Lietuvoje

2017.01.24 14:36

VTEK vadovas R. Valentukevičius atsisako trauktis iš pareigų

BNS, LRT.lt, ELTA 2017.01.24 14:36

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius atsisako trauktis iš pareigų.

„Aš nesijaučiu nė trupučiuko kaltas ir nusižengęs Konstitucijai, įstatymui ar VTEK reglamentui, atsakydamas Seimo narei į jos prašymą paaiškinti, ar ji privalo deklaruoti (interesus), ar neprivalo“, – antradienį žurnalistams Seime sakė R. Valentukevičius.

Jis tvirtino norintis pasitikėjimą pasitikrinti Seime.

„Todėl aš nejausdamas jokios kaltės atsistatydinimą atmetu, ir parašiau prašymą Seimo pirmininkui, kad spręstų mano pasitikėjimo klausimą Seime“, – sakė VTK vadovas.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis antradienį gavo R. Valentukevičiaus raštą, kad jis nepriima parlamento vadovo raginimo atsistatydinti, BNS informavo Seimo vadovo patarėja Dalia Vencevičienė.

VTEK vadovas teigia, kad V. Pranckietis buvo suklaidintas, o jis pats elgėsi pagal įstatymus. Anot R. Valentukevičiaus, jeigu savo noru atsistatydintų iš pareigų, jis pakenktų savo reputacijai, nes sudaryti prielaidas manyti, kad nesilaikė įstatymų.

Viktoras Pranckietis. BNS nuotr.

Seimo pirmininkas praėjusią savaitę paragino R. Valentukevičių trauktis iš pareigų, nes šis priėmė vienasmenį sprendimą, jog parlamentarė Greta Kildišienė neprivalėjo deklaruoti, kad naudojasi mamos iš „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu, ir taip pažemino institucijos reputaciją. Tuomet V. Pranckietis minėjo, kad nesulaukęs VTEK vadovo atsistatydinimo pareiškimo, inicijuosiąs jo atleidimo procedūrą.

„Aš nepadariau jokio vienasmenio sprendimo, aš tokių vienasmenių sprendimų, berods, esu minėjęs ir žiniasklaida yra transliavusi, kad esu priėmęs per 200. Klausia Seimo nariai, ar aš privalau tą deklaruoti ar tą, ir aš atsakinėju, tai yra ir elektroniniu paštu, ir telefonu konsultuojama, ir pagaliau raštiškai“, – antradienį Seime žurnalistams teigė R. Valentukevičius.

Jis pabrėžė, kad komisija svarsto kitus dalykus, o dėl įstatymo išaiškinimo nereikia kviesti VTEK narių posėdžio.

„Aš turiu raštą „Dėl išaiškinimo“, tai yra ne sprendimas, ne komisijos, ne kieno nors, o įstatymo išaiškinimas. (...) Tai yra normali praktika“, – tvirtino jis.

„Manau, kad teisingiausias sprendimas bus priimtas Seime. Jeigu bus pareikštas nepasitikėjimas, aš išeisiu ramia sąžine ir užleisiu šias pareigas“, – sakė VTEK pirmininkas.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vadovo kandidatūrą teikia Seimo pirmininkas, o dėl jo paskyrimo ir atleidimo balsuoja visas parlamentas.

V. Pranckietis inicijuos VTEK vadovo atstatydinimo procedūrą

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkui Romui Valentukevičiui nesutinkant pačiam trauktis iš pareigų, Viktoras Pranckietis sako, kad inicijuos jo atstatydinimo procedūrą.

„Dabar jau inicijuosiu tą procedūrą aš ir inicijuosiu pagal tai, kaip Statutas numato – vienas penktadalis, tai yra, 29 pasirašiusieji parlamentarai, arba vienas iš komitetų, arba Seimo valdyba turi tą iniciatyvos teisę“, – antradienį sakė V. Pranckietis.

Jo teigimu, dėl R. Valentukevičiaus Seimas spręs pavasario sesijoje.

Parlamento vadovas nesiėmė atsakyti, ar pakaks parlamentarų balsų nepasitikėjimui R. Valentukevičiumi pareikšti.

„Pagal Statutą reikalingas 71 balsas – tai yra tiek parlamentarų turi balsuoti už nepasitikėjimą arba už pasitikėjimą“, – sakė V. Pranckietis.

Jo nenustebino VTEK vadovo elgsena, „nes žmogus turi naudotis visais teisiniais argumentais, ir tai jo valia“.

E. Gentvilas: VTEK vadovas turi atsistatydinti negaišindamas Seimo

Susikompromitavęs ir savo vadovaujamos institucijos vardą pažeminęs Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius turi nedelsiant atsistatydinti. Tokią savo poziciją pranešime spaudai išdėsto antradienį su VTEK vadovu susitikusi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija.

„VTEK pirmininko vadovaujamos komisijos darbas ne kartą parodė, kad laimi ne etika ar moralė, o kažkieno partiniai interesai. Tą pamatėme ir rezonansinėje istorijoje dėl Seimo narės naudoto „Agrokoncerno“ automobilio, kai VTEK vadovas priėmė vienasmenius išteisinančius sprendimus ir atsisakė pradėti tyrimą.

Pribloškia tai, kad VTEK vadovas iki šiol rezonansinius įvykius vadina rutininiais ir nemato savo atsakomybės. Akivaizdu, kad Komisijos pirmininkas dabar turi kuo greičiau pasitraukti iš pareigų, netempiant laiko ir nesidangstant Seimu. Problemas sukėlė ne Seimas, o pats VTEK pirmininkas, kuris turi įteikti atsistatydinimo pareiškimą“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas.

Eugenijus Gentvilas. BNS nuotr.

Liberalas pabrėžia, kad VTEK pirmininkas siekė klaidinti visuomenę aiškindamas, kad Komisijos nebuvo prašoma ištirti „Agrokoncerno“ automobilio nuomos aplinkybių.

„O VTEK vadovo pareiškimai apie tai, kad jis vienas sprendžia, pradėti ar nepradėti tyrimo dėl politikų interesų, labai primena Kremliaus retoriką ir Stalino laikus. Tai įrodo, kad Komisijos pirmininkas negerbia savo kolegialios institucijos darbo, esminių demokratijos principų ir nesiorientuoja, kokioje valstybėje gyvena“, – sako E. Gentvilas.

Siūlė depolizuoti

Liberalai dar 2016 m. lapkritį pasiūlė imtis konkrečių priemonių ir depolitizuoti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos veiklą. Liberalų manymu, Komisiją turi sudaryti teisininkai profesionalai, nevyriausybinių organizacijų skaidrumo ir etikos ekspertai. VTEK sudėtyje turi nebelikti valdžios institucijų skiriamų atstovų.

Atsižvelgiant į liberalų siūlomas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymo pataisas, po du kandidatus į VTEK narius Seimui turėtų teisę teikti Teisėjų taryba ir Lietuvos teisininkų draugija, vieną kandidatą – viešosios įstaigos „Transparency International“ Lietuvos skyrius. Iki šiol į VTEK narius po vieną kandidatą siūlydavo šalies prezidentas, Seimo Pirmininkas, ministras pirmininkas, Teisėjų taryba ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas.