Lietuvoje

2017.01.23 15:25

Prieš neįgalią nepilnametę psichologinį smurtą galbūt naudojusi darbuotoja palieka darbą

BNS 2017.01.23 15:25

Prieš neigaliąją psichologinį smurtą galbūt naudojusi savivaldybės specialiojo ugdymo įstaigos „Aidas“ darbuotoja pirmadienį atleista iš darbo.

Savivaldybės atstovai atlieka tyrimą globos namuose ir neatmeta, kad gali būti baudžiami ir į įvykį nereagavę pedagogai.

Kaip žurnalistams sakė įstaigos direktorė Janė Martinkėnaitė, jos sprendimu nepilnametę neįgalią globotinę plūdusi auklėtojos padėjėja buvo atleista dar penktadienį.

„Darbuotoja visai nepanoro aiškintis. Tik sužinojusi penktadienį priėmiau sprendimą ir pritaikiau jai straipsnį už šiurkštų darbo drausmės pažeidimą ir atleidau ją penktadienį. Šiandien labai anksti iš ryto darbuotoja atėjo, susipažino su įsakymu, pasirašė dokumentuose, pasiėmė savo asmeninius daiktus ir išėjo“, – teigia J. Martinkėnaitė.

Anot jos, vidurinį išsilavinimą turinti O.P. įstaigoje dirbo 15 metų ir su pensiono auklėtiniais dirbo tik pastaruoju metu – anksčiau ji darbavosi skalbykloje, atliko kitus pagalbinius darbus. Iki šiol dėl jos elgesio, anot J. Martinkėnaitės, jokių nusiskundimų nebuvo.

Informacijos apie galimą psichologinį smurtą prieš nepilnametę gauta penktadienį – už socialinius reikalus atsakingas vicemeras Gintautas Paluckas savo „Facebook“ tinklo paskyroje pasidalino „Vilniaus energijos“ operatorės įrašytu pokalbiu, kuriame girdimi necenzūriniai žodžiai, užgaulios replikos ir vaiko verksmas. Po atlikto tyrimo savivaldybės atstovai nustatė, kad įraše girdima specialiojo ugdymo įstaigos „Aidas“ darbuotoja O.P.

„Ji labai išgyveno visą tą situaciją, ji man yra parašiusi žinutę, kad labai atsiprašo visos bendruomenės dėl to, kas įvyko (...). Aš atsakiau, kad būtų gražu viešas atsiprašymas“, – pridūrė direktorė.

Įstaigoje pirmadienį apsilankęs meras Remigijus Šimašius aiškino, jog yra „sunkiai tikėtina“, jog tai yra tik pirmas toks atvejis ir kad anksčiau psichologinis smurtas įstaigoje nebuvo naudojamas. Šiuo metu informaciją dar aiškinasi policija. Meras neatmeta, kad policijai net ir nusprendus nepradėti ikiteisminio tyrimo, savivaldybė gali pasiūlyti taikyti drausminę atsakomybę ir dar vienai pedagogei, kuri stebėjo įvykį ir į jį nesikišo. Nei pensiono vadovė, nei politikai kol kas neįvardija, kas yra ši pedagogė.

„Akivaizdu, kad situacija nedovanotina, moteris, kuri rėkė vaikui, kuri taikė psichologinį smurtą, ji yra atleista iš darbo jau už etikos pažeidimus. Be jokios abejonės, bus tiriama ir įstaigos visa veikla, atmosfera – šiandien sudaryta grupė ir tyrimas pradėtas. Bent jau man sunkiai atrodo istorija, kad „niolika“ metų buvo viskas gražu, idealu, nesimatė jokių skundų, nieko, o tai yra pirmas atvejis, kai įvyko, pirmas įrašas ir jis eteryje“, – žurnalistams sakė R. Šimašius po susitikimo su įstaigos vadove.

R. Šimašius sako, kad netoleruotų situacijos, jog už nusižengimą atleista moteris įsidarbintų kitoje panašioje įstaigoje, tačiau, ar tai bus užtikrinama, nedetalizavo. Vilniaus vadovas taip pat neabejojo, kad net ir nesant fizinio smurto žymių, teisėsauga turėtų imtis ikiteisminio tyrimo, nors praktika rodo, kad tam yra mažai vilčių.

„Kad neturi galimybės ir teisės tas žmogus vėl dirbti su vaikais, bent jau kol nepraėjo ilgus metus trunkančios reabilitacijos pats, bent jau man yra visiškai akivaizdu. Klausimas, kaip apskritai vertintinas tas dalykas. Man atrodo, kad tai yra smurtas (...), žinau praktiką, kad dažniausiai tyrimai yra neatliekami, bet man atrodo, kad jie turi būti pradedami, turi būti tiriama“, – teigė meras.

R. Šimašius kol kas nesvarsto imtis radikalesnių priemonių, pavyzdžiui, stebėjimo kamerų diegimo tokiuose centruose: „Man atrodo, šiuo atveju, ne kamerų stoka yra problema, bet žmogiškų santykių valdymas ir suvaldymas“.

J. Martinkėnaitė savo ruožtu tikina, kad psichologinė atmosfera pensione yra gera, tokio incidento, anot jos, niekada nėra buvę, o tokiu kolegės elgesiu daugelis darbuotojų, anot jos, buvo šokiruoti. Pati nepilnametė, anot jos, nebuvo pajėgi objektyviai paaiškinti situacijos dėl neįgalumo. Neįgalioji šiandien nebuvo ugdymo centre. Pasak J. Martinkėnaitės, gautas paaiškinimas, kad mergaitė išsigando policijos, nes penktadienį po incidento „ji bijo, kad jos neišvežtų, nes policija ją detaliai apžiūrėjo“.

Įstaigos vadovė sakė įtarianti, kuri pedagogė buvo kartu, tačiau kol kas ji akivaizdžiai neprisipažino. Tad dėl galimų nuobaudų bus sprendžiama sulaukus jos pasiaiškinimo.

„Kita mokytoja, be abejo, turėjo tuoj pat sudrausminti, pranešti man (...), bet kad to neįvyko, tikrai svarstysime ir skirsime atitinkamą nuobaudą“, – sakė ji.

Atlikus mergaitės medicininę apžiūrą, fizinio smurto nebuvo nustatyta.

Savivaldybės atstovai kalba ir apie dar vieną incidentą, įvykusi socialinės globos namuose „Gilė“. Savaitgalį socialiniuose tinkluose paplito ir nepilnametės peiliu sužalotomis rankomis nuotrauka, kuria dalijosi politikai ir žinomi visuomenės veikėjai.

Sostinės vicemeras Gintautas Paluckas informavo, kad penkiolikmetė yra linkusi į smurtą – su ja savivaldybės įstaigose dirbama jau trejus metus.

„Yra ne vienas atvejis, kai mergaitė smurtavo prieš savo grupės drauges ir yra dirbama tiek su psichologu, tiek su Vaiko raidos centru, tos problemos yra sprendžiamos“, – sakė jis.

Anot vicemero, tai yra pirmas kartas, kai paauglė žaloja save. Jis sako, kad šiuo metu atliekamas tyrimas, ar dėl incidento galėjo būti kalti ir „Gilės“ darbuotojai.