Lietuvoje

2017.01.27 10:59

S. Skvernelis: vaikus apsaugančias pataisas privalu priimti ypatingos skubos tvarka

LRT.lt2017.01.27 10:59

Reaguodamas į tragedija pasibaigusį nusikaltimą, įvykdytą prieš keturmetį berniuką Kėdainiuose, premjeras Saulius Skvernelis teigia, jog būtinus sprendimus, galinčius realiai apsaugoti vaikus nuo smurto, buvo galima priimti jau prieš kelias savaites. Deja, to nebuvo padaryta.

„Yra ne tik pataisos, dėl kurių dabar kritikuojamas Seimas. Yra šių metų pradžioje Prezidentės pateiktos pataisos, kurios be viso kito įpareigoja Vaikų teisių apsaugos tarnybas reaguoti operatyviai ir ne vėliau kaip per vieną darbo dieną perkelti vaiką gyventi į saugią aplinką. Jas privalu priimti ypatingos skubos tvarka“, – vyriausybės pranešime spaudai cituojamas premjeras.

Jo žodžiais, dabar jau vėlu gręžiotis atgal. Vertindamas iniciatyvas „jau šiandien“ surengti neeilinę Seimo sesiją premjeras pabrėžia, jog ji išties reikalinga – bet tada, kai Seimas bus pasirengęs ypatingos skubos tvarka priimti visas būtinus, vakarietiškus, gerąja praktika pagrįstus sprendimus, kurie leis kartą ir visam laikui pasiųsti į užmarštį tokias vaikų „auklėjimo“ priemones kaip diržas, lazda ar kumštis.

S. Skvernelio nuomone, akivaizdu, kad Lietuvai reikalingi ne kosmetiniai, o giluminiai, esminiai sprendimai ir pokyčiai. Būtina iš pagrindų pakeisti vaiko teisių apsaugos sistemą dar iki sesijos pradžios, iki kovo 10-osios. Tokia užduotis aiškiai suformuluota socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui.

„Turime nepalikti galimybės dvejonėms ar per didelės laisvės pareigūnams spręsti: vaikui pavojinga gyvenamojoje aplinkoje ar ne. Sistema privalo veikti taip, kad nerimą keliantys ženklai būtų fiksuojami ir identifikuojami pačioje pradinėje stadijoje. Tada turi sekti operatyvūs sprendimai, sklandžiai bendradarbiaujant visų atsakingų tarnybų pareigūnams“, – tvirtina S. Skvernelis.

Jo teigimu, panašu, kad Kėdainių tragedijoje galima įžvelgti atsakingų tarnybų neveiklumą arba netinkamą pareigų atlikimą. „Todėl prašau generalinio prokuroro pagaliau imti ir įvertinti šią galimybę per Baudžiamojo kodekso prizmę. Gal bent ikiteisminis tyrimas ir reali gresianti atsakomybė už netinkamą ar aplaidų pareigų atlikimą pažadins tarnautojus, kurie savo darbą atlieka ne taip, kaip turėtų? Tuo pačiu sulauktume ir teisinio vertinimo dėl institucijų veiklos ar neveiklumo“, – sako premjeras.

S. Skvernelis sako norįs dar kartą kreiptis į visuomenę, kurios nemaža dalis labai padeda tiek teisėsaugai, tiek kitoms tarnyboms.

„Deja, po vienos ar kitos tragedijos vis dar girdime žmonių pasakojimų, esą „žinojau arba girdėjau, kad toje šeimoje vyksta blogi dalykai, tačiau nieko nepadariau, nes...“. Taip neturi būti. Nepakantumas smurtui prieš vaikus, prieš moteris, kitoms nusikalstamoms veikoms turi būti besąlygiškas, absoliutus. Lygiai taip pat, kaip ir žmonių pilietiškumas. Matyt, geriau „persistengti“, nei nutylėti, likti abejingiems – ir sulaukti dar vienos tragedijos“, – įsitikinęs S. Skvernelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt