Lietuvoje

2017.01.19 14:20

A. Salamakinas: peršasi mintis, kad ši koalicija – popierinė

„Iki šiol įvyko tik vienas susirinkimas Seimo restorane. Susirinkome, sumuštinių, mišrainės suvalgėme ir išsiskirstėme. O juk dirbant valdančiojoje koalicijoje reikėtų nuolat tartis“, – sako socialdemokratų senbuvis Algimantas Salamakinas. Jo manymu, socdemai turėtų netylėti ir dėl Gretos Kildišienės skandalo ir paviešinti bent jau pareiškimą su savo pozicija. Kai kurie opozicijos atstovai mano, kad socialdemokratams vertėtų trauktis iš koalicijos, tačiau socdemų lyderis Algirdas Butkevičius išvadų daryti neskuba, nors, jei abejonės nebus išsklaidytos, žada su „valstiečiais“ kalbėtis rimtai.   

„Valstiečius“ krečiant G. Kildišienės automobilio nuomos skandalui, koalicijos partneriai socialdemokratai laikosi labai santūriai. Trečiadienį pavakare vykusiame partijos valdybos posėdyje dėl „valstiečių“ skandalo buvo tik pajuokauta ir apsikeista ironiškais vertinimais. Tačiau apie pareiškimą užsiminta nebuvo.

Tačiau kai kurie partijos nariai, kaip A. Salamakinas, neslepia šioje istorijoje matantys korupcijos požymių.

„Mano galva, Seimo narės, „valstiečių“ atstovės Gretos Kildišienės automobilio nuomos iš jos partijos lyderio ir frakcijos Seime vadovo Ramūno Karbauskio įmonės „Agrokoncernas“ istorijoje yra korupcijos požymių“, – LRT.lt tvirtino buvęs ilgametis Seimo Etikos ir procedūrų komisijos vadovas socialdemokratas A. Salamakinas.

Jis taip pat abejojo dabartinės „valstiečių“ ir socialdemokratų valdančiosios koalicijos darbo kokybe bei ateitimi.

„Gal tie mano partijos kolegos, kurie užima tam tikrus postus, mano kitaip, bet iš to, ką matau, peršasi mintis, kad ta koalicija – tik popierinė. Juk iki šiol įvyko tik vienas susirinkimas Seimo restorane. Susirinkome, sumuštinių, mišrainės suvalgėme ir išsiskirstėme. O juk dirbant valdančiojoje koalicijoje reikėtų nuolat tartis, derinti įstatymų ar kitų dokumentų projektus bei veiksmus. Dabar gi neretai „valstiečiai“ sprendimus Seime priima, palaikomi opozicijoje esančių konservatorių ir liberalų“, – kalbėjo A. Salamakinas.

Gudriai sugalvota „pakiša“

Vertindamas informaciją, kad neva tai kažkoks artimas G. Kildišienės giminaitis išperkamosios nuomos būdu iš R. Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ nuomojasi prabangų automobilį, o ji juo naudojasi, A. Salamakinas įžvelgė, jog taip kolegė gauna „pakišą“.

„Įsivaizduokit, mano, kaip Seimo nario, šeimos narys iš kokios nors įmonės geromis sąlygomis nuomojasi butą, o aš kartu su juo tame bute visą kadenciją gyvenu ir vėliau galbūt jį dar už prieinamą kainą įsigyju. Ar ne analogiška situacija su G. Kildišienės automobiliu? Ir kas – tai? Ne kas kita, mano įsitikinimu, kaip tiesioginis Seimo nario papirkimas. Geras modelis. Ir pinigų dėžutėje nešioti nereikia“, – ironizavo A. Salamakinas.

Jis taip pat svarstė, kad būtų sukurtas labai pavojingas precedentas, jei etikos sargai G. Kildišienę išteisintų.

Paklaustas, kaip turėtų elgtis socialdemokratai, kai jų koalicijos partnerius ištiko ir moralinis, ir politinis skandalas, A. Salamakinas teigė manąs, kad partija privalėtų kuo greičiau bent jau pareiškimą paviešinti su savo vertinimu bei pozicija.

Partijos lyderis daryti išvadų neskuba

Su R. Karbauskiu koalicijos sutartį savo parašu patvirtinęs socialdemokratų lyderis, Seimo narys A. Butkevičius kol kas nelinkęs daryti griežtų išvadų dėl partnerius „valstiečius“ krečiančio skandalo: „Turėtų būti pateikta išsami informacija dėl G. Kildišienės automobilio istorijos, o tada bus galima daryti išvadas. Jei abejonės nebus išsklaidytos, teks kalbėtis rimtai“.

Paklaustas, ar socialdemokratai nesvarsto galimybės trauktis iš valdančiosios koalicijos, A. Butkevičius teigė, kad  tokių griežtų pareiškimų daryti nenorėtų.

Liberalas irgi įžvelgia korupciją

„Kuriamas precedentas, kad Seimo nariai aplinkiniais keliais gali naudotis svetimu turtu ir „valstiečiai“ tai toleruoja, akis išpūtę, rėkdami, kad viskas – pagal įstatymus. Kita vertus, juk būtent „valstiečiai“ su R. Karbauskiu priešakyje uždraudė Seimo nariams nuomotis automobilius, bet prieš tai buvo sukurtas modelis būtent G. Kildišienei, kaip nuomotis automobilį. Esą ji nenuomoja automobilio. Ji juo naudojasi per kažkokį paslaptingą tarpininką“, – pastebėjo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Jis, kaip ir A. Salamakinas, mano, kad G. Kildišienės automobilio nuomos istorijoje galima įžvelgti galimą papirkinėjimą. Be to, E. Gentvilas atkreipė dėmesį, kad automobilio nuomos „modelis“ buvo sukurtas būtent G. Kildišienei.

„Juk tą dieną, kai ji ėjo į spaudos konferenciją, jos artimas giminaitis nusprendė nutraukti automobilio nuomos sutartį. Vadinasi, jam tas automobilis iš viso nebuvo reikalingas. Jis buvo skirtas tetai Gretai. Tai – apsimestinis sandoris. Bet tegul jį įvertina mokesčių inspektoriai“, – teigė E. Gentvilas.

Jis nenorėjo imtis misijos patarinėti socialdemokratams, kaip derėtų elgtis tokioje situacijoje, kai koalicijos partneriai „valstiečiai“ nesusitvarko su juos ištikusiu skandalu, bet pastebėjo, kad situacija tokia, kai jau reikėtų daryti išvadas, o galbūt ir trauktis iš koalicijos: „Tikrai nemaniau, kad socialdemokratus ištiks tokia nepavydėtina situacija – juos „valstiečiai“ murkdo ir net nesikalba. Man atrodo, kad jiems reikėtų eiti (iš valdančiosios koalicijos – LRT.lt)“.

Patys pamynė savo vertybes

„R. Karbauskio ir G. Kildišienės istorija pirmiausia pakenks patiems „valstiečiams“. Juk jie per rinkimų kampaniją deklaravo išpažįstantys krikščioniškąsias vertybes, palaikantys tradicinę šeimą. O dabar esame keistos istorijos liudytojais. Todėl kyla klausimas, už kokias vertybes kovoja „valstiečiai“?“ – svarstė Seimo narys konservatorius Paulius Saudargas.

Jis teigė manąs, kad pastarųjų dienų „valstiečių“ skandalas susilpnins jų įvaizdį visuomenės akyse ir jį galima laikyti esminiu lūžio tašku šios partijos atėjimo į politiką istorijoje.

Kitas konservatorius, Seimo naujokas Žygimantas Pavilionis tvirtino, kad G. Kildišienės automobilio istorija demonstruoja nepagarbą Seimui kaip tautos atstovybei: „Net nepatogu apie tai kalbėti ir liūdna, kad „valstiečiai“, užsimoję sumažinti Seimo narių skaičių, patys jį ir diskredituoja. Vyksta demokratijos naikinimas.“