Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.24 22:10

Lytinio švietimo knygelė kelia ir šypseną, ir nuostabą

Vilniaus moksleiviams platinami leidiniai „Būti moterimi/vyru“, kur specialistai atsako į klausimus apie moteriškumą ir vyriškumą, seksą, lytiškai plintančias ligas. Viskas surašyta taip, kad būtų patrauklu skaityti paaugliams. Tiesa, kai kurie atsakymai verčia šypsotis, nes merginoms ir vaikinams jie skiriasi, o kai kur ir antakis pakyla, išgirdus, tarkim, kad saugiausias seksas yra telefonu.

Mėlyna – 15–17 metų jaunuoliams, raudona – 15–17 metų merginoms. Tokios dvi brošiūros dalijamos Vilniaus mokyklose šio amžiaus moksleiviams, o juose – daug informacijos apie lytinį švietimą, lytiškai plintančias ligas ir t.t.

Kaip rašoma leidinio pirmajame puslapyje, tai „Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonė – lytiškai plintančių infekcijų profilaktika ir (arba) vaikų lytinis švietimas“.

Dalis teiginių – nustebino

Tėvai, pamatę savo vaikų rankose šiuos leidinius, tvirtina nustebę skaitydami kai kuriuos teiginius. Kad ir apie dešimtmečio savęs tapatinimą su Michelangelo Dovydu ar penio pailginimą svarmenimis.

„Dešimties–penkiolikos metų berniukams ima didėti varpa. „Kodėl mano varpa nepanaši į esančią Michelangelo „Dovydo“ skulptūroje?“ – vieną iš temos apie vyriškumą ir kūno pokyčius potemių pradeda urologas, profesorius habil. dr. Balys Dainys. Šiame tekste profesorius jaunuoliams pasakoja daug fiziologinių dalykų apie bręstantį jaunuolio kūną, lyties organus ir pan.

Taip pat – paneigia kelis mitus apie vyriškumą. Tarkim, „Mitas 4: Penis yra raumuo, kurį galima ištreniruoti ir pailginti kabinant ant jo svarmenis“, į ką atsakoma – „Ir taip, ir ne. Neatsargiai naudojant svarmenis, galima pakenkti varpai.“

Šeimos santykių konsultantas, kūno psichoterapeutas, Jeet Kune Do kovos menų treneris Vaidas Arvasevičius paaugliams bando paaiškinti, kad svarbiausias vyro organas yra jo smegenys, o tarp vyriškumo savybių įvardija mokėjimą valdyti liežuvį ir net nubraukti ašarą.

„Geriau daug pozų su vienu“

Merginoms V. Arvasevičius bando perteikti, kas yra moteriškumas vyro akimis. Kaip didįjį lyčių skirtumą jis nurodo tai, kad, kalbant apie žmogiškąją prigimtį bei intymius santykius, vyrai turi stipresnius lytinius instinktus ir jaunuoliams, skirtingai nei mergaitėms, gali būti svarbiau merginos kūnas, nei jos emociniai išgyvenimai.

Skyriuje apie lytiškai plintančias infekcijas tiek vaikinams, tiek merginoms įterpiama ir Kamasutros patarimas „AIDS prevencija: „Geriau daug pozų su vienu, nei viena su daugeliu“.

Tame pat skyriuje įsiterpia ir šypseną kelianti klaida: žmogaus elgesio ligos išskirstytos į tris grupes – priklausomybės, įpročiai (alkoholizmas, rūkymas, narkomanija), medžiagų apykaitos ligos (nutukimas, podagra, aterosklerozė) ir lytiškai plintančios ligos. Pastarosios yra 1, 2 ir 3 kartos, o prie 1 kartos kažkodėl atsidūrė ir hipertoninė liga. Leidėjai teisinasi, kad tai maketavimo klaida, nes ši liga turėjo būti ties medžiagų apykaitos ligomis.

Vaikinams paaiškinama ir kokie yra penki elementai, padedantys išvengti lytiniu keliu plintančių ligų. Čia šalia abstinencijos, kai susilaikoma nuo lytinių santykių, prezervatyvų, monogaminių santykių atsiduria ir „saugūs lytiniai aktai, kai nesusimaišo biologiniai skysčiai, o tai masturbacija, seksas telefonu ir pan.“.

Lūžta ar ne?

Leidinių pabaigoje atsakyta ir į keliolika klausimų, kurie kyla vaikinams ar merginoms. Klausimai – skirtingi, nors yra ir išimčių. Tarkim, abi lytis domina klausimas, ar varpa gali sulūžti. Smalsumas nestebina, stebina, kad atsakyta į šį klausimą skirtingai. Štai prof. B. Dainys vaikinus tikina, kad taip: „Jeigu erekcija yra kieta, o seksas šiurkštus, varpa gali lūžti.“

O merginoms skirtame leidinyje gydytojos akušerės ginekologės tvirtina, kad ne. Žana Bumbulienė: „Ten kaulo nėra, todėl sulūžti nėra kam.“ Vilna Vasjanova: „Varpa lytinio akto metu sustandėja, labai intensyviai mylintis gali įtrūkti erekciją palaikantis varpos raumuo. Tai sunkus ir gana skausmingas sužeidimas, tačiau tai nėra lūžis.“

Vaikinus domina ir tai, ar laikui bėgant gali keistis lytinė orientacija. Anot V. Arvasevičiaus, „tai nėra užkrečiama.“ „Tikroji identifikuota lytinė orientacija nesikeičia. Tačiau, jei labai nori, yra galimybė tapti neutraliu, reikės didelių pastangų, tokių, kaip susilaikymas ir dvasinės praktikos“, – patarimų paberia šeimos santykių konsultantas.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas pateikia patarimą, kaip pačiam įsitikinti, kokia yra tavo lytinė orientacija: „Atkreipkite dėmesį, apie ką fantazuojate – ar apie intymius santykius su mergaitėmis, ar su berniukais.“

Medžiaga iš konferencijų

Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Rimantos Rožanskaitės teigimu, Vilniaus savivaldybė kasmet remia įvairius sveikatinimo projektus, o juos įgyvendina įvairios nevyriausybinės, viešosios, biudžetinės ir kt. įstaigos bei organizacijos. Kasmet savivaldybė skelbia prioritetines sveikatinimo kryptis, pagal kurias minėtos organizacijos rengia ir teikia paraiškas finansavimui gauti.

Paraiškas pateiktas finansavimui gauti vertina Vertinimo ir atrankos komisija, kuri ir priima sprendimą. Su sprendimu supažindinama Bendruomenės sveikatos taryba, kuri taip pat teikia savo rekomendacijas. Vėliau finansavimo sumos ir siūlomų remti priemonių sąrašas svarstomos savivaldybės tarybos Sveikatos bei Aplinkos ir energetikos komitetuose. Galutinį sprendimą tvirtina savivaldybės taryba. Šiai patvirtinus Socialinių reikalų ir sveikatos departamentas pasirašo sutartis.

„Pernai taryba viešajai įstaigai „AJA viešieji ryšiai“ – „Konferencijos mokiniams BMV: „Būti moterimi“ ir „Būti vyru“ skyrė 11,8 tūkst. eurų. Konferencija buvo skirta pateikti mokiniams moksliškai pagrįstą informaciją lytinio švietimo temomis. Keturių dienų konferencija buvo skirta 15–17 m. mergaitėms „Būti moterimi“ ir berniukams „Būti vyru“. Taip pat vyko susitikimai, paskaitos mokyklose, kurių metu siekta įtvirtinti konferencijų metu išsakytą informaciją, padiskutuoti, užduoti rūpimus klausimus“, – teigė R. Rožanskaitė.

Konferencijų metu paskaitas mokiniams skaitė gyd. akušerė ginekologė dr. Ž. Bumbulienė, gyd. akušerė ginekologė V. Vasjanova, urologas prof. dr. B. Dainys, Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. S. Čaplinskas, šeimos santykių konsultantas V. Arvasevičius.

Po konferencijų buvo išleisti informaciniai leidiniai mergaitėms ir berniukams, kurie yra platinami Vilniaus miesto mokyklose. Visi leidinių straipsniai buvo rengiami ir derinami su paskaitas skaičiusiais gydytojais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi