Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.20 14:42

D. Bradauską skandina STT įrašytas pokalbis su R. Kurlianskiu

Artimiausiu metu Finansų ministerija žada paskelbti nušalintojo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo Dainoro Bradausko tarnybinių pažeidimų tyrimo išvadas. Taip pat žadama paviešinti pokalbius, kurie gali užkirsti kelią D. Bradauskui likti savo pareigose.

15min sužinojo pagrindines įrašytų pokalbių detales. Redakcijos žiniomis, D. Bradauskas, kalbėdamasis su koncerno „MG Baltic“ viceprezidentu Raimundu Kurlianskiu, šiam rodo itin didelį palankumą.

Gyrėsi pažintimis su politikais

Pokalbių metu, be kitų temų, R. Kurlianskis su D. Bradausku kalba apie vienos iš „Vilniaus prekybos“ įmonių restruktūrizaciją. Aptarinėjama, kokias išvadas turėtų pateikti VMI. Už tai žadama politinė parama, minimos konkrečių politikų pavardės.

D. Bradauskas į R. Kurlianskio prašymus reaguoja keistai. Jį galinčio sukompromituoti pokalbio tuometis VMI vadovas nenutraukia. Priešingai, jis siūlo pačiam R. Kurlianskiui surašyti, kokių išvadų reikia.

Pokalbio tonas ir turinys verčia galvoti, kad R. Kurlianskis daro itin didelę įtaką D. Bradauskui, o šis linkęs nuolaidžiauti. Besikalbant skamba tokios D.Bradausko frazės kaip: „Jūsų priešai – mūsų priešai!“

Pokalbis įrašytas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). Ji pernai pavasarį sulaikė R. Kurlianskį bene garsiausioje pastarųjų metų korupcijos byloje, kai iš jo 90 tūkst. eurų grynaisiais paėmė buvęs Liberalų sąjūdžio vadovas ir Seimo narys Eligijus Masiulis.

V. Šapoka. BNS nuotr.

15min kreipėsi į finansų ministrą Vilių Šapoką prašydama pakomentuoti D.Bradausko pokalbio detales.

„Tikrai negaliu. Tai padarysime visiems vienu metu. Tyrimas artėja į pabaigą. Artimiausiu metu planuojame pristatyti išvadas. Jeigu spėsime, jas pristatysime penktadienį. Jeigu ne, tada pirmadienį“, – teigė jis.

Tik rodė palankumą?

15min susisiekė su D. Bradausku, kuris teigė, kad pokalbis vykęs seniai, todėl jo detalių neprisimenantis:

„Pokalbio tikrai neprisimenu. Su Kurlianskiu mes nesame draugai, bet jį pažįstu nuo studijų metų. Praėjo daug laiko. Nepamenu visų mūsų susitikimo aplinkybių, kaip susitikome, kaip susitarėme pasikalbėti.

Kurlianskis atstovavo žiniasklaidos grupei, todėl man su juo rūpėjo palaikyti gerus santykius. Susitikinėjau ir su 15min, ir su DELFI vadovais. Keitėmės nuomonėmis, bet dabar tų pokalbių tikrai negaliu prisiminti.“

D. Bradauskas prisiminė, kad VMI ruošiama išvada su R. Kurlianskiu galėjo būti aparinėjama, tačiau patikino, kad nieko nežadėjo.

„Dėl kažkokių išvadų galėjo klausti, bet kad aš pažadėčiau ką nors... Čia iš konteksto galima dabar paimti kokią nori frazę. Aš pats jokių išvadų neruošiu.

D. Bradauskas. BNS nuotr.

Kai vyksta privatus pokalbis, tai viena pusė gali nereaguoti arba praleisti pro ausis tiesiog, ką sako kita. Taip pat žodžiai gali būti paimti iš konteksto, kurių tikra reikšmė visai kitokia. Galima labai baisų vaizdą sukurti.

Kalbėdamas su visais žiniasklaidos atstovais rodžiau mandagumą, palankumą. Kurlianskis įtakos nedarė, net draugai ar bičiuliai nebuvom. Taip, tiesioginis bendravimas buvo, nes žmogų prisiminiau iš seniau.“

Paklaustas apie R. Kurlianskio žadėtą politinę paramą, D.Bradauskas prisiminė, kad pokalbio metu pašnekovas vardijo politikus, kuriems gali daryti įtaką.

„Kiek pamenu, Kurlianskis gyrėsi savo ryšiais su politikais. Taip, buvo vardijamos jų pavardės. Jeigu iš to daroma išvada, kad čia parama yra, tai ką čia komentuoti. Kokios man paramos reikia? Esu paskirtas, turiu kadenciją. Kam ta politinė parama?

Juo labiau kad tuo pat metu VMI pradėjo tikrinti politikus. Galiu tiek pasakyti – kaip VMI dirbo su „MG Baltic“, „VP Market“, politikais ir kas dabar bandoma nupiešti, yra visiškai priešingi dalykai“, – sakė šiuo metu nušalintas VMI vadovas.

Žada gintis

Pasak jo, kaip tik šiuo metu vyksta „MG Baltic“ ir su jais susijusių asmenų patikrinimai. Tai pat ir „Vilniaus prekybos“ grupės patikrinimas eina į pabaigą.

„Kodėl būtent tuo metu esu nušalinamas? Kai yra pats įkarštis ir, kiek žinau, yra ruošiamasi priskaičiuoti nemažas sumas“, – kalbėjo D. Bradauskas.

15min šaltinių duomenis, šiuo metu VMI vykdo „MG Baltic“ prezidento Dariaus Mockaus asmeninį mokestinį tyrimą. Jis pradėtas pernai birželio mėnesį. Tikrinamas ne tik jis, bet ir kiti koncerno akcininkai. Vieno iš jų tyrimas jau perėjo į griežčiausią kontrolės procedūrą - patikrinimą.

D. Bradauskas patikino, kad su teisininkais tarsis, jei jam bus skirta kokia nors nuobauda, tačiau neatmetė, kad po tokio triukšmo gali netekti pareigų:

„Dėl tų susitikimų galiu pasakyti tik tiek, praėjo daug laiko, daug ko nepamenu, bet jei reikėtų, juos pakartočiau ir dabar. Nematau tame nieko blogo.

Nesu davęs jokių pažadų veikti vienos ar kitos grupės naudai. Nežinau, kodėl mane reikėtų šalinti iš pareigų.

Man aišku, kad toks siūlymas gali būti. Tokie dalykai ne šiaip sau prasideda. Reikės tartis su teisininkais, jeigu taip atsitiks. Su jais tarsiuosi dėl bet kokios nuobaudos.“

Anksčiau kalbėjo apie spaudimą

Beveik prieš dvi savaites D. Bradausko atmintis buvo geresnė. „Laikas siekia 2015 metus, kai aš buvau susitikęs du kartus su R. Kurlianskiu. Tuomet dar nevyko jo atžvilgiu jokie tyrimai, nebuvo jokios korupcinės bylos ir t.t.“, – tuomet 15min teigė D. Bradauskas.

„Aišku, aš informacijos jokios neatskleidžiau. Nieko nepažadėjau, nors galbūt kažką jie įsivaizdavo“, – pirmą susitikimą su R. Kurlianskiu nupasakojo D. Bradauskas.

Jis tvirtino ne tik neprotegavęs „MG Baltic“, bet ir patyręs spaudimą iš koncerno valdomos žiniasklaidos. „Antrą kartą aš su juo buvau susitikęs po to, kai prasidėjo man spaudimas iš jų žiniasklaidos grupės. Tai buvo [Juozo] Bernatonio namo plytų atvejis. (...) Aš paklausiau, kodėl čia taip yra. Lyg tai mes pasiruošę bendradarbiauti, kaip VMI, su žiniasklaida. Jis man pasiūlė tiktai pasidomėti, kas yra Bernatonis ir kodėl čia taip vyksta. Aišku, tas nieko nesako“, – tęsė D. Bradauskas.

„Antras susitikimas su R. Kurlianskiu įvyko mano iniciatyva, nes tada pradėjo LNK, alfa.lt mano atžvilgiu šmeižto kampaniją dėl Bernatonio (buvusio teisingumo ministro Juozo Bernatonio – BNS) namo. (...) Aš norėjau pasiaiškinti, kas vyksta. Tuomet aš mačiau, kad mūsų susitikimas buvo fiksuojamas specialiųjų tarnybų, aš tą pastebėjau. Tada pasakiau: „Gerbiamasis, žinot ką, gal jūs, ponas, likit čia, o aš einu dirbti savo darbų.“ (...) Aš supratau, kad yra fiksuojama, bet neaiškinsiu, kaip tai vyksta, galiu peržengti ribas ir kolegos gali įsižeisti“, – kaip pranešė BNS, spaudos konferencijoje VMI sakė D. Bradauskas.

Pašnekovas neslėpė sulaukęs R. Kurlianskio klausimų apie senus konkurentus – „VP grupę“. „Žinoma, buvo klausimų apie „VP Market“. Bet aš nieko nežadėjau, jokių dokumentų neperdaviau. Ir iš viso nieko nesu pažadėjęs“, – tvirtino nušalintas VMI viršininkas.

R. Kurlianskis. BNS nuotr.

Gal kalbėjo su savimi?

R. Kurlianskis 15min sakė neturintis, ką komentuoti. Pasak jo, įraše D.Bradauskas gali kalbėtis pats su savimi.

– Ar galėtumėte patvirtinti arba paneigti, kad jūs pokalbio metu prašėte D.Bradausko pateikti išvadą dėl vienos iš „Vilniaus prekybos“ grupės įmonių restruktūrizacijos? Keista, kai vieno koncerno atstovas rūpinasi kitos verslo grupės reikalais?

– Man irgi keista. Neturiu, ką apie tai pasakyti.

– Ar D.Bradauskas jums nėra siūlęs surašyti norimą išvadą, kuri galėtų atsirasti VMI tyrime?

– Nepamenu, žinokit.

– Ar neprisimenate tokių D. Bradausko frazių kaip: „Jūsų priešai – mūsų priešai!“? Ką jos reiškia?

– Suprantu, kad jūs turite įrašą. STT jums tiesiai medžiagą atiduoda. Ko jūs manęs klausinėjate?

– Noriu tik paklausti, kaip vertinti tokį pokalbį?

– Neturiu, ką pasakyti. Jei atvirai, nežinau, ką ponas Bradauskas kam kalbėjo. Jūs turite įrašą, tai nežinau, ar ten aš, ar ne aš, ar jis vienas su savimi kalbasi. Sunku pasakyti.

Domėtis niekada neprašė

„Vilniaus prekybos“ atstovė Diana Dominienė 15min teigė, kad bendrovė niekada neprašė kitų įmonių tarpininkauti bendraujant su VMI. „Mūsų grupėje iškilusius klausimus su bet kokiomis trečiosios šalimis mes sprendžiame patys tiesiogiai“, – teigė ji.

Pernai pavasarį D. Dominienė buvo apklausta STT pareigūnų. Juos domino jos ryšiai su R.Kurlianskiu. Bendrovės atstovė patikino, kad apklausų metu jokio klausimo, susijusio su įmonės ar įmonių restruktūrizavimu bei VMI pažymomis, nebuvo užduota.

„Pačiame akcininkų ginčo įkarštyje grupė sulaukė labai daug įvairių institucijų susidomėjimo, tyrimų ir klausimų, visą informaciją pateikėme tyrimus atliekančioms institucijoms – prokuratūrai ir VMI. Daugelis šių tyrimų jau yra baigti ir jokių pažeidimų nėra nustatyta.

Man nėra žinoma, kad kas nors galėjo rūpintis bendrovės reikalais. Mes nieko neprašėme spręsti mūsų problemų, įskaitant ir poną Kurlianskį.

Kilus akcininkų ginčui ir Mindaugui Marcinkevičiui (su pagrindiniu akcininku Nerijumi Numavičiumi konfliktuojantis smulkusis akcininkas Mindaugas Marcinkevičius, – red. past.) paskleidus gandus, kad nesumokėti šimtai milijonų litų mokesčių, „Vilniaus prekybos“ verslo organizavimo klausimai galėjo būti įdomūs daugeliui verslo grupių ar kitų suinteresuotų šalių, todėl tikrai negalime pasakyti, kodėl ir kokiame kontekste viena ar kita verslo grupė minėjo „Vilniaus prekybą“ ir domėjosi susiklosčiusia situacija grupės viduje.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi