Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.30 11:23

Po susitikimo dėl vaikų apsaugos kalbama apie E. Žiobienės atsistatydinimą

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pirmadienį pradėjo susitikimu su vaiko teisių apsaugos kontroliere Edita Žiobiene. Dalis parlamentarų praėjusią savaitę po Kėdainiuose įvykusios tragedijos, kai namuose buvo nužudytas keturmetis, prabilo kad E. Žiobienė turėtų atsistatydinti. Tačiau V. Pranckietis mano, kad tai tebūtų atpirkimo ožio ieškojimas.

„Šito klausimo nesvarstėme ir kol kas nesvarstome. Mes neturime ieškoti kažkokio atpirkimo ožio, kaip čia dabar ir viešoje erdvėje yra. Mes turime ieškoti sprendimo būdų, turime padaryti veiksmingą sistemą, turime apsaugoti vaikus, turime apsaugoti visus žmones“, – sakė Seimo pirmininkas.

Po mažamečio mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio į neeilinį posėdį taip pat susirinks Seimo Savižudybių prevencijos komisija. Jos vadovas Mykolas Majauskas teigia, kad būtina priimti griežtą įstatymą bei centralizuoti vaikų teisių apsaugą visoje šalyje.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras tikisi, kad smurto prieš vaikus sumažėtų, jeigu būtų apsispręsta centralizuoti vaikų teisių apsaugą visoje šalyje. Linas Kukuraitis LRT RADIJUI teigia, kad dabartinė sistema, kai vaiko teisių specialistai yra pavaldūs savivaldybių vadovybei, nepasiteisina.

Kontrolierė E. Žiobienė anksčiau teigė ne kartą siūliusi centralizuoti vaiko teisių priežiūrą. Pasak jos, su konkrečiais smurto prieš vaikus atvejais turėtų tvarkytis savivalda.

V. Pranckietis po susitikimo su E. Žiobiene pasisakė už vaiko teisių apsaugos skyrių, kurie šiuo metu pavaldūs savivaldybėms, centralizavimą. „Turėtume galvoti apie pavaldumo atskyrimą, kad tie darbuotojai turėtų laisvas rankas teikti pasiūlymus ir reikalauti įgyvendinti tuos pasiūlymus“, – teigė V. Pranckietis.

Anot jo, šiuo metu vaiko teisių apsaugos sistema šiuo metu neveikia, nes yra per daug nesusikalbėjimo, nesidalijimo informacija. Konkrečiu Kėdainių atveju, kai namuose buvo nužudytas vaikas, tarnybų nesidomėjimas buvo nusikalstamas, sako Seimo pirmininkas. V. Pranckietis keistu vadino ir prokurorų sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl smurto prieš šį vaiką. Seimo pirmininkas ragina visus Lietuvos piliečius galvoti apie nacionalinį judėjimą už vaikus. „Tai turi kiekvieno žmogaus rūpestis. Tai turi būti skambučiai. Paskelbkite ir mano telefoną, kad, jeigu kam yra blogai, kad jis turėtų, kur paskambinti“, – sakė V. Pranckietis.

BNS nuotr.

Seimo pirmininkas tikino, kad parlamentas neeilinėje sesijoje vasarį turi svarstyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą ir nebesibarti dėl formuluočių. Pats V. Pranckietis pasisako už fizinių bausmių atskirą įvardijimą. Tačiau jis mano, kad vien įstatymo priėmimo nepakanka. „Manau, kad to popieriaus pakeitimas tam žmogui, kuris užmušė vaiką, turbūt nieko nebūtų jam pasakęs. Galbūt mes būtume čia sujudėję. Dabar mes visi po tragedijos bandome parodyti save geresniais. Mes nesame nei vienas geresnis, nei vienas blogesnis. Vaikas mirė“, – kalbėjo V. Pranckietis.

15min studijoje penktadienį viešėjusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė pareiškė, kad Vaiko teisių apsaugos kontrolierė E. Žiobienė nebegali tęsti tarnybos ir turi atsistatydinti. Pasak jos, Seimo koridoriuose jau skamba pasiūlymai E. Žiobienę atstatydinti neeilinės Seimo sesijos metu, vasarį.

„Manau, kad neeilinės sesijos metu tai galėtų būti vienas iš klausimų, jeigu Seimas matys tai esant reikalinga svarstyti. Šiuo atveju aš tikrai manau, kad tas žmogus turėjo pasakyti, kad, taip, aš esu atsakinga, nes sistema iki galo nefunkcionavo. Kažkas kažko nežinojo, kažkas kažko nepasakė. Visos galimybės buvo tą sistemą kurti. Tai yra ne pirma, man atrodo, jos kadencija, bet mes to rezultato neturime“, – sakė A. Širinskienė.

Vasario viduryje šaukiamoje neeilinėje sesijoje Seimas planuoja svarstyti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo naują redakciją. Dar ketvirtadienį socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigė, kad šio įstatymo projektas kitą savaitę turėtų būti teikiamas vyriausybei, o Seimą pasiekti tik kovą.

Praėjusią savaitę mirė sunkiai sumuštas keturmetis, kuris itin sunkios būklės trečiadienio vakarą į ligoninę atgabentas iš namų Kėdainiuose. Vykstant ikiteisminiui tyrimui, vaiko motina suimta septynioms paroms, patėviui skirtas trijų mėnesių suėmimas.

Matai smurtą – netylėk, skambink 112 – galbūt Tu išgelbėsi vaiko gyvybę! Mes kiekvienas esame atsakingi.

Nebijokite pranešti – rizikuoti vaiko gyvybe baisiau. Jei kiekvienas iš mūsų atsilieps bent į vieno vaiko pagalbos šauksmą, mes apsaugosim kiekvieną Lietuvos vaiką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi