Naujienų srautas

Lietuvoje2017.01.17 10:57

Nematoma onkologinių pacientų kovos su liga pusė

LRT.lt 2017.01.17 10:57

Vyrai po prostatos vėžio šalinimo operacijų, susirgę šlapimo ar lytinių organų sistemos vėžiu gan greitai susiduria su viena iš nemaloniausių pasekmių – šlapimo nelaikymu, rašoma pranešime spaudai. Onkologinės ligos diagnozė sukelia daug niūrių minčių, o prisidėjęs šlapimo nelaikymas dar smarkiau paveikia žmogaus psichinę sveikatą. 

Būtent onkologiniams ligoniams VšĮ Inkocentras šiemet skirs savo projektus.

„Apmaudžiausia, kad praeitais metais įkurta Sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupė šlapimą nelaikančių žmonių slaugos prieinamumui gerinti, taip nieko ir nenuveikė, kad pagerėtų onkologinėmis ligomis sergančių žmonių gyvenimas. Tikrai nesuvokiama, kodėl šlapimą sugeriančios priemonės nėra kompensuojamos pacientams susirgusiems šlapimo, lytinės sistemos ar prostatos vėžiu.

Šiems žmonėms tų priemonių labai reikia. Onkologinė diagnozė neretai tampa nemaža finansine našta sergančiajam ir jo šeimai. Šlapimą sugeriančios priemonės yra ne prabangos prekė, nes žmonėms reikia išeiti iš namų. Galų gale, sauskelnės ir įklotai leidžia susigrąžinti pasitikėjimą, savigarbą, kurie labai nukenčia susidūrus su šlapimo nelaikymu“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Šiais metais šlapimą nelaikančių žmonių ir jų artimųjų informavimu besirūpinanti organizacija planuoja rengti paskaitas onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams.

„Norime, kad žmonės dėl šlapimo nelaikymo neužsidarytų namuose. Mūsų užduotis parodyti, kad įmanoma sukontroliuoti nemaloniausią aspektą – šlapimo kvapą. Būtent jis, o tiksliau baimė, kad visi aplinkiniai užuos šlapimo kvapą, varžo žmones. Dažniausiai pasirenkamas kelias – likti namuose. Neretai žmonės izoliuojasi net nuo savo artimųjų.

Mes kalbėsime apie būdus, kaip apsaugoti save nuo tokios baimės, kaip užtikrinti, kad nebūtų šlapimo kvapo, kalbėsime ir apie psichinę savijautą: kaip nepalūžti, kaip išlikti stipriais, neatsisakyti buvusio gyvenimo, įpročių. O dar juk reikia kovoti su onkologine liga, kovoti už gyvybę. Esame įsitikinę, kad kalbėtis apie gyvenimą su šlapimo nelaikymu sergant onkologinėmis ligomis yra būtina, nes didesnė dauguma su šia diagnoze susidūrusių žmonių gali susidurti ir su šlapimo nelaikymu“, – sako J. Misevičienė.

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis:

• Prostatos vėžiu sergančiųjų yra apie 18 000. Kasmet diagnozuojama apie 3000 naujų atvejų;

• Moterų lytinės sistemos navikų kasmet nustatoma apie 1500;

• Šlapimo sistemos navikų kasmet diagnozuojama apie 1300.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi