyti, ar Vilniuje esančios gatvių pavadinimų lentelės užsienio kalbomis yra teisėtos. Posėdyje buvo nuspręsta, kad galutinį sprendimą teismas skelbs vasario 15 dieną. Tuo metu Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad savivaldybė nepaklus vyriausybės atstovės reikalavimui nuimti kai kurių gatvių pavadinimų lenteles užsienio kalbomis.

„Prašymui, be jokios abejonės, nepaklusime, nes prašymas yra nepagrįstas, neteisėtas ir toks piktokas. Vilniaus miestas yra draugiškesnis ir atviresnis. Aišku, kad tos lentelės bus ir aš tikiuosi pozityvaus pirmos instancijos teismo sprendimo“, – žurnalistams sakė meras.

R. Šimašius argumentuoja, kad prieš kelerius metus vykusiose bylose Šalčininkų ir Vilniaus rajonų savivaldybės įpareigotos dvikalbes lenteles nuimti dėl to, jog jos buvo pristatomos kaip oficialūs užrašai, tuo metu Vilniaus atveju savivaldybė laikosi pozicijos, jog tai – eksterjero puošybos elementai.

Vyriausybės atstovė apskrityje Vilda Vaičiūnienė teisme pirmadienį išsakė argumentus, kad net jei lentelės yra dekoro elementai, kaip aiškina savivaldybė, jos negalėjo atsirasti ant pastatų fasadų prieš tai neparengus reikiamų brėžinių. Savivaldybės teisininkai patvirtino, kad to nebuvo padaryta. Ji taip pat laikosi nuomonės, kad dvikalbiai gatvių pavadinimai kursto nesantaiką.

„Jei „Washington square“ lentelė kabo Vašingtono aikštėje, tai su kuo ji nesantaiką kursto? Na, nebent su Rusija. Tuomet aš suprantu tą logiką“, – piktinosi meras.

Anot R. Šimašiaus, savivaldybėje yra bendra eksterjerų puošybos tvarka ir atskiri tarybos sprendimai ar specialūs dokumentai nėra privalomi. Pasak jo, klausimas svarstytas tiek su tautinių mažumų atstovais, tiek su oficialiomis institucijomis, pavyzdžiui, su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininke.

„Jei kyla klausimų šioje vietoje, sakyčiau, yra fundamentalesnis klausimas: žodžio laisvės, saviraiškos laisvės klausimas. Tai yra Konstitucijoje įtvirtintos vertybės, – sakė meras. – Tai yra namo eksterjero elementai, kuriuo pažymimas tas namas, stovintis gatvėje, gatvės pradžioje įprastai, išskirtinis tuo, kad ten gyveno tautinė mažuma.“

Lentelės Žydų, Totorių, Rusų, Lenkų, Vokiečių, Islandų, Latvių, Karaimų gatvėse bei Vašingtono aikštėje užsienio kalbomis nuo 2015 metų pabaigos įrengtos Vilniaus savivaldybės vadovų iniciatyva.

Su ja nesutinka vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje Vilda Vaičiūnienė – ji pernai spalį kreipėsi į teismą siekdama įrodyti, jog lentelės yra kabinamos neteisėtai.

Pernai rudenį kai rusų ir lenkų kalbomis užrašytos lentelės vandalų buvo ištepliotos dažais arba nuplėštos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23