captcha

Jūsų klausimas priimtas

Ar vėžys gali būti paveldimas

Dėl mokslininkams iki šiol nežinomų priežasčių genai, turintys mus apsaugoti nuo vėžio, mutuoja ir tampa skatinančiais šį susirgimą. Toks pakitęs genas palyginti lengvai perduodamas iš kartos į kartą, tad taip padidėjęs polinkis sirgti vėžiu tampa paveldimas, pasakoja Nacionalinio vėžio instituto Genetinės diagnostikos centro gydytoja genetikė Olga Liaugaudienė.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Negalima sakyti, kad galima paveldėti patį vėžį, bet polinkį sirgti vėžiu tikrai galima paveldėti. Maždaug 30 proc. visų vėžio atvejų yra šeiminiai, t.y. pasikartojantys šeimoje“, – aiškina Nacionalinio vėžio instituto Genetinės diagnostikos centro gydytoja genetikė.

Pasak jos, tokiu atveju šeimoje kartojasi arba tas pats, arba genetiškai susijęs vėžys, pavyzdžiui, krūties arba kiaušidžių vėžys. 

„Du labiausiai žinomi genai – BRCA1 IR BRCA2 – kaip tik turėtų apsaugoti nuo vėžio, bet esant tam tikruose pokyčiuose juose, jų funkcija sutrinka ir tada žmogus gali susirgti vėžiu anksčiau ar dažniau negu kiti. Taigi, tuos genus turi visi, tik kitiems jie yra pakitę“, – pasakoja O. Liaugaudienė. 

Dėl ko genas mutuoja, pasak medikės, nėra žinoma. Aišku tik tai, kad jis lengvai perduodamas iš kartos į kartą, o pasakyti, kada genas pakito, nustatyti labai sunku. 

Kaip sako genetikė, jei daug šeimos narių serga vėžiu ir neramu, ar konkretus žmogus neturi polinkio į šį susirgimą, verta atlikti genetinius tyrimus. 

Plačiau apie tai – pokalbio įraše.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...