Lietuvoje

2017.01.20 21:51

R. Karbauskis: G. Kildišienė pirmadienį atsisakys mandato

Liepa Želnienė, Šarūnas Černiauskas, 15min.lt, ELTA2017.01.20 21:51

Lenda dar viena yla iš Gretos Kildišienės biografijos maišo. 15min šaltinių duomenimis, Seimo narė 2005 m. apvogė savo tuometinę darbovietę. Nei apie darbovietę, nei apie padarytą nusikaltimą G. Kildišienė niekada neskelbė – nei kandidatuodama į Seimą, nei dabar. Partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis 15min pranešė, kad pirmadienį G. Kildišienė atsisakys Seimo narės mandato.

15min žiniomis, 2006 m. vyko ikiteisminis tyrimas dėl vienoje įmonėje administratore dirbusios Gretos Mikalauskaitės (dabar – Kildišienės) veiklos. Tyrimo metu nustatyta, kad 2005 m. rudenį ji su bendrininke pasisavino daugiau nei 1,3 tūkst. litų iš savo darbovietės. Suma nedidelė, o ir nusikaltimo autorė prisipažino. Tiesa, tik antruoju bandymu.

15min žiniomis, G. Kildišienė iš pradžių savo kaltę neigė, bet vėliau patvirtino paėmusi įmonės seifo raktus ir su bendrininke pasisavinusi grynuosius. Ikiteisminis tyrimas nutrauktas, nes G. Kildišienė grąžino pinigus ir oficialiai susitaikė su darbdaviu. 15min žiniomis, Panevėžio miesto apylinkės teismas sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą patvirtino 2007 m. pavasarį.

Oficialiai G. Kildišienė teistumo neužsidirbo, tad įstatymas jos neįpareigojo apie šią dėmę biografijoje informuoti kandidatuojant į Seimą. Ar tokios informacijos nutylėjimas atitinka Ramūno Karbauskio akcentuojamos sąžiningos politikos normas – jau kitas klausimas. Beje, oficialioje biografijoje G. Kildišienė nurodo, kad 2005–2008 metais ji dirbo ir mokėsi Didžiojoje Britanijoje. Apie darbą įmonėje, iš kurios pasisavinti pinigai, nėra nė žodžio.

Generalinė prokuratūra: tyrimas „nutrauktas susitaikius“

Dėl informacijos apie galimą G. Kildišienės nusikalstamą veiką 15min kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Prokurorai patvirtino, kad tyrimas dėl turto pasisavinimo tikrai vyko. „Atsakydami į Jūsų paklausimą patvirtiname, kad 2006 m. pradžioje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 183 str. 1 d. – dėl svetimo turto pasisavinimo iš juridinio asmens“, – teigiama 15min atsiųstame Generalinės prokuratūros komentare.

Tyrimo nutraukimo aplinkybių prokurorai nedetalizuoja. Tik patvirtina, kad 2007 m. teismo patvirtintu nutarimu „tyrimas buvo nutrauktas kaltininkui ir juridinio asmens atstovui susitaikius“.

Ramūnas Karbauskis: „Ji atsisakys mandato“

Po šios žinios paviešinimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis 15min pranešė, kad G. Kildišienė pirmadienį atsisakys parlamentarės mandato.

„Valstiečių“ frakcijos seniūnas pripažino, kad tai G. Kildišienė padarys jo paraginta, tačiau pridūrė manantis, kad taip galvoja ne jis vienas. „Labai gaila, kad viena istorija, kuri nieko bendra neturėjo su kažkokiais pažeidimais gulė ant kitos istorijos, kurioje čia sunku komentuoti kažką. Tai yra žmogaus praeitis, bet visa kartu daro situaciją, kai nebeįmanoma mums dirbti Seime ir išlaikyti pasitikėjimą tą kolegų“, – teigė R. Karbauskis.

„Ji nuo nieko nieko nenuslėpė, kaip suprantu situaciją, tai teistumo nėra lyg, reiškia informacija apie teistumą nenuslėpta, bet paprasčiausiai nenoriu daugiau net komentuoti. Tokia yra informacija – Seimo narė pirmadienį pateiks savo atsistatydinimo pareiškimą“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Jis abejojo, ar G. Kildišienė liks Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nare.

„Manau, kad ne, nes tikriausiai tie pareiškimai bus kartu“, – teigė R. Karbauskis.

Partija nieko nežinojo

Nei su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininku R. Karbauskiu, nei su Seimo nare G. Kildišiene penktadienį nepavyksta susisiekti. Tuo tarpu kiti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariai ragina politikę pačią atsakyti į visus iškylančius klausimus.

Šios frakcijos atstovas Povilas Urbšys tikina nieko apie G. Kildišienės vagystę nežinojęs. Pasak jo, politikei atėjo laikas suvokti, kad ji tapo parlamentare ir nebesislapstyti.

„G. Kildišienė turi pati asmeniškai paaiškinti visuomenei kilusias abejones dėl jos reputacijos. Ji jau turi suvokti, kad tai nebėra jos asmeninis reikalas. Tai liečia, visų pirma, visą frakciją ir jos narius. Dabar mes ką darome, tai komentuojame, ką ji pasako. Atsiranda vis dar papildomų faktų. Ar jie teisingi, ar ne, ji turi komentuoti, ji turi paaiškinti, patvirtinti ar paneigti“, – sakė P. Urbšys.

Kitaip, pasak Seimo nario, atrodo, jog Seimo narė vengia kalbėti viešai, kad apie ją nebūtų sužinoma kas nors nauja, kad jai nebūtų užduoti nauji klausimai. „Mes negalime tapti, frakcija, Seimas, vieno asmens įkaitu“, – sakė P. Urbšys. Jis neskubėjo vertinti, ar G. Kildišienei jau laikas atsisakyti parlamentarės mandato, nes teisiškai jos nuodėmės nėra pažeidimai, tačiau jis pabrėžia, kad politikui keliami kiti reikalavimai. „Teisiškai atrodytų, kad viskas pagrįsta. Bet, kas yra teisėta, tai nereiškia, kad yra teisinga“, – sakė jis. Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstovė spaudai Dalia Vencevičienė 15min penktadienio vakarą sakė, kad jam ši žinia buvo naujiena.

„Pirmininkui tai buvo naujiena. Jis teigė, kad gerai, kaip asmens, ponios Kildišienės nepažinojo. Pamatyti ją turėjo galimybę tik po rinkimų, nes ji buvo išrinkta vienmandatėje. Pirmininkas sako, kad jam neteko daug su G. Kildišiene bendrauti, nes ji dažnai nesirodydavo partijos aktyve“, – kalbėjo D. Vencevičienė. Pasak jos, V. Pranckietis kol kas nekomentuoja G. Kildišienės galimai padaryto nusikaltimo, nes nėra matęs tai patvirtinančių dokumentų. „Patys minimi asmenys apie tai nėra kalbėję. Jam tai yra staigmena“, – pridūrė D. Vencevičienė.

Anot jos, Seimo pirmininkas ketina išklausyti ir G. Kildišienę ir paprašyti teisėsaugos institucijų su byla susijusių dokumentų.

Prancūzijos ambasada patvirtina: G. Kildišienės mama gavo pinigų dėl legione tarnavusio sūnaus mirties

G. Kildišienės brolis tarnavo Prancūzijos svetimšalių legione ir mirė tarnybos metu, o jo mama iš draudimo gavo apytiksliai tą pinigų sumą, kuri ir buvo įvardyta Povilo Urbšio – apie 30 tūkst. eurų, naujienų agentūrai ELTA patvirtino Prancūzijos ambasada Lietuvoje.

Prancūzijos ambasados Lietuvoje spaudos atašė Sami Fisekas patvirtino, kad žodžiai, jog G. Kildišienės brolis tarnavo Prancūzijos legione yra tiesa, kaip ir tiesa yra tai, kad jis mirė tuo metu, kai dar galiojo jo kontraktas.

Taip pat, pasak jo, tiesa yra tai, kad motina gavo karinio draudimo išmoką, kurios suma yra „daugmaž tokio dydžio, kurį ir įvardijo ponas Urbšys“.

Ketvirtadienį buvo paviešinti G. Kildišienės naudoto automobilio įsigijimo duomenys. Portalas „Delfi“, kuris turėjo galimybę susipažinti su sutartimis, paskelbė, kad automobilį iš „Agrokoncerno“, kurio vienas iš akcininkų yra R. Karbauskis, išperkamosios nuomos būdu buvo įsigijusi parlamentarės mama Vladislava Mikalauskienė.

Nurodoma automobilio kaina – 39 tūkst. eurų plius 8 190 eurų pridėtinės vertės mokesčio. Pirkėja įsipareigojo sumokėti 3 proc. metines palūkanas nuo faktiškai neapmokėtos sumos.

Sutartis esą sudaryta 2016 m. vasario 9 d. Iki šiol p. Mikalauskienė jau yra sumokėjusi 22 tūkst. eurų, mokėdama po 1 000 eurų per mėnesį, įskaičiuojant 5 000 eurų avansą.

Sutarties pabaigos data turėjo būti 2021 m. vasario 10 d., bet, advokato Evaldo Valčiuko teigimu, sutartis jau yra nutraukta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.