Lietuvoje

2015.09.08 13:45

V. Adamkus: Lenkijai bus sunku būti regione lydere be gerų santykių su Lietuva

ELTA 2015.09.08 13:45

Lenkija tampa Vidurio ir Rytų Europos lydere, bet jos lyderystė nebus tikra be gerų santykių su Lietuva. Tai penktadienį Varšuvoje pareiškė kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Jis kalbėjo pristatant pranešimą apie dviejų tautų požiūrį į viena kitą.  

Lenkija tampa Vidurio ir Rytų Europos lydere, bet jos lyderystė nebus tikra be gerų santykių su Lietuva. Tai penktadienį Varšuvoje pareiškė kadenciją baigęs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus. Jis kalbėjo pristatant pranešimą apie dviejų tautų požiūrį į viena kitą.

Plačių sociologinių tyrimų rezultatais grindžiamas pranešimas „Šalia. Lenkų ir lietuvių požiūris į vieni kitus“ buvo parengtas profesoriaus Bronislawo Geremeko fondo iniciatyva.

V. Adamkus savo kalboje pacitavo B. Geremeko žodžius, kad „Lietuvos nepriklausomybė yra Lenkijos demokratijos garantas“.

„Lenkija tampa Vidurio ir Rytų Europos regiono lydere, todėl suprantamos jos ambicijos prisijungti prie didelių ir įtakingų valstybių klubo. Bet Lenkijos lyderystė regione nebus tikra be gerų santykių su Lietuva“, – pabrėžė kadenciją baigęs prezidentas.

V. Adamkaus nuomone, „tautinių mažumų problemas galima ir net reikia kruopščiai ištirti, be didelių emocijų“.

Jis pareiškė viltį, kad „pastaruosius nesusipratimus nulemia ne šalių užsienio politika ar noras eiti skirtingomis kryptimis“. „Visada maniau, – pareiškė V. Adamkus, – kad ne tik populiarus kino herojus Jamesas Bondas, bet ir diplomatai niekada nesakys „niekada”, nes tai jau ultimatumų sritis.“

„Galbūt, – svarstė V. Adamkus, – mūsų santykiai pasirodė esantys gana sausi todėl, kad, kaip rodo sociologiniai tyrimai, mes neįstengėme pažinti vieni kitų?“. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad daugelį nesusipratimų nulemia būtent „nežinojimas ir nesupratimas“.

V. Adamkus paragino „padaryti galą kivirčams ir kartu ieškoti atsakymo į visus klausimus, jeigu mums rūpi mūsų tautų ir valstybių gerovė“.

Pasak pranešimo autorių, „lenkai ir lietuviai paviršutiniškai pažįsta vieni kitus, o žinios apie kaimyninę šalį yra palyginti negilios“. „Stulbina kontaktų tarp Lenkijos ir Lietuvos gyventojų disproporcija. Lietuvių kontaktai su Lenkija yra dažnesni nei lenkų su Lietuva“, – konstatuoja jie.

Pranešimo duomenimis, kas antras lietuvis bent kartą lankėsi Lenkijoje, o į Lietuvą kada nors buvo atvykę tik 9 procentai lenkų.

43 procentai lenkų ir 46 procentai lietuvių nejaučia kitai tautai nei priešiškumo, nei simpatijos. Bet lenkai kur kas palankiau nusiteikę lietuvių atžvilgiu nei lietuviai lenkų: 44 procentai lenkų jaučia simpatiją lietuviams, o štai lenkams simpatizuoja tik kas ketvirtas lietuvis.

51 procentas lenkų abiejų šalių santykius apibūdina kaip gerus, o net 48 procentai lietuvių mano, kad šie santykiai yra blogi.

58 procentai lenkų ir 57 procentai lietuvių įsitikinę, kad santykiai su kaimynine šalimi jų valstybei yra svarbūs, bet ne prioritetiniai.