Lietuvoje

2017.01.20 13:15

Eisena „Sister March Vilnius“ bandys atkreipti dėmesį į smurto problemą šalyje

Šeštadienį Vilniuje organizuojama eisena „Sister March Vilnius“, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į smurto problemą šalyje, kalbėti apie vaikų bei moterų teises. Kaip rašoma pranešime spaudai, eisena prasideda 12 val. – bus žygiuojama nuo vyriausybės (V. Kudirkos aikštės) iki Seimo.

Prisijungti prie iniciatyvos pakviestos įvairios moterų bei vaikų teises ginančios organizacijos, asociacijos, centrai, taip pat šeimos su vaikais – visi, kurie neabejingi smurto problemai. Smurtas prieš moteris, agresyvus elgesys su vaikais yra viena iš pagrindinių visuomenės sveikatos problemų ir žmogaus teisių pažeidimų – siekiama dar kartą paskatinti visuomenę netoleruoti smurtinio elgesio.

Prie iniciatyvos prisijungęs gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras Dainius Pūras pabrėžia, bet koks smurtas yra nepateisinamas ir žalingas. Pasak jo, šiuo metu priklausomybė nuo smurto kultūros yra pati didžiausia grėsmė žmonijos raidai.

„Sovietmečiu klestėjo prievartos kultūra, primesta totalitarinės okupacinės valdžios. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, jau 26 metai turime puikią galimybę išsivaduoti iš nelemtų tradicijų, kurios mus laiko smurto kultūros įkaitais. Puikiai yra žinoma, kad valstybė ir piliečiai turi siekti to, kad kiekvienas žmogus – tiek vaikas, tiek suaugęs – Lietuvoje būtų gerbiamas, kad nebūtų toleruojamas bet koks smurtas. Deja, šiomis galimybėmis kol kas Lietuva nepasinaudoja.

Visuomenėje iki šiol yra daug pasipriešinimo geriausioms pasaulio patirtims, kaip iš prievarta grįstų santykių pereiti prie santykių, kurie yra grįsti tarpusavio pagarba ir atsakomybe. Kartais net atrodo, kad lietuviai patys nori likti visuomene ir tauta, kurioje klesti smurtas. Niekada nevėlu atsisakyti tokių žalingų tradicijų“, – teigia D. Pūras.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė sako, kad didžiausia problema yra ta, kad daugelis suaugusiųjų iki šiol mano, jog vaiko mušimas yra efektyvus auklėjimo būdas.

„Bausmė, ypač fizinė, nemoko vaiko teisingai elgtis, o priešingai – žaloja jo fizinę ir psichinę sveikatą. Privalome garsiai kalbėti apie tai, kaip svarbu išvengti smurtu paremto vaikų auklėjimo. Kuo daugiau apie tai kalbėsime, tuo didesnė tikimybė, kad mus išgirs ir susivoks tie, kurie yra linkę vaiką bauginti, jį mušti. Vaiko auklėjimas pirmiausia turi būti pagrįstas bendradarbiavimu, o ne besąlygišku paklusnumu. Aš manau, kad draudimas naudoti fizinę jėgą prieš vaiką privalomas. Vaikai neturi būti smurto šeimoje liudytojai. Šiandien ypač svarbu kalbėti apie mergaites – juk jos užaugusios bus mamos, vaikams perduos savąją patirtį, rodys jiems pavyzdį“, – sako E. Žiobienė.

Eiseną Vilniuje organizuoja „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokykla – organizacijos, kurios jau ne vienerius metus aktyviai įgyvendina socialinį projektą „Tvirta mergaitė“. Tokiu būdu aktyviai pasisakydamos smurto prieš moteris ir vaikus temomis. Pasak steigėjos dr. Austėjos Landsbergienės, gyvenimo be smurto principai turėtų būti artimi kiekvienai ugdymo įstaigai.

„Kadangi eisena yra eisena už žmogaus teises, akcentų ir interpretacijų gali būti įvairių, tad mums norėjosi konkretizuoti. Kadangi esame švietimo organizacija, konkrečiai savo dalyvavimu pasisakome už vaikų bei moterų gyvenimą be smurto, kurio Lietuvoje šiandien tiesiog yra per daug“, – teigė dr. A. Landsbergienė.

„Sister March Vilnius“ idėja įkvėpta renginio „Women`s March“ (angl. Moterų eitynės), kurio organizavimas prasidėjo JAV. Sausio 21 dieną eisena organizuojama ne tik Vašingtone, bet ir daugelyje kitų valstijų, taip pat ir Kanadoje, Meksikoje, Australijoje, N. Zelandijoje, Europoje.