Lietuvoje

2017.01.27 20:26

L. Kukuraitis: vaiko teisių apsaugos tarnybos bus centralizuotos

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis teigia, kad reikia nieko nelaukiant centralizuoti vaiko teisių apsaugos skyrius, kad šie nebūtų priklausomi nuo savivaldybių politikų, ir nustatyti vieną bendrą darbo standartą visiems socialiniams darbuotojams, kurie dirba su vaikais.

Jis pabrėžė, kad vaiko teisių apsaugos specialistams patikėta per daug funkcijų, o bendrų standartų, kurie būtų keliami jų darbui, iki šiol nėra.

„Centralizacija užtikrintų standartizuotą veikimą, kuri užtikrintų kokybę“, – pabrėžė ministras.

Politikas pabrėžė, kad centralizavus tarnybas, jos darbuotojai nebepriklausytų nuo vietos politikų.

Centrinė institucija, kuri perimtų Vaiko teisių apsaugos tarnybas, galėtų būti pati SADM arba jai pavaldi nauja įstaiga.

Apie tarnybų centralizavimą kalbama ne vienerius metus, tačiau tam priešinasi savivaldybės. Paklaustas, ar dabar tokia pertvarka gali pavykti, ministras sakė, kad nebėra ko laukti.

L. Kukuraičio teigimu, posėdžio metu pripažinta, kad žinybos tinkamai nebendradarbiauja. Ministras pateikė pavyzdį – turimais registrų duomenimis apie padėtį šeimose nėra dalijamasi.

Jo teigimu, vyriausybė artimiausiu metu priims nutarimą, kuriuo bus nustatytas algoritmas, kaip turi bendradarbiauti įvairios tarnybos, siekiant apsaugoti vaikus – jame bus nubrėžtos aiškios ribos kas už ką atsakingas ir kas ką turi daryti.

S. Skvernelis: tarnautojai, pareigūnai turi savo pareigas atlikti

Reaguodamas į tragedija pasibaigusį nusikaltimą, įvykdytą prieš keturmetį berniuką Kėdainiuose, premjeras Saulius Skvernelis teigia, jog būtinus sprendimus, galinčius realiai apsaugoti vaikus nuo smurto, buvo galima priimti jau prieš kelias savaites. Deja, to nebuvo padaryta.

„Kad įsivertintų savo neveikimą, aš prašau generalinio prokuroro, (...) mes galime tiktai paprašyti, kad dėl šito fakto būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas, ne (tik) dėl nužudymo, bet dėl galimo tarnybinių pareigų neatlikimo“, – penktadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje sakė S. Skvernelis, dalyvaudamas ministerijų, savivaldybių asociacijos ir prokuratūros vadovų susitikime.

„Gal tai sujudins vieną kartą ir parodys, kad tarnautojai, pareigūnai turi savo pareigas atlikti“, – pridūrė jis.

BNS nuotr.

Žurnalistams S. Skvernelis teigė, kad ikiteisminis tyrimas padėtų atsakyti į klausimą, kurios dar tarnybos neatliko savo darbo.

Jis sveikino iniciatyvą šaukti neeilinę sesiją Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo priėmimui. Premjeras sako pavedęs atsakingoms ministerijoms parengti reikalingus poįstatymininus teisės aktus, kad vasario 14-ąją Seimui priėmus įstatymą, jis būtų kuo greičiau imtas įgyvendinti.

Ministerijų ir kitų institucijų vadovų susitikime premjeras ragino nekurti „tarpžinybinių darbo grupių“, taip pat „liautis diskutuoti“ dėl smurto apibrėžimo sąvokų bei galutinai apsispręsti priimant reikiamą įstatymą. S. Skvernelis priminė, kad prieš kiek daugiau nei metus šalį jau sukrėtė panaši skaudi tragedija, kai į šulinį įmesti žuvo du mažamečiai.

„Nebūkime biurokratai, nesiginkime, nemeskime atsakomybės iš vienos kontoros į kitą, kas padarė, kas nepadarė. Faktas tai, kad neveikia sistema, ir taškas. Ji turi pradėti veikti, nes mes laiko nebeturime. Tikrai noriu šioje vietoje jūsų ryžto ir apsisprendimo“, – poziciją ministrams išsakė Vyriausybės vadovas.

Žurnalistams ministras pirmininkas sakė palaikantis ir Vaiko teisių apsaugos institucijų centralizavimą, t. y. idėją, jog dabar savivaldybėse įsteigti vaiko teisių apsaugos skyriai taptų pavaldūs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ar kitai centrinei institucijai.

„Akivaizdu, kad vaiko teisių apsaugos tarnybos, kurios šiandien yra priklausomos savivaldai ir tiesiogiai įtakojamos savivaldybių administracijos, yra neveiksmingos, visiškai negali tinkamai reaguoti nei į smurto protrūkius, nei į kitas problemas, kurios yra susijusios su socialiniais klausimais savivaldybėje. Vienas iš klausimų yra centralizavimas šių tarnybų. Manau, kad mes tada turėtumėme nepriklausomą, tikrai vaiko interesus ginantį atstovą savivaldoje, savivaldybės teritorijoje, kuris nesibaimintų pasakyti, proaktyviai dalyvautų sprendžiant problemas, nebandant sieti to su (savivaldybės – BNS) galimais finansiniais ištekliais, su reputacija ir kitais dalykais“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis sutiko, kad panašūs pasiūlymai teikti ir pernai po Saviečių tragedijos ir tikino, kad ši vyriausybė sieks imtis permainų ryžtingiau.

Anot premjero, bus svarstoma ir apie teisės aktų sugriežtinimus dėl prievolės pranešti apie matomą smurtą ir „būti pilietiškais“.

„Pagal šį faktą, mane šiek tiek informavo, kad Vaiko teisių apsaugos tarnybos bendravo su kaimynais, visi teigė, kad yra puiki šeima. O dabar į jūsų kameras lenda pasakodami, kokios buvo problemos. Viena yra pilietiškumas. Noriu priminti, kad yra piliečio pareiga pranešti apie žinomą galimai padarytą ar rengiamą padaryti nusikalstamą veiką“, – teigė jis.

BNS nuotr.

Prezidentė siūlo įkurti centralizuotą vaikų teisių apsaugos instituciją

Prezidentė atkreipė dėmesį, kad daug grandžių dalyvauja procese, kai sprendžiama, ar vaiką reikia paimti iš probleminės šeimos. Šalies vadovės teigimu, kai kurios grandys bijo arba nenori prisiimti atsakomybės už sprendimą. Kalbėdama apie tragediją Kėdainiuose, prezidentė išreiškė apmaudą, kad šios grandys nesuveikė ir tarnybos veikė neprofesionaliai.

„Labai daug grandžių dalyvauja sprendimuose, ar vaiką reikėtų paimti iš šeimos, ar vaikas yra skriaudžiamas. Ir kai kurios grandys tiesiog bijo arba nenori prisiimti atsakomybės, pavyzdžiui, kas prisiims atsakomybę nuspręsti, kad vaiką jau reikia iškeldinti iš šeimos. [...] Išties nesuveikė visos grandinės ir [išryškėjo] neprofesionalumas.  Pavyzdžiui, žinome, kad tyrėjams, vykdant apklausą, nėra būtina, kad dalyvautų psichologas. Matome, kad didelėje atsakomybės grandinėje yra vengiama prisiimti atsakomybę, o ir procese yra daug neprofesionalumo“, – sakė prezidentė.

Dalia Grybauskaitė dar sykį priminė idėją apie centralizuotą vaikų teisių apsaugos instituciją, kuri būtų atsakinga konkrečiai už sprendimą, ar paimti vaiką iš probleminės šeimos. Prezidentės manymu, tokios institucijos sukūrimas padėtų ateityje užkirsti kelią panašioms tragedijoms.

Penktadienį į Kauno apylinkės teismą pristatyti mirtinai sumušto keturmečio mama ir patėvis. Teismas abiems skyrė suėmimą.

Vaiko motina suimta 7 paroms, patėviui skirtas 3 mėnesių suėmimas, žurnalistus informavo Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Vytautas Gataveckas.

Žiauriai sumuštas keturmetis itin sunkios būklės trečiadienio vakarą į ligoninę atgabentas iš namų Kėdainiuose. Penktadienio rytą vaikas mirė.

„Įtariamieji įtariami savo bejėgiškos būklės šeimos nario itin žiauriu nužudymu. Abu įtariami tuo pačiu straipsniu, kadangi, kaip žinote, šį rytą vaikelis mirė“, – žurnalistams sakė V. Gataveckas.

Pasak prokuroro, ketvirtadienį neigęs savo kaltę, berniuko motinos sugyventinis parodymus pakeitė ir iš dalies pripažino, jog prieš mažametį naudojo smurtą. V. Gataveckas sako, kad motina pradžioje bandė dangstyti vyrą ir kaltę prisiėmė pati.

„Tačiau kuomet jai buvo oficialiai pareikštas įtarimas, ji apklausta įtariamąja, ji nurodė tokias aplinkybes, kokios, jos manymu, buvo iš tikrųjų. Šiandien neturime ypatingų abejonių manyti, kad ji meluoja. Taip, (nurodė – BNS), kad sugyventinis“, – kalbėjo prokuroras.

Anot jo, įtariamasis nurodo, kad ir motina „pasmurtaudavo vaiko atžvilgiu“.

„Vyras pripažįsta patį faktą, kad buvo naudojamas smurtas ir iš esmės jis pripažįsta, kad nuo jo veiksmų galėjo įvykti mirtis“, – kalbėjo V. Gataveckas.

BNS nuotr.

Jis patvirtino, kad teisėsauga turi duomenų, jog smurtas šeimoje buvo naudojamas ir anksčiau. Prokuroras pažymėjo, kad pranešus apie vaiko mirtį mama reagavo jautriai, ji nuolat verkė, vyras reagavo santūriau.

Įtariamieji aiškino, kad smurto protrūkis įvyko dėl netaisyklingai ištartų vaiko žodžių.

„Aiškinimas toks, kad berniukas buvo mokomas skaičių ir nesugebėjo kai kurių skaičių ištarti. Tokia buvo pradžia“, – aiškino jis.

Įtariamieji pareigūnams nurodo, kad neįvertino sužalojimų, pradžioje vaiką dar bandė gydyti vaistais patys ir „galvojo, kad berniukas, kaip ir visais kitais atvejais, suteikus tam tikrą pagalbą namuose, išgis“.

Sužalojimai rasti galvoje, rankose, pilve, nugaroje – ekspertų manymu, mušant buvo naudojami įvairūs daiktai. Apie tai, kad vaikas buvo mušamas skirtingais daiktais, paliudijo ir mama. Ji taip pat sakė, kad po sugyventinio smurto protrūkio sumuštą vaiką paliko su tuo pačiu sugyventiniu. Pastarąjį esą ji bandė nuraminti ir šis jai pažadėjo, kad smurtas liausis.

„Ar ji (egzekucija – BNS) truko, vyko visą dieną, ar pusę dienos, aš šito negalėčiau atsakyti, bet vaiko būklė nuolat blogėjo. Kai jie suprato, kad vaiko būklė kritinė, ji ėmėsi veiksmų iškviesti greitąją“, – aiškino prokuroras.

Prokuroras nurodo, kad įtariamieji buvo blaivūs, yra paimti kraujo mėginiai dėl narkotinių medžiagų vartojimo. Taip pat jiems bus skirta ir psichiatrinė ekspertizė. Net ir paaiškėjus, jog motina prieš vaiką nesmurtavo, jai grės atsakomybė už vaiko palikimą pavojingoje gyvybei būsenoje, nes ji nesiėmė priemonių padėti vaikui. Pareigūnai taip pat tikrina versiją, kad ji apie vaiką nepranešė medikams, nes buvo įbauginta.

Žiauriai sumuštas keturmetis itin sunkios būklės trečiadienio vakarą į ligoninę atgabentas iš namų Kėdainiuose. Penktadienio rytą vaikas mirė.

Neeilinė Seimo sesija – vasario 14 d. 

Kaip rašoma Seimo pirmininko pavaduotojos Rimos Baškienės pranešime, dėl šio įvykio vasario 14 d. (galimai ir 15 d.) rengiama neeilinė Seimo sesija.

„Lankantis ir aiškinantis Kėdainiuose, įvykusio šiurpus keturmečio berniuko nužudymo atvejį, išryškėjo daugelio institucijų darbo ir teisės aktų spragos. Galima jau kitą savaitę surengti labai skubų neeilinį posėdį ir žvelgiant į praeitį kaltinti vieni kitus, kalbėti apie problemą, tačiau akivaizdu, kad kalbėjimo ir mitingų bei pavienių sprendimų jau neužtenka – būtinas sistemiškas problemos sprendimas, kuris reikalauja visų institucijų susitelkimo, kad būtų pateikti įstatymų projektai ir darbo tvarkos, kurios veiktų ir neleistų pasikartoti tokiems nežmoniškiems atvejams.

Būtinos Kėdainių savivaldybėje atlikto šios nelaimės tyrimo išvados. Būtinas policijos ir prokuratūros veiksmų vertinimas. Socialinės apsaugos ir darbo bei kitų ministerijų išvados dėl neefektyvių poįstatyminių aktų ir konkretūs pasiūlymai bei įstatymų projektai ir, žinoma, nuoseklus veiksmų planas Vaiko teisių apsaugos užtikrinimui. Tai padarysime taip pat greitai, bet atsakingai ir apgalvotai. Neeilinėje sesijoje, vasario 14 d., svarstysime parengtus vaiko teisių apsaugos įstatymus“, – rašoma pranešime.