Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Seime artėja abstinencijos eros pabaiga

Penkerius metus Seime trunkanti „alkoholio sausra“ netrukus gali baigtis. Rengiantis nuo liepos 1-osios prasidėsiančiam Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai, Seimo valdybai bus siūloma panaikinti draudimą parlamento rūmų kavinėse ir restorane prekiauti svaigiaisiais gėrimais.

Penkerius metus Seime trunkanti „alkoholio sausra“ netrukus gali baigtis. Rengiantis nuo liepos 1-osios prasidėsiančiam Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai, Seimo valdybai bus siūloma panaikinti draudimą parlamento rūmų kavinėse ir restorane prekiauti svaigiaisiais gėrimais, rašo „Lietuvos žinios“.

Iš Seimo alkoholiniai gėrimai, bent jau vynas ir alus, neturėtų pradingti ir po pusmečio, kai baigsis pirmininkavimo ES Tarybai renginiai. 2008 metų pabaigoje prekyba svaigalais tautos atstovybėje buvo uždrausta tuomečio Seimo pirmininko Arūno Valinsko iniciatyva. Panaikinti šį sprendimą turėtų Seimo valdyba. Draudimo atšaukimo šalininkai alkoholio legalizavimą parlamente argumentuoja pasauline etiketo praktika. Be to, jie įsitikinę, kad galimybė laisvai pakelti taurę vyno neskatintų girtuokliauti – būtų geriama atsakingai ir saikingai.

Svečius vaišina ir vaišins

Pirmininkavimo ES Tarybai parlamentinio matmens renginius koordinuojančio Seimo vicepirmininko Petro Auštrevičiaus nuomone, alkoholinių gėrimų grąžinimo į parlamento maitinimo įstaigas klausimas neišvengiamai pateks į Seimo valdybos darbotvarkę.

„Kuo greičiau ir normaliau šį reikalą reglamentuosime, tuo visiems bus geriau“, – pabrėžė jis. Pasak P. Auštrevičiaus, visi 12 parlamentinio matmens renginių vyks Seimo rūmuose. Per juos visi dalyviai bus vaišinami pietumis, per kuriuos įprasta pateikti vyno ir alaus. „Tai darysime ir mes“, – patikino Seimo vicepirmininkas. Jis mano, kad pagaliau reikėtų liautis spekuliuoti jautria tema ir alkoholinius gėrimus į Seimą grąžinti ne tik per pirmininkavimą, bet visam laikui. „Siūliau liautis žaisti nereikalingus žaidimus ir leisti pardavinėti silpnus alkoholinius gėrimus. Žinoma, tai neturėtų būti paskata girtuoklystei“, – LŽ sakė P. Auštrevičius. Anot jo, ir dabar neretai priimant Seime svečius per pietus tenka juos vaišinti vynu. Taip priimta visame pasaulyje. „Šiuo požiūriu ir mūsų Seimo rūmai nebuvo abstinencijos oazė“, – pažymėjo parlamentaras.

Be to, ne paslaptis, kad alkoholinių gėrimų galima rasti politikų ir jų pagalbininkų kabinetuose. „Mano nuomone, galimybė Seimo kavinėje išgerti taurę vyno kaip tik skatintų atsakingą alkoholio vartojimą, nes geriantysis paprastai stebimas su dvigubu smalsumu“, – kalbėjo P. Auštrevičius.

Draudimai negelbsti

Problemos legalizuoti parlamente alkoholinius gėrimus prisipažino nematantis ir kanceliarijos veiklą kuruojantis Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas. „Aš pritarčiau. Vis tiek daromos išimtys, kai atvyksta užsienio svečių delegacijos. Taurė vyno pietų metu - normalus dalykas. Be to, kas nori – geria, kas nenori – ne. Mes norime būti šventaisiais ne ten, kur reikia“, – LŽ sakė jis.

Panašios nuomonės laikosi ir Seimo kancleris Jonas Milerius. „Kol kas sprendimo nėra. Tačiau bent jau pirmininkavimo metu draudimas, manau, turėtų būti atšauktas. Kitaip liktume nesuprasti“, – įsitikinęs kancleris. Jis pabrėžė, kad nė vienos iš ES valstybių parlamente šiuo požiūriu nebuvo pasielgta taip griežtai kaip Seime.

„Kitur neribojamas nei kiekis, nei stiprumas. Gal pas mus galima būtų palikti tik silpnesnius gėrimus? Bet čia jau politikų valia“, – kalbėjo J. Milerius. Jis prisipažino tikrai nemanąs, kad Seimo kavinėse kas nors prisigertų. „Kas nori, tas gėrimų randa ir už Seimo ribų. Nemanau, kad draudimai ką nors perauklėjo“, – sakė kancleris.

Idėjų nepalaikydavo

Jokio alkoholio Seime nebeliko baigiantis 2008-iesiems – Blaivybės metams. Kol įsigaliojo draudimas, stipriaisiais gėrimais be jokių apribojimų buvo prekiaujama Seimo restorane, o kavinėje, vadintoje „Seimo kronika“, – tik silpnaisiais alkoholiniais gėrimais, vynu ir alumi.

Idėjų uždrausti Seime alkoholį būta ir anksčiau. Vieną jų tų pačių 2008 metų pradžioje išprovokavo socialdemokrato Gintauto Mikolaičio klajonės po parlamento rūmus (jis yra ir šios kadencijos Seimo narys). Vienas didžiausių stipriųjų gėrimų draudimo šalininkų tuometis Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Antanas Matulas tada siūlė Seimo valdybai imtis griežčiausių priemonių. Tačiau idėjos nepalaikė net jo vadovaujamas komitetas. Atsisakyti alkoholio A. Matulas taip pat ragino 2007-ųjų rudenį, prieš paskelbiant 2008-uosius Blaivybės metais. Konservatorius kvietė tautos išrinktuosius parodytai gerą pavyzdį visai Lietuvai.