Lietuvoje

2017.01.20 18:46

J. Olekas iš Vašingtono prieš D. Trumpo inauguraciją: žmonės susirinko į neeilinį šalies įvykį

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2017.01.20 18:46

Amerikoje laikomasi tradicijos, kad į prezidentų inauguracijos iškilmes Vašingtone užsienio šalių vadovai arba atstovai nekviečiami, nes tai – šventė, skirta tik amerikiečiams. Tačiau 45-ojo JAV prezidento Donaldo Trumpo inauguracijoje vienas Lietuvos valdžios dalyvaus. Tai buvęs krašto apsaugos ministras, Seimo narys, socialdemokratas Juozas Olekas.

Eksministras išvyko į Vašingtoną dalyvauti NATO parlamentinės asamblėjos Gynybos ir saugumo komiteto posėdyje. Penktadienį per posėdžio pertrauką visiems posėdžio dalyviams buvo suteikta galimybė prie Kapitolijaus, kuriame prisieks D. Trumpas, dalyvauti inauguracijos iškilmėse.

„Ypač daug žmonių nesimato. Maniau, kad bus didesnė grūstis. Yra ir vienas kitas protestuotojas. Bet ką gi, žmonės susirinko į neeilinį šalies įvykį, nors iškilmės – pakankamai santūrios“, – dalijosi su LRT.lt savo įspūdžiais J. Olekas.

Ar D. Trumpo inauguracijoje dalyvaus kas nors iš Amerikos lietuvių, jis sakė nežinąs, nes į Vašingtoną atvyko tik ketvirtadienio vakarą ir su niekuo iš tautiečių nesuspėjo pabendrauti.

Prieš vykstant į inauguraciją, pasak eksministro, visų NATO parlamentinės asamblėjos Gynybos ir saugumo komiteto posėdžio dalyvių buvo paprašyta paisyti aprangos protokolo reikalavimų ir neturėti jokių nereikalingų daiktų, kad būtų kuo greičiau ir sklandžiau atlikta patikra. Saugumas Vašingtone ypač sustiprintas.

Kalbėdamas apie nuotaikas svarbiame NATO renginyje, J. Olekas sakė, kad, bendraudamas su kolegomis iš kitų NATO narių šalių, pajuto šiokį tokį laukimą, tačiau visi nusiteikę bendromis pastangomis tvirtinti šios organizacijos vienybę ir visi tiki, jog pastangos bus vaisingos.

Paklaustas, ar bus kalbama ir apie Baltijos šalių saugumą, J. Olekas atkreipė dėmesį, kad šeštadienį bus diskutuojama ir pristatoma JAV pozicija NATO atžvilgiu prezidento D. Trumpo valdymo laiku.

„Aš iš Lietuvos atvežiau žinią, kad mums labai svarbu stiprinti transatlantinį ryšį ir pasirengti priimti sąjungininkus. Taip pat mes kviečiame JAV dalyvauti Baltijos šalių, ypač – Lietuvos gynyboje“, – pabrėžė J. Olekas.

Jis patikino, kad jau šių metų vasarį į mūsų šalį atvyks pirmieji Vokietijos kariai su karine technika, o iki metų vidurio – visa tarptautinio bataliono grupė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.